Güneyin Başkenti: Atlanta

Atlanta, ABD’nin güney eyalatlerinin kültürel ve tarihi başkenti denebilir. Amerika tarihinde gelmiş geçmiş en çok hasılat yapan film olan ve Guinness’e göre tarihin en başarılı filmi kabul edilen Rüzgar Gibi Geçti filmi de bu tarihi atmosferde çekilmiş. Dünyanın en büyük akvaryumuna ev sahipliği yapan Atlanta’da, CNN, Coca Cola gibi dünya markalarının genel merkezleri de bulunuyor. Atlanta, ilk anda güzelliği ile insanı etkileyen bir şehir olmasa ve sadece seyahat amaçlı gelinecek bir yer olarak akıllara gelmese de üç büyük üniversiteye evsahipliği yapan bu büyük şehirde yapacak ve görecek şey çok.

IMG_8862

Atlanta ve Georgia’nın en önemli sembollerinden biri: Şeftali. Şehri tanıtan poster ve resimlerde sürekli şeftali veya şeftali ağacı resimleri görebilirsiniz. Zaten şehrin en büyük ve önemli caddesinin adı da Peachtree (Şeftali Ağacı) Caddesi.  Aslına bakarsanız şehirde isminde peach kelimesi geçen onlarca sokak, cadde ve meydan var.

Peachgggjghghjh

Şehrin asıl merkezini kabaca Downtown, Midtown ve Buckhead olarak üç bölüme ayırmak mümkün. CNN, Coca Cola gibi global firmaların genel merkezlerinin bulunduğu Downtown gündüz hareketli olsa da geceleri üniversiteler, cafeler ve restoranların bulunduğu diğer bölgeler vakit geçirmek için daha makul bir seçim olabiliyor.

genelgorunumm11

Georgia Akvaryumu

Dünyanın en büyük su altı akvarumu Atlanta’da bulunuyor. 100.000’den fazla deniz hayvanı ve 500’den fazla türün bulunduğu bu akvaryum, kocaman balinalar, köpek balıkları ve yunusların serbestçe dolaşıp manevra yapabileceği kadar da büyük. Denize ve balıklara meraklı olanlar burada sıkılmadan saatlerce vakit geçirebilirler.

IMG_9031

Rüzgar Gibi Geçti

ABD popüler kültüründe hala çok özel bir yeri olan, başrollerinde Clark Gable ve Vivien Leigh’in olduğu meşhur Rüzgar Gibi Geçti filminin romanı Atlanta’da yazıldığı gibi, filmin kendisi de iç savaş yıllarında güneyin en önemli kentlerinden olan Atlanta’da geçiyor. ABD’de tüm hasılat rekorlarını altüst eden filmin çekildiği dönemde –yani 1938-1939 yıllarında-, filmin hem çekimi hem de Atlanta’da yapılan ilk gösterimi kentte olay yaratmış.

IMG_9126

Rüzgar Gibi Geçti romanının yazarı Margaret Mitchell, Atlanta’nın yetiştirdiği en ünlü kişi denebilir. 1920’lerde Atlanta’nın yerel basınında gazetecilik yapan Mitchell, bileğini kırdıktan sonra evde vakit geçirmek için yazdığı bu öyküyü yayınlamayı yıllarca hiç düşünmemiş ve yoğun ısrarlar sonucu bir yapımcıya verene kadar elyazmalarını kimseye okutmamış. Roman, Mitchell’in küçük bir çocukken büyükbabasından dinlediği iç savaş hikayalerinden ilham almış ve İç Savaş atmosferinde geçen bir aşk hikayesini anlatıyor.  Yazarın yaşadığı ve romanını yazdığı yazdığı ev, bugün Peachtree caddesi üzerinde Atlanta’nın en çok ziyaret edilen mekanlarından.

IMG_8903

Fox Theatre, hem Georgia eyaletinin hem de tüm ABD’nin en tarihi ve karakterli sinema-tiyatro salonlarından. 1920’lerde İslam mimarisinden esinlenerek inşa edilen Fox Theatre’da, 1940 yılında, Rüzgar Gibi Geçti filminin dünya premieri de yapılmış. Fox Theatre hala haftanın belirli günlerinde bu klasik filmi oynatıp, o yıllardan kalma neonlarla tanıtımını yapıyor.

IMG_9128

Little Five Points

Şehrin doğu yakasında bulunan bu bölge sadece Atlanta’nın değil tüm güney eyaletlerinin en önemli alternatif kültür merkezlerinden olan bohem bir mahalle. Burada galeriler, alternatif radyo istasyonları, cafeler, canlı müzik yapılan gece klüpleri, butikler, yani normalde yürüyerek vakit geçirmenin zor olduğu ABD kentlerinde bulamayacağınız herşey var.

lfp

CNN

Tüm dünyada belki de en çok tanınan haber kanalı olan CNN’in genel merkezi ve ana stüdyoları da Atlanta kentinde. CNN 1980 yılında Atlanta’da dünyanın 24 saat haber yayını yapan ilk televizon kanalı olarak kurulmuş. Atlanta şehir merkezideki CNN Center binasında bulunan CNN stüdyoları ziyaretçiler tarafından da rehberli turlarla gezilebiliyor.

IMG_8873

Coca Cola

Atlanta adının birlikte anıldığı şeylerden biri de Coca Cola markası. Dünyanın en çok tüketilen meşrubatı olan Coca Cola’nın formülü, 1886 yılında Atlanta’lı eczacı John Pemberton tarafından keşfedilmiş ve Coca Cola ilk olarak bu şehirde üretilip satılmaya başlamış. Bugün Fanta, Sprite gibi birçok markayı bünyesinde bulunduran Coca Cola Company’nin genel merkezi hala Atlanta’da. Şehir merkezinde bulunan Coca Cola müzesinde ürünün tarihi ve dünyanın farklı bölgelerinde Coca Cola’nın nasıl satıldığı ve tüketildiği ile ilgili pek çok şey görülebilir. Müzenin bahçesinde Coca Cola’nın mucidi Pemberton’un bir heykeli var.

IMG_8802

High Museum of Art

Gerek Güney eyaletlerinin kültürel olarak merkezi sayıldığından gerekse çok sayıda üniversiteye ev sahipliği yaptığından, Atlanta’da müzeler kalite ve içerik olarak oldukça üst düzeyde. Bölgenin en büyük modern sanat müzesi olan High Museum of Art’ın zengin bir koleksiyonu var. Binanın tasarımı ve dışarıdan görünüşü de gayet estetik.

IMG_9044

Martin Luther King

ABD tarihindeki en önemli insan hakları savunucusu ve ırkçılık karşıtlarından dünyaca ünlü Martin Luther King’in doğup büyüdüğü ev de Atlanta’nın Sweet Auburn bölgesinde. Artık müze olan bu ev de Atlanta’nın en çok ziyaret edilen yerlerinden.

MLKhouse

Bira ve Biraevleri

Atlanta özellikle yazları çok sıcak geçen bir şehir. Böyle bir iklimde tabi ki yazın buz gibi biraların içildiği bira bahçeleri bolca var. Atlanta’da özellikle yaz sıcağında iyi giden lager tipi biralar ve buğday biraları seviliyor. Özellikle Alman tipi birahaneler oldukça rağbet görüyor.

IMG_8922

Gordon Biersch Brewery

Farklı eyaletlerde şubeleri olan bir zincir olsa da, taze ve kendi üretimleri olan biraları satan ferah ve güzel bir biraevi.  Genellikle Alman tipi lager ve buğday biraları veya mevsimlik taze malt ile üretilen bock tipi biraları var. Yemekler %100 Amerikan usulü.

IMG_8910

Der Biergarten

%100 Alman usülü ve Atlanta sakinleri arasında çok sevilen bir biraevi. Tümü Alman biralarından oluşan bira menüsü, çeşit çeşit sosisler, sauerkraut ve patates ezmesinden oluşan yiyecek çeşitleri ve duvarları dolduran resimler ile herşey Bavyera’yı hatırlatıyor. Yaz aylarında her zaman kalabalık olan büyük bir terası var. İnsanın kendini Oktoberfest’te sanabileceği bir mekan.

IMG_9085

Ruth’s Chris Steakhouse

ABD’nin güney eyaletleri et ve özellikle de biftek kültürü ile bilinir. Atlanta çevresi ve kasabalarında çok daha iyi ve yerel anlamda karakterli yerler olduğuna eminiz. Ama eğer şehirde vaktiniz sınırlıysa, merkezde ve yine ufak bir zincirin parçası olan Ruth’s Chris et yemek için makul bir restoran. Menüsündeki farklı bölgelerden gelen Amerikan şarapları seçkisi de gayet iyi.

stkatlnta

 

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s