İskoçya: Edinburgh ve Highlands

koçya oldukça kuzeyde olsa da sıcak insanları ve rahat atmosferi ile güneyli özellikleri taşıyan bir ülke. Dağları, gölleri, muhteşem doğası, efsaneleri, tarihi, viskileri, kendine has kültürü, mutfağı ve müziği ile gezmesi çok keyifli olan İskoçya’nın kültürel başkenti olan Edinburgh’u ve viski damıtma evleri,  doğal güzellikler ve tarihi mekanlara evsahipliği yapan ve Highlands olarak bilinen Kuzey İskoçya’nın dağlık bölgelerini gezdik.

iskocya

İskoçların “Edinbra” diye telaffuz ettiği bu şehir İskoçların kültürel başkenti sayılıyor. Britanya’nın en tarihi ve karakterli şehirlerinden olan Edinburgh, Sean Connery, Harry Potter’ın yazarı J.K Rowling, Sherlock Holmes’ün yazarı Arthur Conan Doyle ve telefonun mucidi Alexander Graham Bell gibi bir çok ünlünün doğduğu veya yaşadığı şehir.

gayda

Edinburgh Kalesi

Şehrin yemyeşil yamaçları üzerine kurulmuş Edinburgh kalesinin manzarası hem dışından hem de içinden mükemmel. Ediburgh’un hemen her yerinden görülebilen bu kasvetli ve gösterişli yapı kentin simgelerinden biri.

DSC00871

Royal Mile

Eski şehir merkezini saran yokuşlu, tarihi ve dar sokaklardan oluşan bölgeye Royal Mile deniyor. Burası dükkanlar, pub’lar, cafeler ve restoranlar ile dolu keyifli vakit geçirlebilecek bir bölge. Bölgenin ortasında bulunan ana cadde ise özellikle haftasonları çok hareketli ve kalabalık olan High Street.

DSC00769

Camera Obscura

Tüm şehrin panaromasını küçük bir delikten yansıtan 175 yıllık Camera Obscura yapıldığı yılların en önemli optik icatlarından biriymiş. Bugün ise Edinburgh’un en çok ziyaret edilen yerlerinden biri. Burada Camera Obscura’nın kendisi dışında birçok ilginç optik alet ve ışık ilüzyonları da görülebilir.

obscur

Iskocya Muzesi

Tematik müzeleri sevenler için İskoçya müzesi kendi türünde iyi ve zengin içerikli bir müze. Bu müzede İskoç tarihi ve kültürüyle ilgili o kadar çok şey var ki meraklısı için burada saatlerce vakit geçirmek mümkün.

natscot

Scottish National Gallery of Modern Art

Genellikle İskoç ve Kuzey İngiltere’den sanatçıların eserlerini sergileyen bu müze içerik olarak zengin ve güzel bir modern sanat müzesi. Müzenin kafe/restoranında yerel üreticilerden gelen lezzetli malzemelerle hazırlanmış bir öğlen yemeği yenebilir.

nationalmod

Edinburgh Festivali

Her yıl Ağustos ayında düzenlenen geleneksel Edinburgh Festivali dünyanın en büyük ve en bilinen sanat festivallerinden biri. Tiyatro, sinema, müzik ve diğer birçok sanat alanında aktivitelerin olduğu festivale dünyanın her yerinden onbinlerce ziyaretçi geliyor. Festivalin tüm biletleri genellikle aylar öncesinden tükeniyor.

festival

Viski

İskoçya, Viski denince tüm dünyada ilk akla gelen ülke. Viskinin anavatanı olan bu topraklarda büyüklü küçüklü binlerce viski üreticisi var. Hem blended hem de single malt birbirinden güzel viskileri burada içmenin keyfi tabi ki ayrı. İskoçya’ya her yıl sadece viski turizmi için de yüzbinlerce ziyaretçi geliyor. İskoçya’da viski damıtımevlerinin genellikle birbirinden güzel dağlar, göller ve derelerle çevrili köylerde olduğunu düşünürsek bu gayet anlaşılır.

distillery

Viski Barlari

Hem Edinburgh hem de Highlands bölgesinde başka hiçbiryerde bulamayacağınız yüzlerce çeşit viskiyi bulup deneyebileceğiniz muazzam Viski barları var. Bu mekanlarda çalışan barmenler ve mekan sahipleri usülünce viski içmeyi ve servis etmeyi çok iyi bildikleri gibi, konunun tarihi ve kültürüne hakimler ve viski muhabbeti yapmayı da seviyorlar. Yani buralarda saatlerce vakit geçirmek çok kolay. Viskiyle çok arası olmayanlar bile bu mekanlarda Viski sevmeye başlayabilir.

viski1

Edinburg İskoçya’nın gayriresmi başkenti olduğundan burada ağız tadıyla viski içilebilecek viski barlarından bolca var. Whiski, Bow, Albanach, Teuchters bunların en iyilerinden bazıları. Özellikle single malt sevenler için bu mekanlar ideal.

edinburgh111

Highlands

İskoçya’nın göller, dağlar ve ırmaklarla kaplı, havası temiz, viski damıtılıp hayvancılık ve balıkçılık yapılan yüzlerce şirin köyün bulunduğu dağlık kuzey bölgelerine Highlands deniyor. Braveheart, Rob Roy gibi filmlerden hatırladığımız tarihi İskoçya atmosferinin en yoğun hissedildiği yerler de işte buralar. Karın bazen Nisan-Mayıs aylarına kadar dağların eteklerinde kaldığı bu bölgede (ki biz Nisan ortası gittiğimizde tam da öyleydi) neredeyse her virajı aldıktan sonra önünüzde beliren birbirinden ilginç ve pitoresk manzaralar muhteşem.

DSC01009

Klanlar

İskoçya’da ülkenin her yerine dağılmış yüzlerce klan yani kabile var. Bunların çoğunun adı Mac ile başlıyor, Msc Neal, Mac Pherson gibi. Mac – İskoç Galcesinde oğlu demek. Böylece Mc Donalds, Mac Intosh gibi kelimelerdeki Mc’in anlamını da öğrenmiş olduk. İskoçya’da geleneksel aile ve klan ilişkileri hala çok önemli. Rastgele konuştuğunuz bir taksici ya da barmen bile size kendi klanını ve tarihini genellikle ayrıntılı olarak anlatabiliyor. Bunlar genellikle çok ilginç hikayeler.

klan

Glencoe

Glen- İskoç Galcesinde dar vadi demek. Burası karlı dağları ve nehirleri ile Highlands’ın en çok ziyaret edilen bölgelerinden. Klanlar demişlen İskoçya’da belki de  en çok bilinen Klan savaşı ve katliamı burada yaşanmış ve Campbell klanının MacDonald klanının yüzlerce üyesini öldürmesiyle sonuçlanmış. Ortadoğu kültüründeki kan davalarını epey anımsatıyor.

glencoe

İskoç Eteği ya da Kilt

Kareli desenleri olan ve İskoç eteği olarak bilinen Kilt’i hemen herkes bilir.  Kilt’in de klanlarla çok yakından ilgili bir tarihi ve hikayesi var. Kelt kültüründe her bir Klanın birbirini tanımalarını sağlayan farklı bir desene sahip kiltleri oluyor ve  genellikle özel günlerde giyiliyor.

iskocetek

Braveheart ve Savaş Alanları

İskoç tarihi ile ilgili Braveheart (Cesur Yürek) filmini görmemiş pek az kişi vardır. İşte Braveheart filminde anlatılan olayların ve savaşların geçtiği mekanlar da Edinburgh’tan çıkarak yapılacak yaklaşık 1 saatlik bir araba yolculuğu ile görülebilir. Örneğin filmde uzun uzun anlatılan Stirling ve Falkirk savaşlarının yapıldığı yerler henüz Highlands bölgesine varmadan Edinburgh’a 20-30 km mesafede Lowlands denen bölgede bulunuyor ve hala çokça ziyaret ediliyor.

kelp1114455

Loch Ness Canavari

Loch – İskoç ve İrlanda keltçesinde göl demek.  İskoçya’nın özellikle Highlands bölgesinde etrafı dağlar ve ormanlarla kaplı yüzlerce göl var. Loch Ness bunlardan bir tanesi. Özelliği ise 80 yıldır bu gölde yaşadığı söylentisiyle bütün dünyada ünlü olan Loch Ness canavarı. Canavarı gördüğünü iddia edenler var ama tüm hikaye bir söylentiden ileriye gitmiyor. Canavarın fotoğrafı tabi ki yok, olanlar ise sahte çıkmış. Ama bu söylenti ile Loch Ness’i tüm Britanya’nın en çok ziyaret edilen yerlerinden biri yapmaya yetmiş. Söylenti bir yana güzel bir göl ve çevresinde keyifli vakit geçirilebilecek köyler ve kasabalar var. Canavar hikaye tabi ama göl gitmeye değer.

ness

Iskoc Mutfagi

Belki yemekleri ile ün yapmış bir mutfak olmayabilir ama buz gibi sulardan çıkan taze balık ve deniz ürünleri, bolca yetiştirilen büyük ve küçükbaş hayvanlar, av etleri ve bölgeye has pek çok yerel lezzeti ile İskoç mutfağı bizce dikkate değer. Hem Edinburgh hem de çevre köy ve kasabalarda yerel malzemeler ile yapılan lezzetli İskoç yemeklerinin tadılabileceği pek çok mekan var.

isleme

Haggis

İskoçya’nın en ünlü yemeklerinden biri Haggis. Sakatat sevmeyenler ve değişik tatlara alışık olmayanlar için çok da cazip diyemeyiz ama bu tip lezzetlere meraklı olanların Haggis’e bayılacağı kesin. Haggis hayvanın yürek, böbrek ve akciğerleri gibi normalde az yenen pek çok yerinin baharatlı bir karışımla kavrulması ve işkembe içinde pişirilmesi ile yapılıyor. İskoç kültüründe Haggis’in önemi büyük. Bu yemek için yarışmalar düzenleniyor, adına şiirler ve kitaplar yazılıyor.

haggis

 

İskoç kahvaltısı İngiliz kahvaltısına epey benziyor. Fırında mantar, kandan yapılan siyah blood pudding ve haggis gibi yiyeceklerin de yenmesi İskoç kahvaltısını İngiliz kahvaltısından ayırabileceğimiz özellikleri.

DSC00855

İskoçya ve Edinburgh denince Braveheart, Rob Roy ve Harry Potter akla ilk gelen filmler. Bölgenin viski ile olan ilişkisine dair bizim önereceğimiz iki güzel ve daha az bilinen film ise Angels’ Share ve Whiskey Galore.

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s