Atina: Akdeniz’in Keyif Başkenti

Sıcak, canlı ve hareketli kentleri sevenlerin Atina’yı sevmemesi mümkün değil. Atina diğer bazı Avrupa kentleri gibi dış güzelliği ile değil, enerjisi, hayattan keyif almayı bilen insanları ve mükemmel yeme içme imkanları ile etkileyici olan kentlerden. Biz de Atina seyahatimizi yazarken  hakkında çokça bilgi ve rehber bulabilecek anıt ve tarihi eserleri kısa geçip, şehirde dolaşırken hoşumuza giden mahalleleri ve mekanlara daha fazla yer verelim dedik.

polis11

Monastraki Semti

Merkezi konumuyla Atina’da dolaşmaya başlamak için en ideal yerlerden biri Monastraki Meydanı. Meydanın tam ortasında 1700’lerden kalma bir Osmanlı camisi olan Çistaraki Camii var. Monastiraki meydanının çevresindeki mahalle ise yiyecek, giysi ve akla gelecek her şeyin bulunabileceği dar sokaklarıyla Monastiraki mahallesi var.

DSC00341

Syntagma Meydanı

Şehrin neredeyse tam ortasındaki Syntagma Meydanı Atina’nın en eski ve büyük meydanı. Tarihi Parlamento Binası ve artık işlevsel olmayan Eski Kraliyet Sarayı bu meydanda bulunuyor. Ziyaretçiler için bu meydanda görülebilecek en ilginç şeylerden biri ise Yunanistan deyince ilk akla gelen sembollerden biri olan Efzon askerlerinin parlemento önündeki nöbet değişimi.

efzunlar

Exarcheia

Atina Teknik Üniversitesi ve Arkeoloji Müzesi çevresindeki bölgeyi kapsayan bu tarihi mahalle bugün şehrin an alternatif ve siyasi olarak da en aktif bölgesi.  Genellikle sol eğilimli entelektüellerin, üniversite öğrencilerinin, sanatçıların ve anarşistlerin yaşadığı Exarcheia’da yüzlerce alternatif kültür ve sanat merkezi, kitapçı, kafe, lokanta ve bar var. Günün her vakti yapacak çok şey olan bu mahallede bolca vakit geçirilebilir.

exarchia

Akropolis

Yalnız Atina’nın değil  Yunanistan’ın dünyada ilk akla gelen sembolü olan Akropolis’le ilgili uzun uzadıya yazmaya gerek yok. Kısaca özetlemek gerekirse: Kesinlikle etkileyici ve Atina’ya ilk defa gelenlerin mutlaka ziyaret etmesini öneririz.

akropolis

Plaka

Akropolis’in yamaçlarında Atina’nın en tarihi mahallelerinden olan Plaka var.  Plaka rengarenk tarihi evleri ve sokağa atılmış tahta masalarıyla yüzlerce kafe ve restoranın olduğu keyifli ve güzel bir mahalle. Yine de günümüzde Plaka’nın neredeyse sadece turizm sayesinde canlılığını koruyan ve insan kalabalığının tamanının turistler ve turistlere satış yapan esnafın oluşturduğu bir mahalle olduğunu hatırlamakta fayda var.

plaka11

Kolonaki

Atina’nın yürüyerek keşfetmek için en uygun mahallelerinden biri de Kolonaki. Atina merkezinin en lüks ve varlıklı mahallelerinden olan Kolonaki’de genellikle pahalı butikler, kuyumcular, restoran ve kafeler bulunuyor. Benzerlik kurmak gerekirse Kolonaki’nin İstanbul’un Teşvikiye ve Nilşantaşı mahallelerini oldukça andırdığını söyleyebiliriz.

klonaki

Gazi ve Psirri

Yeme içme ve Uzo muhabbeti yanında Atina’nın canlı müzik ortamı, pub’ları ve gece klüplerini görmek istiyorsanız Atinalılar gibi siz de akşamları 10’dan sonra Gazi ve Psirri mahallelerinde vakit geçirebilirsiniz. Gazi’nin adı aklınıza gelebileceği gibi Türkçe Gazi kelimesinden değil bu mahallede eskide bulunan Gaz fabrikasından geliyor.

psirri

Pire

Atinanın Güney Batısındaki Pire her na kadar ayrı bir liman kenti olsa da, Atinayı Ege denizine ve adalara bağlayan tüm gemilerin kalktığı bu bölgeyi Atina’dan ayrı düşünmek mümkün değil. Halkının çoğunu mübadeleden sonra Anadolu’dan göç eden Rumların torunlarının oluşturduğu Pire, aynı zamanda Rembetiko tarzı müziğin de doğduğu yer.  Futbola gelince, Yunanistan’ın üç büyükleri kabul edilen Panatinaikos ve AEK Atina merkezinin, Olympiakos ise Pire’nin takımları.

pirreee

Yunan Mutfağı

Seyahatlerinde iyi yemek ve içmeyi önemseyenler için Yunanistan ve Atina tam bir cennet. Türk mutfağı ile benzerlikler gösteren yemekler Türkiye ve özellikle İstanbul ile karşılaştırıldığında hem daha ucuz, hem daha çeşitli hem de kullanılan malzemeler (özellikle et, balık ve farklı otlar) daha kaliteli. Malesef Türkiye’den giden ziyaretçilerin bir bölümü ege adalarında Türk turistler için limanın hemen yanında sıralanmış turistik mekanlardaki tatsız tuzsuz, baştan savma ve pahalı yemekler nedeniyle bu konuda olumsuz bir kanaate sahip. Atina’da  iyi yemek yemek için Plaka ve diğer turistik muhitlerden mümkümn olduğunca kaçınıp şehrin sokaklarında kaybolmanızı ve Atina sakinlerinin tercih ettiği mekanlara gitmenizi tavsiye ederiz.

DSC00266

Sokak Satıcıları

Simitçiden, kestanciye ve kaynamış mısırcıya kadar Türkiye’den alışık olduğunuz birçok seyyar satıcıyı Atina’da görebilirsiniz. Simit’in Yunanca’daki adı: Kuluri.

simit

Mekanlar: Paradosiako

Atina’da iyi yemek yenebilecek pek çok yer var. Hem ucuz hem de lezzetli yemek yiyeyim diyorsanız Paradosiako, Atina’da ziyaret edebileceğiniz lokantalardan biri. Dışarıdan oldukça salaş ve gösterişsiz duran bu ufak lokanta hem yereller hem de son yıllarda turistler arasında oldukça popüler. Nedenine gelince oldukça hesaplı bir fiyata çok taze deniz ürünlerinden yiyebilir, en taze ot ve sebzelerle yapılmış salataların tadabilirsiniz.

praddd

Platanos Taverna

Bir bahçenin ortasına kurulu bu şirin lokanta/meyhane karışımı mekanda oldukça lezzetli yemekleri çok ucuz sayılabilecek fiyatlara yiyebilirsiniz. Tahta masa ve sandalyeler arasında kedilerin dolaştığı ve dört yanı ağaçlarla çevrili bu mekanı biz çok sevdik.

pllatttt

Rozalia

Yine şirin bir bahçenin içinde kurulu taze balık ve meze yenebilecek güzel bir mekan. Fiyatlar gayet uygun. Balık, deniz ürünleri ve et dışında sulu yemekler ve sebze yemekleri de var.

ross111

Hani

Burası da lezzetli yemekler yerken en güzel uzolardan tadabileceğiniz bir mekan. Eğer doğru akşama denk gelirseniz buzuki ile yapılan Yunan müziğini de canlı olarak dinleyebilirsiniz.

mzk

Uzeria’lar – Kouklis

Atina’da lokanta ve restoranların yanında Uzo içmenin ve demlenmenin daha merkezde olduğu, daha meze ağırlıklı mekanlar da var ki bunlara Uzeria deniyor. Atina’nın heryerinde bunlardan çok sayıda bulabilirsiniz. Bunlaea örnek olarak Plaka mahallesine yakın olan Kouklis verilebilir. Fazlasıyla isim yapmış olsa da yine de keyifli ve şirin bir mekan. Bu kadar isim yapmış bir mekanda bile 1 litrelik şarabın yaklaşık 5-6 Euro gibi bir fiyata içilebileceğini hatırlatalım.

uzzzooo11

Uzeria’ların çoğu ağaçlarla çevrili tahta masalı ufak bahçeler içinde. Özellikle yaz günleri saatlerce vakit geçirmek için ideal mekanlar.

bhce111

Kutukiler: Sulu Yemek ve İçki

Yunanistan’da sulu kap yemeği yerken beyaz şarap, rakı ve uzo içilebilecek geleneksel ve eski usül mekanlara kutuki deniyor. Turistik semtlerde bunlardan bulmak zor ama Atinalıların iş çıkışı yiyip içtikleri mahallelerde güzel örneklerine denk gelebilirsiniz.

kutuki

Souvlaki

Çeşit çeşit lezzetli yemekler bir yana Atina’da günün her saati hızlıca atıştırmak için ilk akla gelen şey Souvlaki denen şiş kebap ve döneri de andıran ve genelikle ekmek veya pide arası yenen bir atıştırmalık. Yunanlılar her ne kadar Souvlaki’yi tüm dünyada meşhur etmiş olsalar da yine de en lezzetli örnekleri tabi ki bizzat Yunanistan’da yenebilir.

souvlkkke

Kahve: Yunan Kahvesi veya Frappe

Yunan kahvesinin Türk Kahvesi ile ne kadar benzer olduğunu hemen herkes bilir. Atina’da hemen her kafede az, orta veya çok şekerli diye belirterek alışık olduğunuz Türk kahvesinin benzerini içebilirsiniz. Kahve ile ilgili daha az bilinen başka bir konu ise Yunanlıların dünyada en çok cafe frappe yani buzlu kahve tüketen halk olduğu. Buzlu Kahve çeşitleri özellikle sıcak yaz aylarında çoğu Atinalının gün boyunca en çok tükettiği içecek.

DSC00332

Uzo ve Tsipouro

Yüzlerce uzo üreticisi ve markasının bulunduğu Yunanistan’da içkide tat çeşitliliği de Türkiye’ye göre haliyle kat kat fazla. Taverna ve uzeria’larda içtikleriniz dışında uzo almak isterseniz Plaka çevresindeki turistik dükkanlardan kaçınmanızı öneririz. Büyük marketlerde 50-60 farklı çeşide kadar çıkan uzoyu çok daha uygun fiyatlara bulmak oldukça kolay.

DSC00264

Yine de Yunanistan’a kadar gitmişken Türk rakısına daha çok benzeyen Uzo haricinde mutlaka ama mutlaka Tsipouro (çipuro) da denemenizi öneririz. Tsipouro tad olarak klasik uzodan epey farklı, anasonsuz, su katıldığında beyazlaşmayan ve biraz trakya’nın bazı bölgelerinde yapılan boğma rakıyı andıran kuvvetli bir içki. Yunanistan’a en az Uzo kadar popüler. Özellikle bazı dağlık bölgelerde Uzo’dan fazla bile içiliyor.

cipuro

2 thoughts on “Atina: Akdeniz’in Keyif Başkenti

  1. Son derece aydınlatıcı bir yazı olmuş.
    Atina seyahatimizde mutlaka yararını göreceğiz.
    Emeğimize teşekkürler.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s