Dubrovnik: Hırvatistan’ın Güney Köşesi

Dubrovnik, İtalya’dan Karadağ’a kadar Adriyatik boyunca ip gibi uzanan Hırvatistan kıyılarının en güney ucundaki  şehir. Bölgede açık farkla en çok ziyaretçi alan yer olan Dubrovnik, güzel ve karakterli bir tarihi kent merkezine sahip. Dubrovnik’in çevresi de birbirinden güzel adalar, plajlar ve köylerle dolu. Dubrovnik benzer güzellikte ama daha sakin olan Karadağ kıyılarına ve Bosna-Hersek’in Mostar gibi güzel kentlerine de oldukça yakın.

IMG_8545

Her ne kadar kalabalık ve turistik olsa da Dubrovnik hala çok güzel bir tarihi kent merkezine sahip. Dubrovnik’in eski kent merkezini çevreleyen ve 1400’lü yıllardan kalan bembeyaz surlar kente karakterini veren özelliklerinden. Surların hem içinden hem dışından mükemmel fotoğraf kareleri yakalanabiliyor.

dbrvk1

IMG_8527

Surlarla çevrili Dubrovnik tarihi kent merkezinin şehre hakim tepelerden görünüşü de muhteşem. 1991 yılında 7 ay süren Dubrovnik kuşatması ve savaşta Yugoslav ordusu kenti bu tepelerden aylar boyunca top ateşine tutmuş.

IMG_8703

Tarihi kent merkezinin dokusu o kadar iyi korunmuş ki çoğu kişinin çok iyi bildiği (bir tek biz bilmiyorduk herhalde) Game of Thrones dizisi Dubrovnik’de çekiliyormuş. Dizinin çekimleri başladıktan sonra Dubrovnik’e tüm dünyadan gelen ziyaretçi sayısında ikinci ve çok daha büyük bir patlama daha yaşanmış. Eski şehir merkezinde Game of Thrones ile ilgili hatıra eşyalarından yürüyüş turlarına kadar akla gelen herşey var. Bizlik bir durum yoktu ama meraklısı bilsin istedik.

thrones

Stradun, Dubrovnik’in tarihi şehir merkezinin ana caddesi. Bütün merdivenli dar sokaklar bu ana caddeye açılıyor. Cadde şehrin girişinden başlayıp ana meydan ve katedrale kadar uzanıyor.

IMG_8447

Müze gezmek isteyenler için Dubrovnik’in müzeleri öyle çok da büyükm ve koleksiyonları zengin müzeler değiller. Belki de bu nedenle devlete ait 7 müzenin hepsine tek bir biletle girilebiliyor. Bu müzeler dışında yine eski şehir merkezinde ödüllü ve dünyaca bilinen bir savaş fotoğrafları sergisi (War Photo Limited) var.

IMG_8692

Dubrovnik’in sadece kendisi değil çevresi de güzel. Şehre 20-30 km uzaklıkta Cavtat, Mlinar gibi denizi ve doğası güzel köyler ve sayfiye yerleri var.

cavtat

Hırvatistan Avrupa Birliğinde olduğundan fiyatlar komşu ülkelere göre nispeten yüksek. Ülkenin en turistik bölgesi olan Dubrovnik ve çevresinin turistik mekanlarındaki fiyatlar ise Hırvatistan ortalamasının da çok üzerinde. Dubrovnik’in turistik olmayan yerek mahallelerindeki kafeler ve pastanelerde bu fiyat farklı hemen hissediliyor.

dubrovnik

Dubrovnik’in hemen karşısında üzerinde bir manastır da bulunan küçük Lokrum adası, biraz daha açıklarında ise yine birbirinden güzel Elaphite adaları (Koločep, Lopud ve Šipan) var. Güzel havalarda adalara gitmek güzel bir seçenek olabilir.

lokrum

Lapad ve Gruz

Bu iki semt sadece turistlerin ve turistlere hizmet verenlerin bulunduğu tarihi kent merkezinin birkaç kilometre dışında kalan, her ne kadar yine oldukça bilinen sayfiye yerleri olsa Dubrovniklilerin de yaşadığı, denize nazır  güzel bölgeler.

IMG_8642

Lapad plajların ve yazlık evlerin bulunduğu Dubrovnik’ten 10-15 dakikada ulaşılabilen nispeten sakin ve güzel bir mahalle.

IMG_8599

Gruz Dubrovnik’in yeni yat limanının da bulunduğu diğer bir güzel semt. Yol boyunca uzanan kafe ve dükkanlar, iç bölgelerde Dubrovnik sakinlerinin çokça vakit geçirdiği çarşı ve alışveriş merkezleri var.

IMG_4409

Yeme İçme

Dalmaçya mutfağı hem Balkan hem Akdeniz mutfaklarının etkisinde kalmış et, balık, makarna, börek gibi farklı yemeklerin tümünü tadabileceğiniz biraz melez bir mutfak. Hırvatistan’da kentlerin yemek kültürü daha çok denize uzaklığa göre şekillenmiş. Kıyıya yakın bölgelerde balık restoranları çok iken dağlar ile sahil şerididen ayrılan iç bölgeler daha çok etçi.

yemek

Zuzori

Dalmaçya ve Hırvat mutfağından yemekleri modern yorumlarıyla tatmak isteyenler buraya uğrayabilirler. Hem ortamı hem de yemekleri güzel bir restoran. Hırvatistan sahillerinde en lezzetli örnekleri olan ton balığını ve İstria usulü trüflü makarnaları çok güzel yapıyorlar.

IMG_8490

Taj Mahal

İsmi nedeniyle önce anlamamıştık ama burası Dubrovnik’te herkesin bildiği, akşamları önünde kuyruklar oluşan bir Boşnak restoranı imiş. Balık yemekten bıkanlar için burada Boşnakların “cevapi” dediği köfteden, her tür ızgara et ve boşnak sucuklarına, yoğurt ve kaymak türlerine kadar Boşnak mutfağı denince aklınıza gelebilecek herşey var. Buranın kıymalı Boşnak böreği de meşhur, yoğurtla servid ediyor, kilo hesabı ile satıyorlar.

IMG_8662

Gradska Kavana

Akdeniz havzasında genellikle her şehrin tarihi ve merkezi bir “grand cafe’si” oluyor. Dubrovnik’in eski ve merkezi kafesi de burası. Şehrin en turistik meydanında olsa da karakterli ve iki taraftan farklı manzarası olan güzel bir mekan. Mozaik pastayı andıran güzel bir kekleri var.

Nishta

Et ve balık yemekten bıkanlar için ideal bir vejetaryen mekanı. Birçok vejetaryen mekanın aksine sağlıklı olacağım diye lezzetten taviz vermeyen bir mekan. Ne yediysek, çorbaları ve tatlıları da dahil olmak üzere çok lezzetliydi.

nishta

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s