Antwerp: Elmasın ve Flaman Ülkesinin Başkenti

Antwerp kenti bir zamanlar dünyanın en büyük ticaret limanı imiş. Günümüzde Belçika’nın Flamanca konuşulan bölgesinin başkenti ve Belçika’nın ikinci büyük kenti olan Antwerp, sadece Belçika’da değil tüm Benelux bölgesinde iş hayatı,  siyaset, moda, tasarım, kültür, sanat ve gastronomi  denince akla ilk gelen yerlerden.

ununmumu

Fransızca ismi Anvers olan kentin Flamanca ve orijinal adı Antwerpen. Bir çok ülkenin hem başkent Brüksel’de hem de Antwerp’te konsoloslukları var. Bu anlamda Antwerp en az başkent Brüksel kadar kozmopolit ve uluslararası bir şehir.

IMAG5458

Dünyanın Elmas Başkenti

Antwerp tüm dünyada elmas ustalığının ve elmas ticaretinin başkenti kabul ediliyor. Elmas kesiciliği şehrin en itibarlı mesleklerinden biri. Dünyada satılan iyi kalitede elmasların çoğu Antwerp’te kesiliyor ve işleniyor.

IMAG5477

Elmas Mahallesi

Tabi ki Antwerp’te tüm elmas atölyelerinin, kuyumcuların ve elmas tacirlerinimn toplandığı bir elmas mahallesi var. Diamond District denen bölgede elmas ticaretinin hemen tümü yüzyıllardır bu işte uzmanlaşan Yahudi usta ve kuyumcuların elinde. İstatistiklere göre şehirdeki Yahudi toplumunun %80’inden fazlası elmas kesimi veya ticareti ile uğraşıyor. Elmas mahallesinin ara sokaklarında gezerken kendinizi Kudüs veya Telaviv de sanabilirsiniz.

hhh

Katedral

Belçika’nın en büyük katedrali Antwerp’in tarihi şehir merkezinde. Gotik tarzda inşa edilmiş bu güzel katedralin etrafı dev ağaçlar, taşlarla döşeli dar sokaklar ve minik bira evleri ile dolu. Katedralin hemen dibinde zamanında katedralde çalışan taş ve inşaat ustalarını anlatan bizim pek sevdiğimiz güzel bir heykel de var.

IMG_1516

Grote Markt

Tabi ki Antwerp’in, Brüksel, Leuven, Brugge ve diğer tüm Belçika şehirlerinde benzerlerini görebileceğiniz ve tarihi yönetim binalarının bulunduğu bir Grote Markt meydanı da var. Zaten Belçika’nın tüm şehirlerinde, şehrin Flaman veya Valon bölgesinde olmasına bağlı olarak, bu ve benzeri meydanların adı ya Grote-Markt ya da Grand-Place.

grote

Rubens

Flaman resim sanatının en büyük isimlerinden Rubens hayatının en verimli yıllarını Antwerp’de geçirmiş ve Antwerp denince ilk akla gelen sembollerden biri haline gelmiş. Bugün Rubens’in evi Antwerp’in eski şehir merkezinde bulunuyor ve ziyarete açık.

ruben

MoMu Antwerp – ModeMuseum Provincie Antwerpen

Antwerp’in tüm Benelux bölgesi ve Avrupa’nın en önemli tasarım ve moda merkezlerinden biri olduğunu söylemiştik. Bu şehrin her yerinde karşınıza çıkabilecek yüzlerce galeri ve atölyede de görülebilir ama toplu halde bir şeyler görmek biraz da moda tarihi ile haşır neşir olmak için MOMU müzesi dünyada kendi alanındaki en iyi tematik müzelerden biri.

IMG_1602

IMG_1588

M–HKA: Çağdaş Sanatlar Müzesi

Antwerp gibi moda ve tasarımın başkentlerinden biri olan bir kentin kendine yakışır bir çağdaş sanatlar müzesi de  var tabi ki.  Müzenin hem koleksiyonu zengin hem de iç tasarımı gayet güzel. Nehire yakın, kafeler ve butiklerle çevrili güzel de bir konumu var.

The Contemporary Art museum!

Marnixplaats

Akşamları şehir merkezinin turistik olmayan tarafı olan Het Zuid bölgesinin en hareketli mekanlarından . Hem şehir merkezi olsun hem de gereksiz kalabalık ve gürültüden uzak Antwerp’lilerin vakit geçirdiği cafe ve pub’lara uğrayayım diyorsanız Marnixplein tarafları, Antwerp’te akşam uğranabilecek bölgelerden biri.

mnpl

Bira ve Bira Kültürü

Belçika ve Belçika’nın Flaman bölgesi tüm dünyada biracılık ve bira kültürü anlamında en şöhretli bölgelerden biri.  Bölgenin en büyük şehri olan Antwerp de tabi ki bu zengin bira kültüründen nasibini almış. Şehirde birbirinden güzel ve karakterli çok sayıda bira evi ve birahane var.

bier

Antwerp’in birası: De Koninck veya “Bolleke”

Belçika’nın her bölgesinde olduğu gibi Antwerp ve çevresinde de kendi biralarını üreten onlarca küçük üretici ve bira markası var tabi. Fakat Antwerp denince hem çoğu biraseverin hem de Antwerp’lilerin aklına ilk gelen bira halk arasında topa benzeyen bardağının şeklinden dolayı kısaca “bolleke” diye bilinen De Koninck birası. Yumuşak içimli, kırmızıya çalan renkte bir amber birası olan De Koninck şehrin birçok mekanında eğer istediğiniz biranın türünü veya markasını özellikle belirtmezseniz önünüze gelecek standart bira olacak. İlk kez ikinci dünya savaşı yıllarında bölgeye gelen İngiliz askerleri damak tatlarına uygun bira bulamadıkları için üretilen ve sonra sonra çok popüler olan bu bira butik olmayan Belçika biraları içinde benim sen sevdiklerimden biri.

konik

Kulminator

Burası bira dükkanı ve birahane karışımı küçük ama her daim tıklım tıklım bir mekan.  Raflardaki bira çeşidi inanılmaz. Yer bulabilirseniz arka bahçesi gerçekten güzel.

kulm

‘t Antwaerps Bierhuyske

Antwerp’in eski ve karakterli birahanelerinden. Mekan küçük. Çeşit çok.

antbh1

Paters Vaetje

Yerel biraları deneyebileceğiniz diğer bir biraevi/birahane de burası. Müzikler güzel. Bira ve meze bol. Eğer kalabalık ise çevresinde gidilebilecek benzer başka mekanlar da var.

pv11

Witzli Poetzli

Tarihi katedralin hemen yanında, küçük, sadece klasik müzik çalan bir kafe ve birahane. Çeşit fazla yok ama ağaçların altında oturmanın verdiği huzur ve mekanın atmosferi muhteşem.

IMG_1526

Yemekler

Flaman mutfağı Hollanda mutfağı ile Fransız mutfağı arasında bir geçiş mutfağı diyebiliriz. Bunun hem Fransızların kaliteli şaraplarını hem de Flemenk manastır kültürüne ait birbirinden leziz biraları bulabilmek, veya Fransa veya Hollanda peynirlerini andıran farklı karakterde peynirleri bir arada yiyebilmek gibi avantajları da var tabi ki.

unununrrr

Tek tek mekan ismi vermek zor olsa da hem tarihi şehir merkezi hem de canlı Het Zuid bölgesinde hem Flaman hem de İtalyan, İspanyol, Asya mutfağı gibi diğer mutfakları deneyebileceğiniz birçok güzel mekan var.

mekkkkmnk

Mimis: Girit Yemekleri

Yunanistan’ın farklı bölgelerinde ve Yunanistan dışında onlarca farklı Yunan restoranına gitmişliğimiz var. Yunan mutfağına da haliyle epey hakim sayılırız. Antwerp’in tarihi merkezinde, ara bir sokakta Girit yemekleri yapan, küçük, gösterişsiz bir mekan olan Mimis, Yunanistan dışında en lezzetli Yunan yemeklerini yediğimiz mekandı diyebiliriz. Mekanı burası sanki ticari bir işletme değil de kendileri için zevkine yemek yapıyormuş havasında olan yaşlı bir karı koca işletiyor. Zaten tüm yemekleri de kendileri, arada kendi aralarında tartışa tartışa yapıyorlar. Yediğimiz hiçbir yemekte tuz, yağ veya gereksiz soslarla kolaya kaçılmamıştı (restoran ve mutfak hilelerini az çok bildiğim için özellikle bunu ne kadar takdir ettiğimi anlatamam). Herşey kendi suyuyla, kendı tuzuyla yavaş yavaş pişiyor. Tabi ki yemeklerin hiçbiri bitsin istemedik. Epey uzun yazdık biliyoruz ama kısa yazılabilecek bir yer değildi. Antwerp’e birkaç gün yolu düşen herkes burada bir akşam yemek yesin deriz.

Mimis1

Take 5 Minutes in Paris

Burası tarihi Sint Andries mahallesinin antikacılar ve sanat galerileri ile dolu Klooster caddesinde bulunan hoş ve sevimli bir öğlen yemeği mekanı. Mekanın asıl uzmanlık alanı çorbalar. Kocaman kaseler ile gelen lezzetli çorbalar insanı  uzun süre  tok tutuyor.

tak1111

Dansing Chocola

Kloosterstraat üzerinde güzel galeriler, kafeler ve restoranlar var. Caddeye hakim, güzel bir köşebaşında bulunan Dansing Chocola bunlar arasında en sevdiklerimizden biriydi. Biraları ve biranın yanına verdikleri atıştırmalıklar leziz. Flaman bölgesine gelmişken biranın yanına meze olarak “abdijkaas” (manastır peyniri) ve kuru sosislerden yemeyi ihmal etmeyin.

IMG_1481

WASBAR

Çamaşır yıkama salonlarının ferah ve modern cafeler olarak yeniden tasarlanması son bir iki yılda ABD ve Avrupa’nın bazı şehirlerinde ortaya çıkan en yeni trendlerden biri. Antwerp’de bulunan WASBAR bu konseptin en güzel örneklerinden biri. Kimi yıkama, kimi sıkma yapan onlarca çamaşır makinesinin ortasında kahve içip kek yiyebilirsiniz.

IMG_1697

Mampoko

Şehrin fazla turistik olmayan ama yeterince canlı ve hareketli Zuid bölgesinde güzel, ferah ve lokallerin çok tuttuğu bir kahvaltı ve öğlen yemeği mekanı. Hergün karatahtaya yazdıkları günlük değişen yemekleri de var.

mamppkk

Biologisch-Dynamische Bakkerij op ‘t Zuid

Burası sadece bir fırın değil şehir merkezindeki en güzel ve popüler kahvaltı mekanlarından biri. Ekmekleri ve yumurtaları harika. Menüdeki herşey organik.

IMG_1586

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s