Karadağ: Herceg-Novi, Kotor ve Perast

Karadağ birkaç yıl öncesine kadar Güney Adriyatik’in en sakin ve el değmemiş sahillerine sahipti. Sırbistan’dan ayrılıp bağımsız bir ülke olmasından sonra hızla keşfedilen ve turizm patlaması yaşayan Karadağ’ın küçük sahil kentleri hala komşu ülkelerdeki pek çok kente göre nispeten sakin ve güzel. Novi-Herceg (veya Türkçe adıyla Yeni Hersek) ve Kotor ülkenin Güney Batısında bulunan birbirinden güzel iki küçük şehir.

monte

Herceg Novi’den başlayıp Kotor’a doğru uzanan Kuzey Batı Karadağ kıyıları girintili çıkıntılı bir fiyord özelliği gösteriyor. Tüm bu hat boyunca dağların eteklerinden görünen deniz ve balıkçı köylerinin manzaraları muhteşem.

Montenegro1111

Sırbistan’dan 2006 yılında ayrılıp bağımsız olan Karadağ, Avrupa’nın en genç devleti. Hala Avrupa Birliği üyesi olmayan Karadağ’da hayat AB üyesi olan komşusu Hırvatistan’a göre oldukça ucuz. Sadece birkaç kilometre uzakta olan Hırvatistan ile börek (burek) ve taksi fiyatları baz alınarak çok pratik bir karşılaştırma yapmak ve farka şaşırmak mümkün.

juin-2006-marrakech-figues-sechees-big

Herceg-Novi

Türkçe Yeni Kale anlamına gelen Herceg Novi, Karadağ’ın Hırvatistan sınırını geçtikten sonraki ilk büyük sahil kenti. Kentin doğusu ve batısında daha çok Rus turistlere çalışan turistik ve yoğun bir hat olsa da tarihi kent merkezi nispeten sakin, huzurlu ve çirkinleşmeden korunmuş. Bunun bir nedeni şehrin çok dik yamaçlara kurulmuş olması. Herceg Novi’ye gelenlerin haritada çok kısa görünen mesafeleri yüzlerce basamak merdiven ve dik yokuşlar çıkarak katetmeye hazırlıklı olması gerek.  Bazen biraz yorucu olsa da şehre asıl güzelliğini veren özeliklerinden biri de bu.

hn22

Herceg Novi’nin arabalara ve motorlu araçlara kapalı uzun ve güzel birsahil şeridi var. Burada şehri katederek doğudan batıya uzanan yürüyüş yolu gördüklerimiz arasında en güzellerinden biriydi.

IMG_4249

Herceg Novi bir Karadağ şehri olsa da nüfusun çoğunluğu az bir farkla da olsa Sırplardan oluşuyor. Kent özellikle Bosna Savaşı sırasında Bosnadan çok sayıda göçmen almış.

hercegnovi

Şehrin dik merdivenlerle çıkılan eski şehir merkezi ve meydanları çok güzel ve keyifli. Dik merdivenlerle Osmanlı zamanından kalma Kanli Kula’ya (Kanlı Kule) kadar çıkılabiliyor.  Tepelerden şehrin ve koyların manzarası güzel.

IMG_8056

Herceg Novi’nin Karadağ için aktif ve büyük sayılabilecek bir yat limanı var.  Şehrin bu bölgesi mevsimden bağımsız olarak nispeten daha yoğun.

IMG_4239

Kotor

Kotor pek çoklarınca Karadağ’ın en güzel kenti ve Akdeniz Havzasındaki günümüze kadar en iyi korunmuş surlarla kaplı eski şehir merkezi kabul ediliyor. Şehrin hem dışarıdan hem içeriden görünüşü gerçekten etkileyici ve yüzlerce fotoğraf çektirtecek derecede pitoresk. Bu arada şehir desek de Kotor için aslında nüfusu 10 bin civarında olan bir kasaba demek daha doğru olur.

IMG_8277

IMG_8067

Kotor kasabası birbirinden güzel balıkçı köyleri, koylar, dağ manzaraları ve minik adalara kurulmuş tarihi kiliselerle muhteşem güzellikteki bir fiyord oluşumu olan Kotor körfezinin en ucunda kurulmuş. Aslında tüm bu körfezin çevresi araba ile sindire sindire dolaşmak için mükemmel bir rota.

IMG_8236

IMG_8271

Kotor’da surların içindeki eski tarihi kent merkezi haricinde de hayat var tabi. Kotor sakinlerinin çoğu surların dışındaki yeni Kotor’u oluşturan mahallelerde yaşıyor. Surların hemen dışında marina-liman bölgesinde sakin ve güzel balık lokantaları var.

IMG_8123

IMG_8127

Marina bölgesinde görülebilecek ilginç bir yapı terkedilmiş ve metruk bir halde iken (ki hala öyle) sanatçılar tarafından keşfedilip modern sanat merkezi ve sanat atölyelerine dönüştürülen eski Yugoslav Devlet Gemicilik şirketi genel merkezi. Binanın bahçesi ve içinde 80’lerden kalma tabelalar ve departman isimleri hala duruyor.

IMG_8134

Şehrin çok kalabalık olmayan meydanlarının birinde hem bağımsız filmler oynatan güzel bir sinema hem de Kedi Müzesi var. Malesef tadilatta olduğu için bu ilginç müzeyi gezme fırsatımız olamadı. Aynı meydandaki Ombra Kafe huzurlu ve güzel bir mekan.

IMG_8176

Perast

Herceg Novi ve Kotor’a göre çok daha sakin bir balıkçı köyü olan Perast güzellikte bu iki kasabayı aratmıyor. Masmavi deniz ortasındaki iki adacık üzerinde kurulu tarihi kiliseleri görmek için bile Perast’a gelinebilir. Zaten Herceg-Novi’den Kotor yönüne giderken tepeden görünümü ile bile hemen dikkat çeken ve yoldan sapıp ziyaret etme isteği uyandıran bir köy.

IMG_8276

Perast kasabasının birkaç yüz metre açığındaki iki küçük adacıkta bulunan manastır ve kiliseye iskeleden kalkan motorlarla gidilebilir.  Küçük adacıklar 1400’lerde seferden dönen denizcilerin her seferinde denize taş atma geleneği sonucu oluşmuş.

IMG_4355

Yeme İçme

Lezzet tercihi ve damak tadı kişiye göre değişir tabi ama bizce Karadağ ve Hırvatistan bölgesinde et ve balık pişirmeyi iyi biliyorlar. Türkiye’de tadı ve kokusu yokolona kadar kızartılan veya kuruyana kadar pişirilen balıkların aksine bu bölgede yediğimiz balıkların tümü suyu ile birlikte tam kıvamında pişirilmişti. Karadağ’da mütevazi restoranlara da daha kaliteli restoranlara da gitsek et ve balık konusunda genellikle hep memnun ayrıldık.

kokokoko

Konoba Feral

Herceg Novi’de sahil şeridi boyunca birçok balık restoranı var. Turistik bölgede olanlar genellikle mevsimin sona ermesiyle kapatıyorlar. Eski şehir merkezinde saat kulesinimn hemen yakınında olan Konoba Feral sürekli açık, yerlilerin de gittiği bir restoran. Balığı, kalamarı ve ahtapotu ızgarada sulu ve güzel pişiriyorlar. Konoba – Yugoslav dillerinde ‘lokanta’ demek.

IMG_7844

Stanica – Herceg Novi

Stanica: İstasyon anlamına geliyor. Herceg Novi’nin Yugoslavya zamanından kalma tarihi liman binasının altında yat limanına karşı tüm gün ve gece açık olan bir kafe. Sabahları Karadağ usulü ucuz ve güzel kahvaltı veriyorlar.

IMG_7876

Gradska Kafana – Herceg Novi

Burası şehrin yeni merkezinden tüm Herceg Novi körfezine tepeden bakan, harika manzaraya sahip çok güzel bir kafe ve restoran. İsim yine basit: Gradska Kafana > Şehir Kahvehanesi demek. Manzarası olduğu kadar yemekler ve ortam da güzel. Et yemekleri lezzetli. Karadağ şarapları var.

gk1

Galion – Kotor

Kotor kasabasındaki en iyi balık restoranlarından olan Galion, denize kıyısı olmayan surlarla kaplı eski şehir merkezinin dışında, doğrudan denize inen bir iskelenin üzerinde kurulu. Burası cam gibi durgun suları olan Kotor Körfezi ve geceleri ışıklandırılan tarihi kilise ve kalelerle dolu dağların manzarasının birleştiği sakin ve güzel bir restoran. Fiyatlar Karadağ ortalamasının biraz üzerinde ama manzara ve yemeklere kesinlikle değer.

galion

Old Winery – Kotor

Kotor’un tarihi merkezinde Karadağ ve diğer bölge şarapları (Sırp, Makedon, Hırvat, Boşnak) denemek için güzel bir mekan.  Kuru et ve peynir tabakları ve çalan müzikler güzel. Porsiyonların çok büyük olduğunu eklememiz lazım, biz et ve peynir tabağını zor bitirdik.

IMG_8338

1 thought on “Karadağ: Herceg-Novi, Kotor ve Perast

  1. Karadağ’da Kotor en sevdiğim yerdir. O bulutların dagların etrafından geçerken oluşturduğu görüntü inanılmaz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s