Düsseldorf: Düssel’in Üzerindeki Köy

Adı her ne kadar Düssel Nehri üzerindeki köy anlamına gelse de Düsseldorf, Almanya’nın nüfus olarak en kalabalık eyaleti ve en büyük sanayi bölgesi olan Kuzey Ren Vestfalya eyaletinin başkenti ve en büyük ikinci şehri.  Bölgenin en büyük kenti olan Köln ile futboldan biraya kadar her konuda tatlı bir rekabet halinde olan Düsseldorf tarihi, her ülkenin mutfağını bulabileceğiniz restoranları ve kendine has bira kültürü ile keyifli ve güzel bir şehir.

IMG_6980

Şehrin sembolü takla atan bir çocuk.  Bu çok ilginç maskotun hikayesi ile ilgili farklı rivayetler var. Eskiden Düsseldorf’a gelen ziyaretçileri takla atıp eğlendirerek para toplayan küçük çocuklar ve 1288 yılındaki bir savaştan sonra Düsseldor’un Köln’den bağımsız bir şehir olmasına sevinen çocukların şehirde taklalar atarak dolaşmaları bunlardan birkaçı. Şehrin en güzel meydanlarından olan Bürgplatz’da takla atan çocuklar heykelini görebilirsiniz.

IMG_7042

Şehrin simgesi olan taklacı çocuk heykelinden bir tane de tarihi birahaneler sokağında var.

DSC00432

Düsseldorf hem Almanya içinde, hem de Hollanda, Belçika gibi komşu ülkelerde bir ticaret ve alışveriş kenti olarak ün yapmış. Bu nedenle alışveriş amaçlı seyahat edenlerin en çok tercih ettiği şehirlerden biri. Özellikle Noel zamanı Noel Pazarları ile ünlü olan Düsseldorf’a yüzbinlerce turist geliyor ve otellerde yer bulmak bile mümkün olmuyor.

shop

Dünyanın en uzun barı olarak da bilinen ve baştan sonra birahanelerle (300’den fazla) dolu olan Ratingerstrasse, Düsseldorf eski şehir merkezinde akşamları vakit geçirmek için ilk akla gelen yerlerden. Mekanlarda genellikle eski usül Düsseldorf tipi bira olan Alt servis ediliyor.

ratinger

Ren Nehri Düsseldorf eski şehir merkezini şehrin batı yakasından ayırıyor. Ren üzerinde sürekli kalkan teknelerle kuzeyden güneye bir bölge turu da yapılabilir. Ren kıyısındaki yürüyüş yolu da özellikle haftasonları yüzlerce standın kurulduğu kalabalık ve eğlenceli bir bölgeye dönüşüyor.

IMG_7056

Königsallee (Kö)

Düsseldorf deyince pek çok kişinin aklına Düsseldorfluların kısaca KÖ dediği Köningsallee adlı meşhur alışveriş caddesi geliyor. Her tip lüks mağazanın sağlı sollu sıralandığı bu caddeyi bir uçtan bir uca gezmek saatlerinizi hatta alılverişe meraklıysanız tam bir gününüzü bir alabilir. KÖ, sadece bölgede veya Almanya’da değil tüm Avrupa’da en çok bilinen ve tanınan alışveriş caddelerinden. Bu nedenle cadde boyunca yürürken her dilde konuşanları duyabilirsiniz.

koduesseldorf

Almanya’nın diğer bazı şehirleri gibi Düsseldorf’un da Noel’den birkaç hafta önce kurulmaya başlanan Noel pazarları ünlü. Noel pazarları komşu ülkelerden binlerce ziyaretçiyi de Düsseldorf’a çekiyor. Aralık ayı boyunca tüm şehir, sokaklar, mağazaların vitrinleri ve hatta istasyon binası bile rengarenk oluyor. Bizim Düsseldorf’a ilk gidişimiz de bir Noel dönemiydi.

DSC00391

DSC00472

Kunstsammlung NRW ve Kunsthalle

Modern sanat sevenler Kuzey Ren Westfalya eyaleti’ne ait çağdaş sanatlar koleksiyonunu ve hemen karşısında bulun Kunsthalle’deki sergileri ziyaret edebilirler. Her iki müzenin çevresinde de güzel havada vakit geçirilebilecek güzel kafe ve restoranlar var.

IMG_6968

Bira Kültürü

Düsseldorf’un eski usül, yani üst fermentasyon tekniği ile yapılan hafif koyu renkli, yumuşak içimli ve küçük bardaklarla servis edilen ALT adlı meşhur bir bira türü var. Eğer bira isterken başka bir tür istiyorsanız ve bunu belirtmeden sadece “bira” derseniz Düsseldorf’ta önünüze ALT tipi bira geliyor. Bira işi zevk meselesi ama Almanya’da bizim en sevdiğimiz biralardan biri bu.

IMG_7133

Düsseldorf’un eski şehir merkezinde ve barlar sokağında akşamları yürürken herkesin elinde ALT tipi bira bardakları görebilirsiniz. Şehrin biraseverleri arasında hangi biraevi veya bira üreticinin ALT’ının en lezzetli olduğu ile ilgili hoş bir rekabet bile var.

alttt

Zum Uerige

Burası sadece Almanya’da değil Avrupa ve hatta dünyada gördüğümüz en karakterli ve kendine has özel bir ortamı olan birahanelerden. Zaten Düsseldorf ve bir denince ilk akla gelen, kentin en meşhur mekanlarından biri de burası. Tabi ki ALT tipi kendi ürettikleri birayı servis ediyorlar. Biranızı yudumlarken bu tarihi birahanenin kendine has ortamını dakikalarca sıkılmadan izleyebilirsiniz. Mekanın büyük iç salonunun köşesinde mekanın maskotu olan eli bira bardaklı yaşlı amca ve teyze var. Görmeyi unutmayın.

IMG_7151

Brauerei Kürzer ve Schaukelstühlchen

Şehirde taze ve lezzetli ALT tipi bira üretmekle ün yapmış küçük bira üreticisi ve mekanlardan biri. Birayı minik, su bardağı tipi bardaklarla veriyorlar. Müzik güzel. Burayı genellikle öğrenciler mesken tutmuş. Her dil konuşuluyor.

IMG_7136

Bar Chérie

Biradan bıkıp güzel bir ortamda şarap içip oturmak isteyenlere önereceğimiz mekan. İç mekanın tasarımı ve mekanda kullanılan renkler de  gayet sevimli.

cherie

Et Kabüffke

Almanya ve Hollanda’da hemen her tarihi kentin yöreye has baharatlı likörler ve sert içkiler üreten tarihi bir dükkan veya likör barı olur. İşte tarihi Düsseldorf şehrinin tüm yürüyüş rotalarında bulun tarihi likörcüsü ise Et Kabüffke.  Burada minik shot bardaklarla verilen ve sadece burada içebileceğiniz farklı likörlerden tadabilirsiniz.

kabuffkke

Düsseldorf ve Japonya

Düsseldorf’un ilginç bir özelliği de Avrupa’da Japonya’dan en çok göç alan kent olması. Resmi rakamlara göre Düsseldorf’ta 15000’e yakın Japon yaşıyor. Bu nedenle şehirde Japon mahallesi, Japon okulları, Japon Kültür Merkezi’ne kadar Japonya ile ilgili ne ararsanız var. Gezginler için işin belki en güzel tarafı ise tabi ki en kaliteli sushi’cileri ve Japon restoranlarını Düsseldorf’ta kolaylıkla ve uygun fiyata bulabiliyor olmanız.

japan

İspanyol Sokağı

Düsseldorf’a fazlaca göç veren ülkelerden biri de İspanya. Alman şehirleri arasında Düsseldorf oran olarak en fazla İspanyol göçmenin yaşadığı şehir. Haliyle Düsseldorf’ta İspanyol cafeleri, tavernaları bolca var. Hatta eski şehir merkezindeki Schneider-Wibbel-Gasse sokağı baştan aşağı sadece İspanyol restoranlarının bulunduğu bir sokak. İspanya ve İspanyol mutfağını epey sevdiğimizden biz de buraya Düsseldorf’a iki gelişimizde de uğradık. Yalnız İspanya’da fazlaca bulunup İspanyol yemeklerinin iyisine fazlaca aşina olduğumuzdan mıdır bilmiyoruz, buradaki İspanyol restoranlarını çok başarılı yemeklerini de çok lezzetli bulamadık.

spanish

Heinrich Heine’nin Evi

Alman kültür ve edebiyatının en bilinen isimlerinden olan şair Heine de 1797 yılında burada doğmuş. Heine’nin doğduğu ev eski şehir merkezinin en işler caddelerinden biri olan Bolkerstrasse üzerinde. Şu an kitapçı ve kültür merkezi olarak kullanılıyor.

heine

Yeme İçme

Brauerei Zum Schiffchen

Zamanında Napoleon’un da yemek yediği ve Düsseldorf’un en eski birahane restoranı olan Zum Schiffen hala 200 yıl önceki menüsünü muhafaza edip eski usül yemekler yapan, şöhreti de Düsseldorf dışında da epey yayılmış bir mekan.  Mekanın duvarlarından masalar ve tabaklara kadar her yerinden tarih akıyor. Genellikle eski tip alman mutfağının demirbaşı olan etli çorbalar, patates, sauerkraut ve çeşit çeşit sosislerden oluşan yemekler lezzetli ve doyurucu.

IMG_7125

Curry

Düsseldorf’a gelmişken Almanya’nın en meşhur milli atıştırmalıklarından olan Currywurst’un iyisinden yemek isteyenler eski şehir merkezindeki Curry’ye uğrayabilir. Burada currywurst dışında wurst sevenler için kızartmalık Bratwurst’ların da en leziz örnekleri var.

IMG_7031

bratwurst

Schwan

Adı Almanca Kuğu anlamına gelen bu çok popüler kafe-restoran ortam ve konum olarak Düsseldorf’un en güzel mekanlarından biri. Şehrin en güzel meydanlarından Bürgplatz’da rengarenk lambalarla süslenmiş yemyeşil ve sık ağaçların altında saatlerce sıkılmadan oturabilirsiniz.

IMG_7027

Hausmann’s

Burası hem bir restoran hem de haftasonları şehrin sakinleri arasında çok popüler olan ve açık büfe brunch veren bir kahvaltı ve öğlen yemeği mekanı. Akşamları klasik Alman yemekleri, brunch menüsünde ise Almanların zengin çeşidiyle meşhur olan kahvaltısını yani aklınıza ne gelirse veriyor.

hausmannnn

Bastian’s

Düsseldorf’lular arasında çok popüler olan diğer bir kahvaltı ve öğlen yemeği mekanı. Günün her saati dolu. Çorbaları, yumurtaları, kekleri ve pastaları harika.

IMG_7202

Dean & David

Sağlıklı, biyolojik ve vejetaryen yemekler sevenlere yine eski şehir merkezindeki Dean & David’i öneririz. Bu mekanın çeşit çeşit meyve ve sebzelerden yaptıkları karışık mevye-sebze suları ve smoothie’leri de gayet lezzetli.

ddd

Leysieffer

KÖ üzerinde tatlıları, çikolataları ve pastaları ile ün yapmış bir mekan. Himmlische adını verdikleri trüflü çikolatalı tatlıları özellikle meşhur.

IMG_6900

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s