Dünyanın En Büyüğü: Şangay

Shanghai 25 milyonluk nüfusuyla dünyanın en kalabalık şehri.  Sadece Asya kıtasının değil, dünyanın en büyük ekonomik merkezi olma yolundaki bu şehir o kadar büyük ki hakkını vererek her yerini gezip dolaşmak için haftalar ve hatta belki aylar bile yetmeyebilir. Biz de bir haftalık kısıtlı zamanımızda Şangay’ı elimizden geldiğince gezmeye çalıştık.

IMG_7295

sng22

Puxi ve Pudong

Şangay, Puxi ve Pudong adlı iki ana bölgeden oluşuyor ve iki yakayı Bund nehri birbirinden ayırıyor. Puxi yani batı yakası eski, yani tarihi Şangay mahallelerinin olduğu bölge. Pudong yani doğu yakası ise modern, gökdelenlerin ve iş merkezlerinin yükseldiği, ve diğer yakaya göre nispeten yeni gelişmiş bir bölge. Seksenlerden sonra Çin Hükümetinin Şangay’ı finans kapital ve iş hayatının merkezi olarak konumlaması sonrası Pudong bölgesine çok yatırım yapılmış.

IMG_9664

IMG_9389

Şehrin tarihi mahallelerinin Puxi yani batı yakasında olduğunu söylemiştik. Batı yakası deyip geçmemek lazım, bu yakanın kendi içinde bile bir mahalleden başka bir mahalleye gitmek trafik ve mesafelerin büyüklüğü ile saatler sürebiliyor.

IMG_9548

IMG_9749

Pudong bölgesinin özellikle gece ışıl ışıl olan ve Şangay tanıtım fotoğraflarında kullanılan harika manzarası da en güzel Bund’un batı yani Puxi yakasından görülüyor. Şangay’ın simgelerinden olan Pearl Tower’ın gece görünüşü gerçekten çok güzel.

IMG_7273

Şangay, yıllarca İstanbul’da yaşamış ve dünyada Londra, New York, Bangkok gibi bir çok büyük şehri görmüş bizlere bile bunları aşan bir büyüklük hissi verdi. Bu anlamda keşfetmesi ve yaşaması zor bir şehir denebilir. Turist olarak gezerken de bir gün içinde çok fazla noktaya gitmeye çalışıp yorulmaktansa mütevazi planlar yapmakta fayda var.

IMG_9314

Pudong’un batı yakasından görünümü.

IMG_9417

Nehrin Batı Yakası ve Eski Şehir: Huangpu

Nehrin batı yakasında yani Puxi’de, Şangay’ın tarihi mahallerini oluşturan bölge ise büyük oranda Huangpu denen semt/bölge içinde toplanmış. Semt dediğimize çok bakmayın tabi ki Huangpu bölgesi Avrupa’nın birçok büyük şehrinden hem nüfus hem alan olarak daha büyük. Şehrin tarihi ve kültürü genellikle bu bölgede toplanmış.

IMG_9503

Nanjing Road

Yıllar boyu Şangay denince akla ilk gelen yerlerden biri Nanjing Road imiş. Burası için bir çok tarihçi 19. yüzyıl ve 20. Yüzyıl başlarında dünyanın en önemli 5-10 caddesinden/yolundan biri diyor. Nanjing Road geceleri ışıl ışıl reklam tabelaları ile aslında Times Square Londra, veya 5. Cadde New York için ne ise aşağı yukarı o. Caddenin Bund nehrine kadar giden doğu bölümü trafiğe kapalı.

IMG_9156

The Bund

Bund nehri boyunca uzanan şık ve pahalı kordon bölgesi. Burada genellikle batı tipi binalar ve restoranlar var. Nehrin her iki yanından da manzara güzel. Buradaki mağazalar ve restoranlar şehrin diğer bölgelerine göre daha pahalı ve genellikle rezervasyonla çalışıyorlar.

IMG_9449

Bund Gezisi ve Vapurlar

Nehir kenarında farklı bölgelerde bulunan iskelelerden bir vapura veya tekneye atlayıp Bund üzerinde gezinti yapmak veya en azından nehrin bir tarafından diğer tarafına geçmek keyifli bir deneyim. Vapurlar çok ucuz ve sık kalkıyor.

IMG_7279

French Concession

Şangay’ın caddeleri sağlı sollu ağaçlarla kaplı, bir çok tarihi, kültürel yapı yanında sayısız kafe, restoran ve butik mağazanın da olduğu eski semtlerinden. Şangay gezimizde bizim de en çok vakit geçirdiğimiz semt galiba burasıydı. İsminin hikayesi ise kısaca şöyle: Çin’in imparatorluk döneminde Batılı devletler ile yapıp kaybettiği Afyon Savaşlarından sonra, şehrin özellikle ticari limanını çevreleyen tarihi mahalleleri uzun bir süre batılı devletlerin denetimine bırakılmış. Bir süre sonra Fransa, Şangay’ın batı yakası mahallelerini kontrol eden bu beşli birlikten ayrılıp kendi özel denetim bölgesini oluşturmuş ve uzun yıllar (Çin devrimine kadar) bölgeyi denetlemiş. Zaten bu bölgeyi gezerken Avrupa etkisini hissetmemek mümkün değil. Evlerin mimarisi, yollar ve caddelerde Çin ve Avrupa kültürünün ilginç ve güzel bir birleşimi hala görülebilir.

conc

Şangay Evleri: Shikumen

Tam da bu noktada Şikumen denen Şangay’a has evlerden biraz bahsetmek lazım. Pekin’in nasıl Hutongları varsa, Şangay’ın da Şikumenleri var. Bu yapı türü batılıların Şangay’da etkili oldukları 1800’lü yılların ortalarında ortaya çıkmaya başlamış. Batı tipi, iki veya üç katlı, teraslı, Çin etkilerinin de olduğu kendine has bir ev tipi. Şangay’da çoğu French Concession bölgesinde olmak üzere 10 bine yakın shikumen var. Bugün çoğu koruma altında, bazıları galeri, kafe veya restoran olarak kullanılıyor.

shiku

Tian Zi Fang

Burası French Concession bölgesinde, Shikumen evleri ve dar sokaklarla dolu küçük bir mahalle. 2000’lerin başına kadar yoksul ve bakımsız bir bölgeyken, önce sanatçı ve tasarımcıların, daha sonra ise galerilerin burada toplanmasıyla tamamen dönüşmüş. Şimdi içinde kafeler, minik lokantalar, butikler ve sanat galerileri var. Vakit geçirmek için mutlaka gidilmesi gereken yerlerden.

IMG_9711

IMG_9725

Çin Devrimi Rotası

French Concession bölgesi hem İmparatorluğun yıkıldığı ilk devrimde hem de sonrasında komünistlerin iktidarı devraldığı iç savaşlarla geçen 40’lı yıllarda siyasi faaliyetlerin merkeziymiş. Bu nedenle bölgede devrim tarihi ile ilgili bir çok anıt ve müze-bina var. İç savaş döneminde komünist parti liderlerinin kaldığı ve tüm eşyaları ile birlikte korunan bina da bunlardan biri. Bu müzelerin tümü parasız. French Concession’un nispeten daha uzak bir bölgesinde herkesin çok methettiği belediyeye ait Çin siyasi tarihi ve propaganda posterleri müzesi ve koleksiyonu var ama maalesef hem uzaklık hem de aniden bastıran yağmurlar yüzünden orayı göremedik.

IMG_9718

Gece Hayatının Merkezi: Xin Tian Di

Şangay’da yaşayan yabancılara şehirde en sevdikleri bölge sorulsa çoğu büyük ihtimal Xin Tian Di cevabını verir. Burası zaten güzel ve şık olan French Concession bölgesi içinde daha da güzel ve şık bir bölge. Xin Tian Di için, birbirini kesen ve restore edilmiş Shikumen evleri etrafında sıralanan cafe, bar ve küçük dükkanlardan oluşan bir mini mahalle denebilir. Özellikle Şangay’da yaşayan batılılar ve diğer yabancılar bu mahallede vakit geçirmeyi seviyorlar.

IMG_9838

Fuxing Park

Burası Xin Tian Di bölgesine yakın, çocuklarla vakit geçirmek veya çimlere uzanmak için ideal bir park. Parkın içinde müzisyenler, iskambil ve mahjong oynayanlar ve ağır hareketlerle esneyerek Çin jimnastiği yapanlar görülebilir.

IMG_9850

Yuyuan Mahallesi ve Bahçeleri

Burası çok kalabalık ve turistik olmakla birlikte Şangay’ın tarihi şehir merkezinde eskiden olduğu haliyle en iyi korunmuş bölgelerden biri. Yuyuan hem  çaydan ipeğe kadar aklınıza ne gelirse bulabileceğiniz minik dükkanların dar sokaklarda yanyana sıralandığı bir alışveriş mahallesi (İstanbul Mahmutpaşa veya İzmir Kemeraltı gibi düşünün), hem de Yuyuan Gardens olarak bilinen Şangay’ın tarihi ve güzel imparatorluk bahçelerinin bulunduğu bölge.

IMG_9478

IMG_9479

Yuyuan pazarında sadece dükkanlar değil yüzlerce ufak yeme içme mekanı da var. Burası hem Çinliler hem yabancılar arasında çok popüler bir bölge.

IMG_9591

Yuyuan bahçeleri su kanalları ve göletlerin arasında sıralanmış tarihi yapılar ve avlulardan oluşan büyük bir kompleks. Mahallenin tam ortasında olsa da biletle giriliyor. Yapımı yüzyıllar sürmüş. Labirent gibi avlular ve merdivenlerde dolaşarak güzel vakit geçirilebilir.

IMG_9564

Gucheng Parkı

Yuyuan mahallesini Bund nehri kıyısına bağlayan Gucheng Park, Şangaylıların severek vakit geçirdiği büyük bir park. Parkın içinde ucuz ve sakin çay bahçeleri var. Akşam üzeri parkta çocuklarıyla valit geçirenlerden, kağıt oynayanlara kadar binlerce Şangaylı görebilirsiniz.

IMG_9642

Pudong ve Oriental Pearl Tower

İş merkezleri, gökdelenler ve lüks rezidanslarla dolu Pudong bölgesi, yani nehrin doğu yakası ise tamamen farklı bir dünya. Bu yakanın ve Şangay’ın simgesi Pearl Tower’ın altında Şangay tarihi ve kültürünün anlatıldığı belediyeye ait çok güzel bir müze var.

IMG_9303

IMG_9338

MOCA – Çağdaş Sanatlar Müzesi

Şangay’da müzeler çok ve büyük. Şehirde sadece birkaç gününüz varsa tümüne gitmeniz mümkün olmayacağından zevkinize göre 1-2 tanesini seçmeniz gerekebilir. Biz büyük müzeleri gezmenin vakit alacağını, şehrin dışındaki müzelere gitmenin ise Şangay’da neredeyse tüm gününümüzü alacağını düşünerek merkezdeki küçük bir müze olan MOCA’ya gittik. Müzenin restoranı ve etrafındaki park da görmeye ve vakit geçirmeye değer.

mca

Şangay Kültürü

Dünyanın en büyük kenti olan Şangay yüzlerce yıl boyunca kendi yaşam, giyim, iş ve yeme içme kültürünü de yaratmış. Şangay bölgesinin standart Çince’den epey farklılaşan bir aksanı da var, ki yerlilerin hemen tümü hem Mandarin hem de Şangay aksanı ile konuşabiliyorlar. Şangay tarih boyunca iç bölgelerdeki imparatorluk şehirlerine göre dünyaya daha açık olduğu için hayat ve insanların davranışları da buna göre şekillenmiş. Bu anlamda Şangay, geleneksel Çin’in temsilcisi Pekin ile tamamen batı etkisi altında şekillenen Hong Kong arasında bir yerde denebilir.

poster1

Cheongsam: 20’ler Şangay Modası ve Kadınları

Şangay’ı tanıtan filmler ve broşürlerde mutlaka gözünüze çarpacak olan bu akım ve giyim tarzı tamamen Şangay’da ortaya çıkmış. Cheongsam, batı etkisindeki 20’ler Şangayında yaratılan, tek parça dar ve pastel renklerde kadın kıyafetleri ve bu kıyafetleri taşıyan kadınların yaşam kültürünü anlatmak için kullanılan genel bir terim.  O dönemler üst sınıf kadınlar arasında yaygın olan Cheongsam akımı, bugün eskisi kadar yaygın olmasa da günümüzde Şangay denince akla gelen kültürel ikonlardan biri.

cngsm

sssg

Çin ve Hong Kong sinemasının en iyi örneklerinde, özellikle Wong Kar Wai filmlerinde Cheongsam akımı ve Cheongsam giyen kadınlar bolca görülebilir.

wgw

Alışveriş

Alışveriş sevenler için Şangay tam bir cennet. Dünyada 30’dan fazla ülke ve 200’den fazla şehir görmüş seyahatseverler olarak bunu rahatça söyleyebiliriz. Burada alışverişin her türü, yani en lüks mağazaların en prestijli ve lüks mağazalarından, zincir mağazaların onlarca katlı dükkanlarına, işportacılardan, fake market denen sahte ürün pazarlarına kadar herşey var. Türkiye’de olduğu gibi (Avrupa’da pek olmayan) insanların dev AVM’lerde vakit geçirme alışkanlığı çok yaygın.

IMG_7201

Ekonominin büyüklüğü nedeniyle büyük markalar Şangay’a çok önem vermiş. Örneğin Avrupa’da tek tük küçük giyim ve konsept mağazalarını gördüğümüz Japon devi MUJI’nin sadece Şangay’da onlarca mağazası var. Bunlardan flagship store denen ana mağaza en az 4-5 katlı ve sadece giyim, aksesuar değil kitaptan, gıdaya aklınıza ne gelirse satıyor. Öyle ki büyük restoranları dahi var. Benzer şekilde Şangay’da iyi restoranların pek çoğunun Avrupa’da cadde kenarına sıralanmış butik restoran kültürünün aksine dev AVM’lerin içinde olduğunu da söyleyelim. Öyle ki AVM sevmememize rağmen iyi yemek uğruna biz de birkaç kez bu şekilde restorana gittik.

shop

Fake Markets

Şangay’da mutlaka yaşanması gereken bir deneyim ünlü markaların sahtelerini satan devasa, ama korsan ve mobil fake market’lar. Burada en aklınıza gelmeyecek markaların hemen hemen tüm modellerinin sahteleri çok ucuz fiyata satılıyor. Hükümetin takibi altında olan fake market’lar yılda birkaç kez yer değiştiriyor, yani bir gittiğinize ertesi yıl muhtemelen aynı yerde gidemiyorsunuz. Fake Market olayı komik bir şekilde öyle ünlü ki Şangay’da yapılacaklar listelerinin çoğunda ilk on veya ilk beşte gösteriliyor. Bu pazarlar günün her vakti tıklım tıklım batılılarla dolu. Bir ürünü genellikle pazarlıkla ve satıcının ilk verdiği fiyatın beşte, onda biri fiyatına alabiliyorsunuz.

fke

South Bund Fabric Market

Terziler, kumaş ve konfeksiyon dükkanlarının olduğu bu büyük kapalı pazar, New York Times’tan Lonely Planet’e kadar farklı mecraların mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler listesinde. Kaliteli, hızlı ve ucuza takım elbise diktirmek için buranın bir cennet olduğuna şüphe yok. Ancak terzilik bir işiniz yoksa diğer tekstil ve giyim mağazalarının çoğu aynı hatta daha düşük fiyatlara diğer semtlerde de var.

IMG_9947

YEME İÇME

Çin mutfağı ve Çin yemek kültürü ile Pekin yazımızda daha ayrıntılı ve uzun yazmıştık. Bu konuda genel önerilerimizi ve notlarımızı merak edenler Pekin yazımıza da göz atabilirler. Çin’in en büyük ve kozmopolit şehri olan Şangay’da da yüzlerce farklı yerel mutfak kültürü ve binlerce farklı yemeği olan Çin mutfağının hemen tüm örneklerini bulabilirsiniz. Şangay’ın eskiden beri imparatorluk başkenti olan Pekin’in aksine dünyaya ve yabancı etkilere daha açık olması Şangay’daki yeme içme seçeneklerinin de ona göre şekillenmesini sağlamış. Tabi ki Şangay’ın kendine has yerel ve zengin bir yemek kültürü de var.

IMG_7920

Şangay mutfağında da Pekin mutfağında olduğu gibi aklınıza gelebilecek her tür hayvansal ve bitkisel ürün kullanılıyor. Çin mutfağının demirbaşı olan noodle ve dumpling’ler Şangay mutfağında da onlarca alt türüyle var. Bun denen içi zevke göre doldurulan yuvarlak toplar; daha gevşek (mantıyı veya çiğ böreği andıran dumpling’lere göre daha sert ve sıkı ) Şangay mutfağının diğer sevilen yemeklerinden. Bunun dışında her türlü deniz ürünü ve özellikle yengeçler buğulama, kızartma ve ızgara olarak yeniyor.

IMG_9178

IMG_9181

Pekin’de olduğu gibi Şangay’da da restoranlar dışında, halkın iş sonu veya öğlen tatillerinde tıklım tıklım doldurup atıştırdığı ayaküstü yiyeceklerin satıldığı “yemek caddeleri” bolca var. Buralarda satılan ayaküstü yemeklerin çeşidi oldukça fazla. Damak tadı konusunda çok aşırı kapalı değilseniz ağız tadınıza uygun bir şeyler mutlaka bulabilirsiniz.

sf1

Çin ve Asya mutfağını pek sevmeyenler veya biraz değişiklik isteyenler için Şangay’da hayat Pekin’e göre çok daha kolay. Dünyanın en büyük ekonomik merkezlerinden biri olan Şangay’da yaşayan dünyanın her köşesinden yüzbinlerce yabancının da etkisiyle Şangay’da istediğiniz ülkenin mutfağını ve yemeklerini kolayca bulabilirsiniz. Özellikle nehir boyunca uzanan Bund ve finans merkezlerinin olduğu Pudong semti İtalyan restoranlarından, burgercilere ve Türk restoranlarına kadar bunların örnekleriyle dolu. M on The Bund bu Avrupa tipi restoranların en iyi ve en tuzlularından biri.

IMG_7254

Restoranlar

Şangay’da yemek için seçenekler sınırsız ve onbinlerce restoran var. Yemekler de genellikle gayet çeşitli ve lezzetli. Yalnız Pekin’de olduğu gibi burada da yemek yenecek doğru yerleri bulmak biraz zor ve çaba istiyor. Çoğu restoranda mekanın adı latin harfleriyle yazmıyor ve restoranlar genellikle kapalı mekanlarda. Yani tavsiye üzerine gittiğiniz bir mekanı ararken bile restoranın nerede olduğunu nokta atışı olarak çok iyi bilmeniz gerekiyor. Google Maps ve Foursquare gibi uygulamalar Çin’de genellikle engelli olduğu için iyi bir VPN’iniz yoksa burada eski usül yol ve yön bulma yöntemleri kullanmanız gerekecek. Diğer bir alternatif ise tabi ki iyi, seçme, popüler yerleri bir yana bırakıp caddelerde dolaşırken gözünüze kestirdiğiniz yerlere girip denemek.

IMG_0005

Shanghai Grandmother

Şangay mutfağı ve yerel yemeklerini tatmak isteyenler Şangaylılar arasında da çok popüler ve her zaman tıklım tıklım olan bu mekana uğrayabilirler. Menü oldukça zengin, aklınıza ne gelirse neredeyse menüde mevcut. Garsonlar genellikle İngilizce veya Çince dışında bir dil konuşmadıkları için tatmak istediğiniz özel yemekler varsa önden hazırlık yapmanızı öneririz.

IMG_9692

Dumpling’in En İyisi: Din Tai Fung

Çin mutfağında buharda yapılan dumpling’lerin özel bir yeri olduğunu daha önce de söylemiştik. Pekçoklarına göre Din Tai Fung dumpling’i en lezzetli yapan yerlerin başında geliyor. Bu konuda farklı damak tatlarına sahip yabancıların ve Çinlilerin mutabık olduğunu öğrenince mekana olan merakımız daha da arttı. Burası Tayvan kökenli bir işletme. Dünyanın her yerinde, ama yalnızca büyük ve kozmopolit şehirlerde az sayıda şubeleri var. Çok taze ve seçerek kullandıkları malzemelerle tahta kasnaklarda yaptıkları, dumanı üzerinde tüten sulu ve yumuşak dumpling’lerin lezzeti anlatılır gibi değil. Çalışanlar sıradışı bir şekilde güleryüzlü ve yardımseverler. Çin yemekleri sevmem diyenlerin bile bir de burayı deneyip öyle karar vermesini tavsiye ederiz.

IMG_0042

Sişuan Mutfağı ve South Beauty

Çin’in güneyindeki Sişuan bölgesi, bol baharatlı ve acılı ama lezzetli yemekleri ile Çin mutfakları arasında kendine has bir şöhret yapmış ve şehirde birçok Sişuan restoranı var. South Beauty bunlar arasında Çinlilerin de en sevdiği, en şık ve en karakterli mekanlardan biri. Birkaç şubesi var. Hem sunum, hem yemekler, hem de kullanılan yemek takımları çok hoş. Mekan Sişuan yemekleri ağırlıklı çalışsa da acılı sevmeyenler için hem diğer tür Çin yemekleri, hem de Sişuan yemeklerinin acısı azaltılarak hafifletilmiş versiyonları mevcut.

IMG_9367

Yunnan Mutfağı ve Lost Heaven

Yunnan, Çin’in en güneyinde, Tayland sınırında bulunan eyaleti. Yunnan mutfağı da kuzey komşusu Sichuan mutfağı gibi baharatlı ve zengin çeşitli yemekleriyle ünlü ve Çin’de çokça rağbet görüyor. Çiçekler, yosunlar ve değişik baharatlar Yunnan mutfağında yaygın olarak kullanılan malzemeler. Şehirde yüzlerce Yunnan restoranı olsa da bunlar arasında en ünlüsü Lost Heaven. Pahalı ve şık bir restoran, mutlaka önden rezervasyon yaptırmak gerekiyor.

sng

Charme

Şangay’da oldukça tavsiye edilen ve sevilen şık bir mekan. Çin yemeklerinin modern tarzda hazırlanmış geniş bir potburisi var. Ördekten, dumplinglere ve noodle’lara kadar ne isterseniz farklı bölgelerin usülleri ile hazırlanmış şekilleriyle bulabilirsiniz.

charme1

Nanxiang Buğulama Bun Restoranı

Tahta kasnaklar içinde ve buharda yapılan etli veya sebzeli leziz toplar Çin mutfağının en popüler yemeklerinden. Nanxiang bunları yapan mekanlar içinde en ünlülerinden biri. Yemek saatlerinde önünde uzun kuyruklar oluyor. Sabırlıysanız burada tadına bakabilir, beklemekten sıkıldıysanız çevrede benzer yiyecekler satan mekanların birinden yine de bu topları tadabilirsiniz.

IMG_9572

Japon Mutfağı ve Sushi: Ichininmae

Şangay’da binlerce Japon yaşadığını düşünecek olursak, kentte bol miktarda iyi suşici olmasını beklemek hatalı olmaz. Netekim Şangay’da, teriyakiden sobaya, saşimiden ramencilere kadar Japon mutfağının farklı ve iyi örneklerini bulmak zor değil. Ichinininmae bunlar arasında bizim gidip beğendiğimiz, temiz, kaliteli yağlı tonla yapılan ve çoğu suşicide bulunmayan chutoro ve otoro gibi suşi türlerinin de bulunduğu zengin bir menüsü olan güzel bir suşi mekanı.

IMG_9880

Çay Kültürü

Çin’in diğer bölgelerinde olduğu gibi çay ve çay kültürü Şangaylılar için de çok önemli. Şangay’ın geçmişi yüzlerce yıla uzanan bir çay ve çay evleri/çayhaneler kültürü var. Bu çay evlerinde çay belli kuralları ve sıralamaları olan ritüeller ile içiliyor. Çay evleri sadece çay içilen değil, vakit geçirilen, her konuda sohbet edilen sosyal mekanlar.

shangtea1

Yuyuan bölgesi başta şehrin bazı yerlerinde bu tarihi çay evlerinin örneklerinden var. Bazıları çok turistik olsa da kültürü ve ritüelleri anlamak için gidilebilir. Çay servisinin porselen çaydanlık ve fincanlarla yapıldığı mekanlarda, müzisyenler geleneksel kıyafetlerle eski Şangay şarkıları çalıyor.

teae1

Kitapçılar – Garden Books

Çin’in iki kültürel merkezinden biri olan Şangay, binlerce kitapçıyla dolu olsa da Çince bilmiyorsanız raflar arasında dolaşıp çay içmek dışında kitapçılarda yapabileceğiniz fazla birşey yok. Yine de özellikle French Concession bölgesinde İngilizce başta diğer dillerde kitaplar bulabileceğiniz güzel kitapçılar ve kitap kafeler var. Garden Books bunların en sevilenlerinden biri.

garden

Kommune

Burası Tian Zi  Fang mahallesinin ara sokaklarında çok sevilen bir kafe. İç mekan tamamen Çin devrimi konulu poster, duvar resimleri ve objelerle dolu. Çalışanların kıyafetleri de 60’ların kızıl muhafızları örnek alınarak hazırlanmış. Manzarayı iyice tamamlamak için yemekler 60’lı yıllarda kültür devrimi sırasında kullanılan beyaz mavi çinko kaplarda veriliyor. İlginç bir mekan.

IMG_9780

Momi Cafe

Kendi tarifleri ile yaptıkları sütlü çayı ile ünlü olan bu kitap kafenin Şangay da dahil olmak üzere birkaç şubesi var. Hem iç mekan tasarımı, hem de kullanılan objeler ve yaratılan ortam açısından özel ve karakterli bir mekan. Duvarlar boydan boya kitap kaplı. Çocukların resim veya baskı yapması için her tür boya, baskı malzemesi ve defter var.  Buradan dünyanın her yerine kendi tasarımları olan mektup ve kartpostalları da gönderebilirsiniz.

IMG_9915

Filmlerde Şangay

Hem Çin sineması hem de Hollywood sinemasında Şangay’da geçen veya Şangay’ı konu alan yüzlerce film var.  Bunlar arasından bizim önerimiz chengsoam modası ve Japon işgali dönemini başarılı bir politik hikaye ile birleştiren Ang Lee’nin Lust Caution filmi. Film hem görsel hem hikaye açısından çok başarılı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s