Valencia: Paella’nın Anavatanı

Akdeniz kıyısındaki Valencia, İspanya’nın Madrid ve Barcelona’dan sonra üçüncü en büyük kenti. Büyüklüğü açısından Madrid ve Barcelona’yı aratmayan Valencia, bu iki büyük şehir kadar turistik değil ve bu nedenle İspanyol –ve biraz da Katalan- karakteri daha baskın. Paella’nın çıkış yeri ve anavatanı olan Valencia, portakalı, bademi, uzun plajları ve herbiri bir mimari harikası olan Bilim ve Sanat kompleksi ile de biliniyor. İspanya denince gitmek için ilk akla gelecek yer midir bilemeyiz ama biz İspanya’nın çoğu bölgesini görmüş halimizle Valencia’yı çok sevdik.

ciudad

Mercat Central

Bizce İspanyol şehirlerinin en keyifli yanlarından biri halk pazarları ve çevresinde yapılan uzun keşif gezileri ve alışverişler. Valencia’daki Mercat Central de büyük ve güzel bir halk pazarı. İçeride her tür sebze, meyve, balık, et, çok uygun fiyatlara taze olarak bulunuyor. Yerel mutfağı keşftemeye başlamak için halk pazarı iyi bir başlangıç noktası. Çevresindeki lokantalarda öğen vakti güzel kap yemekleri ve paella da yenebilir.

mercattt

Valencia’da Paella kültürü öyle yaygın ki nalburlarda bile paella tenceresi bulunabiliyor.

IMG_6036

İspanyollar hayvanın her yerini yiyor ve değerlendiriyorlar. Yanak, kulak, kuyruk, kıkırdak, anüs bölgesi dahil hayvanalrın her yerinden çeşitli yemekler yapılıyor. Boğa kuyruğu (resimde görülen) İspanya mutfağına has en ilginç tatlardan biri. Çarşı ve pazarda bolca bulmak mümkün.

IMG_6048

Ciutat de les Arts i les Ciències

Birkaç yıldır Valencia denince akıllara ilk gelen bölge aslında tam da burası: Valencia Bilim ve Sanat Bölgesi/Şehri. Burası modern mimarinin en güzel örneklerinin verildiği ve farklı binalardan –ki bunlara bina değil sanat eseri demek daha doğru olur – oluşan bir bölge. Ünlü İspanyol mimarlar Santiago Calatrava ve Félix Candela tarafından tasarlanmış. Bölge hükümeti adeta şehrin Madrid ve Barcelona’nın gölgesinde kalmaması için bu bölgenin inşasında hiçbir masraftan kaçınmamış. Sonuç mükemmel. İspanya ve Avrupa’nın her yerinden insanlar burayı görmeye geliyorlar. Bölge oldukça büyük. Tamamıyla gezmek bir tam gün alabiliyor.

IMG_6020

Palau de les Arts Reina Sofía

Bilim ve sanat kompleksindeki en etkileyici binalardan biri Kraliçe Sofia adına yapılan opera ve konser salonu binası. Tasarımı mükemmel.

beau

Hemisferic

Büyük sinema ve projeksiyon gösterimleri için yapılan Hemisferic binası.

IMG_5645

Tarihi İpek Borsası

UNESCO dünya mirası listesindeki bu tarihi yapı 1400’lerden kalma. Tavan işlemeleri, avlusu, mimarisi ile oldukça göz alıcı bir tarihi eser. Dünyada Gotik tarzı yapılmış ama dini olmayan yapıların en önemli örneklerinden biri kabul ediliyor.

lonca

Valencia Plajları

Yılın büyük bir bölümü ılık bir iklime sahip olan Valencia’nın kilometrelerce uzanan muazzam plajları var. Üstelik bu plajlarda denize girmek için şehir dışına çıkmak da gerekmiyor. Belediye otobüsü ya da tramvayla bir kaç durak gitmek yeterli. Valencia limanı avrupa’nın beşinci en büyük limanı. Liman ve Plajların olduğu bölgede bir çok kaliteli balık restoranı ve taverna da var.

playas

MUVIM

Valencia Modern Sanatlar Müzesi hem sergileri hem de bahçesi ve kafesi ile güzel bir mekan. Sabah kahvaltısı ve öğlen yemeği için düşünülebilir.

mvm

Museu del Carme

1200’lerden kalma bir Arap evinin üzerine genişletilerek Gotik tarzda yapılmış. Portakal ağaçlarıyla dolu muhteşem bir avlusu var. Şimdi müze ve kültür merkezi.

carmen

Torres de Serranos

1300’lü yıllarda savunma amacıyla yapılmış iki kule. Gotik tarzda. Şehrin simgelerinden. İspanya iç savaşında Madrid’deki Prado müzesinden kaçırılan sanat eserleri burada muhafaza edilmiş.

IMG_5981

Paella

Artık İspanya denince akla ilk gelen yemeklerden biri olsa da Paella’nın ilk çıkış noktası ve en güzel hazırlandığı yer Valencia. Bunun İspanyollar da farkında olmalı ki Valencia usülü paella tüm İspanya’da haklı bir ün yapmış. Paella’nın ilk kez yapıldığı ve tüm İspanya’ya yayıldığı yer Valencia’nın 10 km yakınlarındaki Albufera köyü. Biz bu köye gidemesek de Valencia’nın paellasından tatma fırsatı bulduk. Büyük yavan tencerelerde ve bol deniz mahsülü ile yapılan Valencia Paella’sı için mekan ismi vermek zor olsa da, turistik mekanlardan ziyade halk pazarları (mercado’lar) çevresinde yerel halkın gittiği paella’cılarda iyisi yenebiliyor.

paella

Bir ipucu: Paella, İspanya’da ve özellikle de Valencia’da sadece öğlenleri yenen bir yemek. Normalde akşam yemeklerinde asla Paella yenilmiyor. Yani akşamları Paella çıkaran restoranlar bunu genellikle yabancılar ve turistler için yapıyorlar.

paella

Valencia’da kazma, kürek ve inşaat malzemeleri satan nalburlarda bile Paella tenceresinin türlerini bulmak mümkün.

IMG_6036

Valencia ve Portakal

Biraz çarşı Pazar dolaşmayı seven herkes Valencia Portakalı’nın ününü herhalde duymuştur. Valencia’nın iklimi portakal ve turunçgillerin yetişmesi için çok uygun. Şehrin her yerinde, özellikle kış aylarında giderseniz portakalların dallarından sarktığı binlerce ağaç görebilirsiniz. Tam da bu nedenle pazarlarda portakal ve limon bol, lezzetli ve çok ucuz.

IMG_5584

Chufa ve Horchata: Fındıkotu

Chufa yine tüm İspanya’da bilinip sevilen ama en güzel yapıldığı ve daha popüler olduğu yer Valencia bölgesi olan bir bitki ve bu bitkiden yapılan içecek. Türkiye’de çok bilinmeyen chufa aslında antik çağlarda dünyada tarımı yapılan ilk bitkilerden. Türkçe tam bir adı olmasa da fındıkotu ya da çayır fındığı olarak biliniyor. Chufa’dan yapılan soğuk ve ferahlatıcı içeceğin adı Horchata, yaz aylarında çoğu pastane ve kafede bulunabiliyor.

chufa

Horchateria Santa Catalina

Horchata içmek için Santa Catalina kilisesinin bulunduğu sokaktaki Horchataria Santa Catalina iyi bir seçim olabilir. Burası eski ve karakterli bir Horchateria. Dışındaki ve içindeki, Valencia tarihini anlatan seramik duvar resimleri güzel. İspanya Kraliçesi Valencia’yı ziyaret ettiğinde burada Horchata içermiş, bunu gururla anlatıyorlar.

http://www.horchateriasantacatalina.com/homeh.htm

santacatalina

Valencia’nın tüm Avrupa’da nam salmış bir diğer ürünü: badem. Sütlü, ince kabuklu ve beyaz renkli badem Avrupa’nın her yerinde şehrin adıyla satılıyor. Bu arada bu kadar lezzetli olmasına rağmen biz bademin bu kadar ucuz olduğu başka bir yer görmedik.

almond

Tapas: Pilareta

Buralara gelip Tapas yemeden dönülmez derseniz, Valencia’nın pekçoklarına göre en iyi tapas barlarından Pilareta’yı öneririz. Mürekkepbalığı, kalamar ve kabuklu deniz ürünlerinin tümünden muhteşem tapaslar yapıyorlar. Mekan öğleden başlayarak ikindi saatlerine kadar tıklım tıklım oluyor. Yer bulmak zor. Bağırarak çalışan garsonları izlemek eğlenceli.

IMG_5713

Bellota Jamonu, Şarap ve Peynir: Tasca Tacolia

İspanya’ya sık gidenler İspanya mutfağının gizli hazinesi olan Bellota jambununu duymuş ya da tatmıştır.  Kalite ve lezzet olarak Avrupa’nın en iyi kuru et ve sakatat ürünlerinin başında gelen Bellota jambonu, günün her saati yenebildiği gibi – akşamları şarap ve peynirle de güzel bir kombinasyon olabiliyor. Turistlerin pek çoğu tapas paella derken bundan haberdar olmasa da Bellota, peynir, şarap kültürü İspanya’da çok yaygın.

jamon

Tasca Tacolia tahta üzerinde gelen leziz Bellota ve peynirlerinin, toprak testide gelen şaraplarla birlikte yendiği harika bir mekan. Gelenlerin hemen tümü Valencia’nın yerlileri. Akşamları her daim kalabalık. Herşey ucuz ve lezzetli.

http://www.tascatacoliavalencia.es/es/

tacolia

Riff

İspanya Michelin yıldızlı restoranların hem sayıca bol hem de kaliteli, lezzetli ve nispeten uygun fiyatlı olduğu bir ülkedir. Valencia, tıpkı Barcelona ve Bask  gibi bu konuda oldukça zengin. Riff, Valencia’nın zengin ve lezzetli tadım menüleri sunan kaliteli restoranlarından. Michelin yıldızlı olmasına rağmen Fransa ve Kuzey Avrupa’daki yıldızlı mekanların aksine rahat bir ortamı var.

http://www.restaurante-riff.com/

rffff

De Calle

Comte d’Altea caddesi tarihi merkezin biraz dışında kalsa da, Valencia’lıların mesken tuttuğu birçok restoran, taverna ve cafe’nin bulunduğu tam bir cennet. De Calle bu cadde üzerindeki en güzel İspanyol restoranı ve barlardan biri.

http://www.restaurantedecalle.es/

decalle

Maipi

Burası Valencia bölgesine has geleneksel yemekler yapan güzel bir taverna. Duvarlar boydan boya F.C Valencia futbol takımının tarihini anlatan posterler, oyuncluların imzalı fotoğrafları ve karikatürleri ile dolu. Boğa kuyruğu gibi gayet yerel yemekler yenebilir.

http://www.maipi.es/

maipi

Vuelve Carolina

Burası her yönüyle harika bir restoran ve gastropub. Mekandan, menüye kadar herşeyin tasarımı mükemmel ve zevkle seçilmiş. Geleneksel İspanyol yemeklerini modern bir şekilde uyarlayan yaratıcı ve ödüllü bir şefleri var. Tamamen kendi icatları olan yemekleri de bulunuyor. Tadım menüsü güzel.

http://www.vuelvecarolina.com/

vuelcecar

Taberna Vasca Che

İspanya çapında üne sahip Bask yemeklerini yerinde, yani Bask bölgesinde yemek daha cazip olabilir ama Valencia’da pintxos (bask usulü Tapas) yemek için bu tavernayı deneyebilirsiniz. Çalışanlarıgayet sıcakkanlı olan bu mekanda, ucuz ve lezzetli yemeklerin yanında Bask’ın meşhur elma cidre’i (cidra)  kocaman sürahilerde içilebilir.

vasca

Mesclat

Katalan mekanı. Aslında bir burgerci. Çok çeşitli ve kaliteli burger’leri var. Paella yok, pirinci katalan usülü daha sulu bırakarak yapıyorlar ki o da gayet güzel.

http://www.mesclat.net/#!__english

mesclat

 

La Petite Brioche Bakery

Kahvaltı etmek için ideal bir mekan. Fransız tipi kahvaltının yanında, İspanyol ve İngiliz tipi kahvaltılar ya da daha sağlıklı menüler var. Biz jamon, tostada, domates ve zeytinyağlı ispanyol kahvaltısından şaşmadık. Fiyatlar uygun, herşey lezzetli.

pettt

Chocolateria Valor Valencia

Bilen bilir: İspanya’ya has klasik kahvaltı menülerinden biri de churros ve sıcak çikolata ikilisi Churros benzetmek gerekirse, Türkiye’deki tulumba tatlısına benzeyen ve hafif tatlı hamurdan yapılan çıtır bir çörek. Şerbete değil sıcak çikolataya batırarak ve genellikle kahvaltıda yeniyor. Özellikle de yaşlı İspanyollar arasında hala popüler olan bu kahvaltı için Valor Pastanesi iyi bir seçim.

 

chrrs

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s