Leuven: Tarih ve Bira

Leuven tabi ki bir Belçika seyahatinde akla gelecek ilk şehirlerden değil. Çevredeki diğer büyük ve renkli şehirlerin yanında biraz gölgede kalan Belçika’nın Flaman bölgesinin bu tarihi üniversite kenti, yine de zengin bira kültürü, avrupanın en kaliteli biralarını üreten manastırları, dünyada en fazla bira  çeşidi bulunduran birahaneye ev sahipliği yapmak  gibi ilginç özelliklere sahip.

IMG_1159

Brüksel ve Antwerp gibi diğer Belçika şehirlerinde olduğu gibi Leuven’ın da tarihi şehir merkezinin ortasında gotik tarzda yapılmış, üzerinde yüzlerce küçük heykel ve bayrak bulunan 600 yıldan eski hem süslü hem de heybetli bir belediye binası var. Bu gotik ve süslü belediye binaları Belçika ve bazı güney Hollanda şehirlerinin alamet-i farikası denebilir.

IMG_1085

Belçika’nın En Eski Üniversitesi

Belçika’nın en tarihi ve en büyük üniversitesi olan Leuven Katolik Üniversitesi’nin bulunduğu bu şehirde gezip görülebilecek mekanların başında tarihi üniversite binaları geliyor. Eski kent merkezinin her yerine yayılan onlarca farklı binadan oluşan üniversitenin bazı binaları 700 yıldan eski. Özellikle tarihi kütüphane binası ve kulesi görülebilir.

sokaklar

Oude Markt: Dünyanın En Uzun Barı

Tarihi şehir merkezindeki eski pazar meydanı bir uçtan bir uca bar ve kafelerle dolu. Üniversite şehri olması nedeniyle müşteri sıkıntısı çekmeyen bu mekanların olduğu bu uzun ve ince meydan bu nedenle dünyanın en uzun barı olarak da biliniyor.

IMG_0996

Oude Markt boyunca farklı Belçika biraları deneyebeileceğiniz Weerelt, Giraf, Farao gibi birçok mekan var. Tüm Belçika kafe ve barlarında olduğu gibi mekanların en mütevazi olanında bile en az 20-30 farklı çeşit bira bulunabiliyor.

IMG_1195

Groote Begijnhof

Leuven’da mutlaka gezilip görülmesi gereken yerlerden biri de aynı zamanda UNESCO Dünya Kültür mirası listesinde olan çiçekler, kiliseler ve küçük tuğla evlerle dolu bu manastır kompleksi. 800 yıldan eski bir tarihi olan ve bir zamanlar 400’den fazla rahibenin yaşadığı mekan bugün Leuven Üniversitesine ait.  Sakin bir yürüyüş yapmak için ideal.

IMG_1255

Botanik Bahçeleri

En eski üniversite burada olduğundan olsa gerek Belçika’nın en eski botanik bahçeleri de Leuven’da. Bu bahçeler 1700’lü yıllarda tıbbi amaçlarla kurulmuş ve sonraları dünyanın her yanından getirilen bitkilerle epey büyümüş. Sakin ve keyifli bir iki saat geçirmek için ideal.

IMG_1278

M-Museum

Burası Leuven’ın 46.000 eserden oluşan bir koleksiyonu olan en büyük müzesi. Binanın yapısı ve dış görünüşü her ne kadar çağdaş sanatlar müzesi izlenimi verse de bu müzede çağdaş, modern, klasik ve öncesi dönem eserler bir arada bulunuyor.

lvvvv

Bira Kültürü

Bira meraklıların pek iyi bildiği gibi Belçika dünyada bira kültürünün en gelişkin olduğu ülkelerden. Belçika’nın Flaman bölgesi bu konuda özellikle çok meşhur. Sadece Leuven ve çevresinde bile onlarca küçük bira üreticisi ve eski usül trappist biraları üreten manastırlar var.

IMG_1157

Domus

Tarihi şehir merkezinde bira içp birşeyler atıştırmak için gidilebilecek mekanlardan biri kesinlikle burası. Domus hem tarihi bir kafe, restoran ve birahane, hem de Leuven’ın en eski ve karakterli bira üreticilerinden biri. Bol şerbetçiotlu öğrenci birası gibi (ki etikette Flamanca aynen böyle yazıyor) ilginç biraları da var. Nostra-Damus adlı biraları da denenebilir.

IMG_0987

Dünyanın En Fazla Bira Çeşidi Bulunduran Barı: The Capital

2013 yılında açılan The Capital dünyanın her yerinden toplam 2500 bira çeşidini menüsünü alarak Brüksel’deki meşhur Delirium Bar’ın rekorunu kırmış ve dünyada en çok bira çeşidi bulunduran mekan ünvanını almıştı. Bu  özelliği ile ilk anda bizi heyacanlandıran The Capital, gidip gördükten sonra bizim için hayal kırıklığına dönüştü. Diğer iddialı ve ün yapmış bira mekanlarının tersine bir karakteri olmayan mekan binlerce birayı fabrikasyon bir  “skor yapma” mantığıyla stokta bulundurmak haricinde bir mekan veya bira kültürü oluşturamamış. Bira menüsünün türlere göre ve sistematik sınıflandırılmamış olması, çalışanların biralar konusunda hemen hiç bilgi sahibi olmaması, farklı bardak ve şekillerde sunulması gereken farklı bira türlerinin sunumundaki özensizlik konuya az çok hakim bira meraklılarını hayal kırıklığına uğratabilir.

kapital

Yeme İçme

Brüksel ve Antwerp gibi daha kozmopolit Belçika şehirleriyle karşılaştırınca Leuven tabi ki bir yemek ve gastronomi cenneti değil. Şehirdeki restoranların çoğu öğrencilerin hızlı ve nispeten hesaplı yemek yiyebileceği mekanlar. Yine de bir dönem başbakanı bile İtalyan kökenli olacak kadar İtalyan göçmeni barındıran Belçika gibi bir ülkenin bu kentinde de tabi ki güzel İtalyan restoranları var. Tabi ki eğer Leuven’li bir tanıdığınız varsa size sadece Leuven’lıların bildiği birkaç güzel Flaman restoranı da gösterebilir.

IMG_1063

Clijne Taefel

Burası Leuven’ın en eski ve karakterli Flaman restoranlarından biri. Mekanın adı bile “Küçük Masa” anlamına gelen Kleine Tafel’ın çok eski bir Flamanca ile yazılmış hali.  Her yeri ahşap ve tarihi olan bu ufak mekanda az sayıda ama güzel Flaman yemekleri var. Flaman mutfağı da ne ola ki diyenlere stofvlees (yani yahni) veya karidesli-peynirli kroketlerden denemelerini öneririm.

IMG_1104

Ristorante Rossi Slowfood

Leuven’daki güzel İtalyan mekanlarından biri burası. Ufak, şirin, iddiasız görünen ama yemekleri ile şehirde epey şöhret yapmış bir mekan. Şefi İtalyan, diplomalı aşçı, işini ciddiye alıyor.

rslvn

Zoff

Şehirde epey namı yürümüş diğer bir İtalyan restoranı da burası. Yemekler gerçekten güzel. Ama daha güzeli restoranın tam karşısında yine restoranın sahiplerine ait olan ve zeytinyağı, şarap, makarna gibi İtalyan ürünlerini satan minik dükkan. İtalyan ürünleri satan epey dükkan gördük ama burası hem iç mekan hem de çeşit olarak en iyilerinden biriydi.

IMG_1288

De Werf

Hoogeschoolplein’in Leuven en güzel ve sakin meydanlarından biri. De Werf, ağaçlarla ve tarihi binalarla çevrili bu meydana bakan sakin ve huzurlu bir cafe. Kekleri ve çayları güzel.  Kafenin baktığı meydan gece aydınlatılınca daha da güzel oluyor.

IMG_1057

Noir Cafe

Leuven’da oturup çalışmak veya dinlenmek için keyifli bir ortamı olan kahveci arayanlara ilk burayı öneririm. Mekan tarihi merkeze ve meydanlara çok yakın olduğu gibi, çalışmaya uygun ortamı, güzel kahveleri ve hızlı internet bağlantısı var.

nrrr1

Mont Café

Kaliteli ve taze çekirdekten çekilme kahve sevenler Leuven’da bu mekana da uğrayabilir. Ufak bir kahveci. Çok lezzetli kahveleri dışında yiyecek içecek olarak pek fazla birşey yok.

month

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s