Roma

Dünyada en çok ziyaret edilen şehirlerden olan Roma ile internette birçok rehber, blog yazısı ve tavsiye kolayca bulunabilir. Roma o kadar popüler ki “Roma, Açık Şehir”, “Roma Tatili”, “La Dolce Vita”, “To Rome with Love” ve “Yetenekli Bay Ripley” gibi yüzlerce ünlü film ve edebi eserin de mekanı olarak kullanılmış. Bu nedenle biz şehrin ilk akla gelen yerlerini kısaca geçip, bizim özellikle sevdiğimiz diğer bazı mekanları yazalım dedik.

genelr

Campo di Fiori – Piazza di Navona

Roma ve İtalya’yı güzel yapan şeylerden biri meydanlar. Campo Di Fiori ve Navona meydanı Roma eski şehrinin en tarihi ve bugünlerde en çok bilinen ve turistik meydanlarından. Birbirine yürüyüş mesafesinde olan bu iki meydan da karakterli ve çevrelerindeki yapılar ile izlemesi keyifli yerler. Yine de her iki meydan da aşırı turistik ve fiyatlar Roma’nın diğer mahalllerine göre ateş pahası olduğu için oturup vakit geçirmek ve yeme/içme için pek de önermiyoruz.

IMG_9590

Piazza di Spagna – Piazza di Popolo

Eski şehir bölgesinde yine oldukça hareketli ve turistik olan diğer iki meydan ise Piazza di Spagna ve Piazza di Popolo. Piazza Spagna günün her saati kalabalık olan İspanyol Merdivenlerinin hemen yanında. Piazza di Popolo’nun tam ortasında ise Mısır’dan getirilmiş büyük bir dikilitaş var.

spabbhghgh

Pantheon Roma’nın en güzel yapılarından biri

pantheon

 

MAXXI Museo Nazionale delle Arti del XXI Secolo

Roma’da rönesans, ortaçağ ve eski Roma dönemine ait eserleri bulunduğu müze ve galeriler en iyi örnekleri ile bolca var. Biz son gidişimizde bunlardan ziyade modern sanat müzelerine vakit ayırdık. MAXXI müzesi tasarımını ünlü mimar Zaha Hadid’in yaptığı büyük, güzel ve koleksiyonu zengin bir modern sanat müzesi.

IMG_9352

MACRO – Museo d’Arte Contemporanea Roma

Burası belediyeye ait diğer bir çağdaş sanatlar müzesi.  MACO’nun bulunduğu bina daha önce Peroni biralarının fabrikası ve yönetim binasıymış. Koleksiyonu MAXXI ve diğer müzeler kadar zengin ve ilginç değil. Yine de vaktiniz varsa uğranabilir. Ayrıca tuvalet tasarımı görülmeye değer.

IMG_9451

Vatikan

Buraya gelmek için günün her saati uzayan kuyrukları göze almak gerekiyor. Kuyrukları aşıp içeriye girdikten sonra da görülecek şeyler oldukça fazla. St. Pietro bazilikası, tavanını boydan boya Michalangelo’nun resimlediği Sistine şapeli, İsviçreli muhafızlar ve katolik kilisesesinin yüzlerce yıldan bu yana biriktirdiği muhteşem sanat koleksiyonu bunlardan bazıları.

Vatican

Castel Sant Angelo

Nehrin sağ yakasındaki bu kule ilk olarak Roma İmparatoru Hadrianus’un mozolesi olarak inşa edilmiş. Daha sonra savunma amaçlı ve zindan olarak da kullanılan ve sürekli genişletilen kulenin banyo bölümü Rönesans döneminden günümüze ulaşabilen az sayıda banyodan biri.

sanangelo

Villa/Galleria Borghese

Burası Roma’nın en eski ve en büyük parklarından biri. 1600’lerde dönemin Papa’sına ait üzüm bağlarının bir bölümünün halka açık bir bahçeye dönüştürülmesiyle kurulmuş. Parkın ortasında Galleria Borghese galerisi bulunuyor. Burada Rafael ve Caravaggio’nun orijinal eserleri var. Biletleri bazen haftalar öncesinden tükeniyor.

IMG_9542

Trastevere

Roma’nın, Tiber nehrinin batı yakasında kalan bölümü Trastevere olarak biliniyor. Arnavut kaldırımlı sokakları, tarihi evler bu sokaklar boyunca sıralanan küçük dükkanlar, cafeler ve publar ile Roma’nın en keyifli mahallelerinden biri.

IMG_9565

Yahudi Mahallesi

Avrupa’da tarihi en ilginç Yahudi gettolarından biri. 1500’lerde Papa’nın Katolik ülkelerdeki Yahudi toplumunun tüm ekonomik ve sosyal haklarına kısıtlamalar getirmesi ve Yahudilerin ayrı mahallelerde yaşamasını emretmesiyle kurulmuş. Tiber nehrinin doğu yakasında bulunan ve 300 yıl boyunca Roma’nın geri kalanından tamamen izole olarak yaşayan bu mahalle bu nedenle Giudeo-Romanesco denen kendi aksanını bile geliştirmiş.

jgrrm

Kahve ve Sant’Eustachio

İtalyan kahvesi ve espresso’sunun kalitesi malum. Roma da Avrupa’da hem hazırlanışı hem de çeşitleri ile kahve içmek için en iyi şehirlerden biri. Sant Eustachio aynı adlı meydanda bulunan, Roma’nın en tarihi ve köklü kuru kahvecilerinden. Burada hem taze kavrulmuş kahve almak hem de meydana karşı kahve içmek mümkün.

http://www.santeustachioilcaffe.it/

IMG_9432

Dondurma: Giolitti

Roma’nın en eski ve karakterli dondurmacılarından. Günün her saati tıklım tıklım kalabalık. İç mekan dekorasyonu ve garsonların kıyafetleri 1930’larda nasıl ise hala öyle. Dondurmaların lezzeti anlatmakla olacak gibi değil.  Özellikle çikolatalı dondurmasının tadı dondurma ile çok kaliteli bir profiterol arasında bir yerde.

http://www.giolitti.it/

IMG_9532

İtalya ve Makarna Çeşitleri

İtalya ve Roma’da pasta (yani makarnanın) yüzlerce türü yenebilir. İtalya’da makarna dişe gelecek kıvamda hafif sert bırakarak (al dente) yapılıyor ki, alışınca en güzeli de bu diyebiliriz.  İtalya’da her yörenin kendine has makarna türleri var. Tonarelli Cacio e Pepe Roma/Lazio yöresine özel bir makarna türü, peynir ve karabiberle hazırlanan bir tür yumurtalı kalın spagetti.

cacccpp

Yeme İçme ve Restoranlar

Roma’da yeme içmenin sonu yok. Yine de her yerde bulunabilen pizza, pasta ve turistik restoranların biraz dışında kalan birkaç yer tavsiye edelim.

Supplizio

Suppli – Roma mutfağına has risotto pirinci ile yapılan ve tercihe göre et, sakatat ya da peynir ile doldurulan köfte – kroket karışımı bir yiyecek. İtalya dışında pek bilinmiyor. İtalya’da son yılllarda yöresel yemekleri restoran formatı dışında sokak yemeği gibi basit ve küçük porsiyonlarla veren yerler açılmaya başlamış. Mekanı açan şef Roma’da tanınan ve bilinen bir aşçı imiş, bu mekanı yeni açmış. Dışarıdan bakıldığında içeride yiyecek verildiği bile belli olmayan bu mekanda birbirinden lezzetli Suppli’ler başta bir çok yöresel yemeği küçük porsiyonlarla veriyor. Hepsi çok lezzetli.

supp

Il Goccetto

İyi bir şarap evinde güzel italyan şaraplarını birbirinden lezzetli prosciutto ve peynirler eşliğinde içmek için ideal bir mekan. Tamamen yerel İtalyan şaraplarından oluşan şarap çeşitleri 60 farklı şarap üreticisinden geliyor. Kuru et çeşitleri, peynir ve haşlanmış yumurta gibi yerel mezelerden oluşan öeze çeşitleri fazla değil ama hepsi özel ve kaliteli.

http://www.ilgoccetto.com/en

gocc

Settimio Al Pellegrino

Trattoria İtalya’da geleneksel olarak yerel, basit ve doyurucu yemeklerin yendiği esnaf lokantası tarzı mekanlara verilen isim. Son yıllarda her açılan mekan kendine trattoria demesiyle gerçekte bir avuç örneği kalan aile işletmesi trattoria’ları bulmak oldukça zor. Settimio bunlardan biri. Yaşlı bir çift işletiyor. Yemek çeşidi az ama hepsi doyurucu ve lezzetli. Özellikle Polpette –ekmek ve kıymayla yapılan Türk köftesinin benzeri- konusunda iddialılar. Gününe göre işkembe gibi tamamen yerel yemekler bulmak da mümkün.

settimio

Trattoria Coriolano

Tarihi eski şehrin biraz dışında kalan Coriolano çok özel bir yer. Müdavimleri var. Çatal bıçak takımları ve tabaklar gümüş. Herşey temiz, karakterli ve özenli. Yemeklerin tümü özellikli, çok lezzetli  ve üzerinde düşünülmüş. Kuşkonmazlı kalkan sarma ve Vezüv usülü deniz ürünlü ve rezeneli makarna bizim deneyip bayııldığımız yemeklerdi. Sahibesi çok ilgili ve güleryüzlü.

IMG_9483

Isole di Sicilia

Isole di Sicilia, Roma’da Sicilya yemekleri konusunda uzmanlaşmış bir restoran. Burada Sicilya’ya has meşhur black pasta (siyah rengini yapımında kullanılan mürekkepbalığından alan) ve deniz mahsülleri ve tatlı olarak casata ve canollo gibi güney İtalya yemekleri yenebilir.

IMG_9338

Mozzarella Bar: Obika

Mozzarella Bar İtalya’da son yıllarda gelişen Türkiye’de de son 1-2 yıl içinde görülmeye başlayan bir konsept. Türkiye’nin beyaz peynir çeşitliliğinin bir benzeri İtalya’da mozzarella’nın türleri için var.  Manda sütünden yapılan Mozzarella’nın isli, sert, yumuşak, kremaya çalan bir çok türü var. Obika Mozzarella Bar’da bu değişik türler taze domates ve zeytinyağı eşilğinde denenebilir.

mozz

 

FİLM ÖNERİLERİ

Roma’ya gitmeden izlenebilecek birkaç film önermek gerekirse:

Audrey Hepburn’un oynadığı eski ve güzel bir romantik komedi olan Roman Holiday (1953)

Fellini’nin Roma’yı ve gece hayatını anlattığı La Dolce Vita (1960)

Yenilerden ise Woody Allen’in To Rome with Love (2012) filmi izlenebilir.

 

1 thought on “Roma

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s