Münih: Buğday Biraları Diyarı

Oktoberfest gibi festivalleri ile bilinen Münih Bavyera eyaletinin başkenti ve en büyük şehri. Bavyera bölgesi, tarihi, kültürü, siyaseti ve mutfağı ile neredeyse Almanya’dan farklı bir ülke sayılabilir. Amerika ve Avrupa’da Almanya denince akıllara ilk gelen kısa deri pantolonlu, koca bira bardaklı, tüylü şapkalı Alman imajı Almanya’nın büyük çoğu ile alakası olmayan ve daha çok Münih’i temsil eden bir imaj. Bu durumda Münih için Almanya’nın dünyadaki imajını yaratan şehir de denebilir.

IMG_7757

Münih kapladığı alan ve mesafeleri ile oldukça büyük. Tarihi şehir merkezi ne kadar yürünebilir olsa da şehrin farklı mahallelerine gitmek için tramvay, otobüs veya tren kullanmakta fayda var. Meraklı olanlar için Maximillianstrasse ve Theatinerstrasse eski şehir bölgesindeki en büyük alışveriş caddeleri.

IMG_7560

Englischer Garten

Dünyanın en büyük şehir parklarından olan bu parkın kapladığı alan New York’taki Central Park’tan daha büyük. Yemyeşil ağaçlarla kaplı bu güzel parkı 1700’lü yılların sonunda İngiliz Sir Benjamin Thompson tasarladığı için Englischer Garten adını almış.

1155836108

Viktualienmarkt

Eski kent merkezinin en büyük açık hava pazarı. Gündüz saatlerinde vakit geçirmek için ideal. Burada balıkçıklardan, Münih usulü sosisçilere, pastacılardan bira bahçelerine kadar herşey var. Münih’in yerlileri arasında da oldukça popüler. Hem Pazar hem çevresindeki tarihi sokaklar, cafeler ve publar dolaşılabilir.

IMG_7684

Marienplatz ve Glockenspiel

Şehirde ilk anda görülebilecek en yerlerden biri de şehrin en eski meydanlarından olan ve tarihi belediye binasının da bulunduğu Marienplatz. Bu meydanı meşhur eden ise belediye binasının üzerinde 100 yıldan fazladır hergün saat tam 11:00’de 15 dakika boyunca dansedip hareket eden otomatik kuklaların yaptığı gösteri. Hergün bu gösterinin başlama saatine doğru binanın önünde meraklı bir kalabalık toplanıyor.

glockenspl

St. Jakobs Platz ve Şehir Müzesi

Burası tarihi binalar dışında mükemmel bir tasarımı olan Yahudi Müzesinin de bulunduğu şehrin sakin ve güzel meydanlarından biri. Münih tarihi ve kültürü ile ilgili zengin brş koleksiyon ve sergilerin bulunduğu Münih Şehir Müzesi de bu meydanda.

IMG_7669

Bavyera Kültürü

Münih ve Bavyera’lılar yerel kültürlerine Almanya’nın diğer bölgelerine göre daha bir düşkünler. Bölgenin kendi yemek ve bira kültürü yanında eyaletin en büyük partisi olan kendi siyasi partisi bile var. Asıl ilginç olan ise Bavyera ve özellikle Münih’te insanların bir bölümünün yerel kıyafetlerini sadece bayram ve şenliklerde değil haftasonu veya akşam dışarıya çıkarken de gururla giymeleri. Bu Almanya’nın diğer bölgelerinden gelenlere bile oldukça ilginç gelen bir durum. Fotoğraflaması ise çok keyifli.

munichh

Özellikle birahane ve pazar yerlerinde kısa deri pantolon (lederhosen), uzun çorap ve tüylü şapkadan oluşan bu kuyafetle dolaşan pek çok kişi görmek mümkün. Münih’te bu kıyafetlerden satan çok sayıda mağaza da var.

IMG_7689

Kunstrareal

Münih müzeler açısından Avrupa’nın en önde gelen şehirlerinden. Münih’te müzeler sayıca çok olmanın yanında sahip oldukları koleksiyonlar ve çeşitlilik açısından da mükemmel. Münih’te müzelerin çoğunun toplandığı üniversiteye de yakın olan bölgenin adı Kunstareal. Burada klasik ve modern tarzda pek çok müze ve galeri var.

pmch

Eski, Yeni ve Modern Pinakhotek

Müzeler bölgesinin en büyük üç müzesi farklı dönemlerin eserlerini toplayan bu üç büyük galeri. Özellikle Pinakhotek Modern sadece Almanya’nın değil dünyanın en önemli modern ve çağdaş sanat müzelerinden. Koleksiyonu o kadar büyük ki gezmekle bitmiyor.

IMG_7442

Brandhorst Müzesi

Modern Pinakhotek’in hemen yanında bulunan Brandhorst Müzesi nispeten daha küçük bir müze. Özellikle binasının mimari tasarımı oldukça akılda kalıcı.

IMG_7410

Deutsches Museum

Burası dünyanın en büyük bilim ve teknoloji müzesi. Müzeler mahallesinden biraz uzakta Isar nehri üzerindeki Museuminsel (Müze Adası) üzerinde bulunuyor. Yüzyılın başında kurulan müzede, Almanya’nın bilim ve tekniğin tüm alanlarındaki gelişimini gösteren yüzbinlerce obje ve eser var. Müze o kadar büyük ki koşarak gezmezseniz bir gün içinde bitirmek zor olabilir. Yine de koleksiyonu bu kadar zengin bir müze için biz Deutsches Museum’da eserlerin sunumunu biraz eksik, müzeyi ise biraz köhne bulduk.  Bize iyi bir küratörün elinden geçmesi ve biraz da renovasyon yapılması elzem gibi geldi.

IMG_7801

BMW Müzesi

Almanya’nın en zengin kentlerinden olan Münih’in refahında otomobil endüstrisi ve BMW’nin payı da büyük. Araba meraklıları Münih’teki BMW Dünyası müzesinde koskoca bir günü geçirebilirler.

P90074490

Kunsthalle

Şehrin merkezindeki bu modern sanat merkezi altındaki pasaj ve galeriler ile oldukça karakterli ve güzel bir mekan.

IMG_7262

Bira Kültürü ve Oktoberfest

Bavyera’nın buğday biraları ve bira kültürü dünyaca ünlü. Weissen denen bu türk Oktoberfest’te içilen ve satılmasına izin verilen ana bira türü. Paulaner, Augustiner, Fransiskaner bu türün belli başlı markaları. Münih bira kültürünü yaşamak için her yerin tıklım tıklım kalabalık ve şehrin çok pahalı olduğu Oktoberfest zamanı gitmenize gerek yok. Yılın her vakti Bavyera bira kültürünü yaşamak için Münih’e gidilebilir. Tabii ki şehrin asıl özelliği olan ağaçlarla dolu açık bira bahçelerinin keyfini çıkarmak için bahar ve yaz ayları daha iyi bir seçim olabilir.

beerrrr

Hofbräuhaus

Bavyera Eyalet Hükümetinin sahibi olduğu ve işlettiği tarihi Hofbräuhaus Avrupa’nın en büyük birahanesi. Münih’e gelen herkes günün her saati yüzlerce insanın tıklım tıklım doldurduğu bu çok özel mekana mutlaka uğramalı. Menüde sadece kendi ürettikleri biralar ve Bavyera’ya has birkaç atıştırmalık var. http://www.hofbraeuhaus.de/en/index_en.html

IMG_7967

Bavyera Mutfağı

Münih’in dünyaca ünlü buğday biraları yanında çeşit çeşit sosisler, patatesli et yemekleri, pretzel ve diğer atıştırmalıklara dayanan bir mutfak kültürü var. Yemeklerin ne kadar güzel olduğu tabi ki kişinin zevkine göre değişir ama Bavyera yemeklerinin yağlı ve kalorili, porsiyonların ise epey büyük olduğu konusunda şüphe yok.

weiswrst

Cafe Frischhut ve Schmalznudeln

Münih deyince Almanya’da akla ilk gelen yiyeceklerden biri ‘schmalznudeln’ denen ve Türkiye’de lokma veya pişi olarak bilinen hamur kızartmasına fazlasıyla benzeyen hamur işi. Cafe Frischhut’ün özelliği sadece schmalznudeln’in farklı şekil ve tatta dört  versiyonunun bulunabildiği (başka hiçbirşey yapmıyorlar), bu konuda ülke çapında ün yapmış tarihi ve karakterli bir mekan olması. Tam bir kalori bombası olsa da burada yenilen schmalznudel’ların tadına doyum olmuyor.

https://www.facebook.com/pages/Schmalznudel-Caf%C3%A9-Frischhut/276057742495191

IMG_7552

Weiswurst ve Nürnberger Rostbratwurst

Münih’te ve Bavyera’da “wurst” denen Alman usulü sosisin türleri bolca var. Bunların en popüler olanları ise Weisswurst ve Nürnberger. Weisswurst: Münih’e has genellikle suda haşlanarak ve buğday birası ile birlikte yenen dana etinden yapılma bir sosis. Nürnberger denen tür ise (ki bizim en sevdiğimiz tür buydu) ise parmak kalınlığında genellikle ızgara edilerek veya kızartılarak yenen ince leziz bir wurst türü.

IMG_7231

Nürnberger Bratwurst Glöckl

Nürnberger denen Bavyera usulü sosisleri en güzel yer olarak ün yapan mekan burası. Katedralin hemen yanında. Mekanın içi oldukça geleneksel ve fotografik. Turistler kadar yereller arasında da oldukça tutulan bir mekan. Sosisler çok lezzetli. http://www.bratwurst-gloeckl.de/

IMG_7210

Bratwurstherz

Münih sakinleri arasında çok popüler olan diğer bir sosisçi de burası. Viktualienmarkt açıkhava pazarına bakan bir sokakta bulunan 100 küsur yıllık bu mekanda yalnızca enfes sosisler, pretzel ve buğday birası var. Özellikle öğlen yemeği saatlerinde tıklı tıklım olan mekanda geleneksel kıyafetli Münihliler de görülebilir.  http://www.bratwurstherzl.de/

IMG_7699

Wirtshaus in der Au

Bavyera’da Alman usulü yemek ve bira bulunan eski tip han-restoranlara wirtshaus deniyor. Bunların en iyilerinden biri Isar ve Au nehirleri arasındaki adada bulunan Wirtshaus in der Au. Bu mekanın hem ambiansı hem de modern bir tarzda yorumladığı ve geliştirdiği geleneksel yemekler gayet güzel. http://wirtshausinderau.de/en/startseite/

IMG_7854

Augustiner am Dom

Bol kalorili Münih spesiyaliteleri ile kocaman bardaklarda gelen buğday biralarının içilebileceği bir başka tarihi restoran. Katedralin hemen yakınında.  http://www.augustineramdom.de/

agdom

Zum Dürnbräu

Yine wirtshaus tarzında bir diğer geleneksel Münih mekanı. Klasik Bavyera yemeklerinin hemen her çeşidi var. Tabii ki bira ve pretzel ile servis ediliyor. Yeri merkezi.

http://www.zumduernbraeu.de/

drnbr

Spatenhaus an der Oper

Tarihi opera binasının karşısındaki bu mekan Bayern ve Münih usülü yemek yapan mekanların en bilinenlerinden biri. Burada yöresel çorbalar, et yemekleri ve Münih’e özgü dolgulu makarna ve hamurişleri de yenebilir.  http://www.kuffler.de/en/spatenhaus.php

spatenhaus

Fisch Witte

Balık sevenler – eğer farklı şekillerde hazırlanmış balık atıştırmalıklarına de meraklılarsa alman usulü turşulu soğanlı ringa balığını da sevebilirler. Münih’in yerlilerine göre bunu en iyi yapan mekan Viktualienmarkt açıkhava pazarındaki Fisch Witte. Biz Hollanda’dan benzer balık atıştırmalıklarını bilip sevdiğimiz için buna da bayıldık. http://www.fisch-witte.de/

IMG_7983

Brenner

Sürekli Alman usulü yemekten sıkılanlar içinde de Münih’te seçenek çok. Yabancı ahalisi de bol olan şehirde çok sayıda ve kaliteli İtalyan restoranları var. Münihliler arasında en popüler olan ise Maximillanstrasse üzerindeki Brenner. Karakterli ve keyifli bir atmosferi olan bu kocaman mekanda yemekler ve şaraplar hem gayet lezzetli hem de fiyat kalitesi dengesi düşünüldüğünde gayet makul fiyatta. http://www.brennergrill.de/

brenner11

Kahvaltı ve Kahve İçin

Man versus Machine Coffee Roasters

Üçüncü Dalga Kahveciler – denen farklı kahve hazırlama tekniklerine meraklı olanlar için Münih’te pek çok güzel mekan var. Man versus Machine bunlardan biri. Çalışmak ve dinlenmek için ideal, kahveleri güzel sakin bir mekan. Çok iyi Flat White yapıyorlar. http://www.mvsmcoffee.com/

IMG_7943

Cotidiano

Münih sakinleri ve öğrencilerin günün her saati tıklım tıklım doldurduğu, çok popüler, İtalyan tarzı bir kafe restoran. Hem kahvaltı, hem öğlen yemeği hem de kahve molası için ideal. Kalabalıkta yer bulmak oldukça zor. http://www.cotidiano.de/

ctdno

Café das Maria

Kahvaltı konusunda Münih’te en memnun kaldığımız mekan burası oldu. Tüm ürünlerin taze, organik ve lezzetli olması bir yana gördüğümüz birçok yer içinde yumurta ve yumurta türevlerini en lezzetli yapan mekanlardan biri diyebiliriz. http://www.dasmaria.de/

IMG_7931

Glockenbach

Kahve ve brunch için gidilebilecek bir diğer mekan. Geleneksel wirtshaus veya bira-sosis evlerinden bıkanlar için ideal. Müzik, yemekler ve kahveler güzel. Kendi adını taşıyan mahallenin en işlek noktalarından birinde bulunuyor. http://www.glockenbach.com/

glchkh

Cafe an der Uni – CADU

Tarihi Ludwig Maximillian üniversitesinin hemen karşısında öğrencilerin çokça gittiği kahvaltıları güzel bir mekan. Menüsünde Türk pop şarkıcılarının isimlerini taşıyan spesiyaliteler görürseniz şaşırmayın. http://www.cadu.de/

cadu

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s