Portekiz: Coimbra ve Porto

Portekiz küçük bir ülke olabilir ama bu küçük ülkenin birbirinden her anlamda çok farklı şehirleri var. Kuzey Portekiz’de Douro nehrinin Atlas okyanusuna döküldüğü yerde bulunan ülkenin ikinci büyük şehri Porto, Lizbon’la karşılaştırıldığında kültürü, tarihi, yemekleri ve insanlarıyla sanki farklı bir ülke gibi. Ülkenin ortaçağ’daki başkenti ve en eski üniversite kenti olan Coimbra’da her yönüyle görmeye değer.

DSC02628

PORTO

Portekizce adı Oporto olan Porto güneydeki başkent Lizbon’a göre farklı bir kültüre, tarihe ve iklime sahip. Biz de Lizbon’dan Porto’ya geçtiğimizde havanın 30 derecenin üzerinde olduğu Lizbon’un aksine bulutlu ve nispeten serin bir şehirle karşılaşmıştık. Douro nehrinin her iki yakasındaki rengarek evleri ile Porto Avrupa’da gördüğümüz şehirler arasında en fotojenik ve pitoresk kentlerden biri.

pro

Azulejos Çinili Seramik Kaplı Binalar

Porto’da dış cepheleri mavi beyaz çinili seramiklerle kaplı bir çok tarihi yapı var. Mavi beyaz çinilerde çeşitli hikayeler, tarihi ve dini olaylar resmediliyor. Bu süslemeler Portekiz’in en önde gelen kültürel ve tarihi varlıklarından biri. Bu sanata Portekizce ‘mavi’ kelimesinden türeyen Azulejos ismi veriliyor. Porto’da Azulejos’un birbirinden güzel örnekleri var.

DSC02540

Porto Şarabı

Porto denince tüm dünyada akla ilk gelenlerden biri de Porto denen bu şehre has tatlı ve kırmızı şarap türü. Damak tadı olarak şekerli/ tatlı içkilerden hazzetmediğimiz için bizim aramız bu türle çok da hoş değil. Zaten Porto Şarabı da ilk olarak uzun mesafeler arası taşınan kırmızı şaraba bozulmaması için şeker eklenmesi ile ortaya çıkmış. Douro nehrinin her iki yakasında Porto şarabının üretildiği ve depolandığı dev şaraphaneler var.

DSC02457

Bugün Porto’nun neredeyse simgesi haline gelmiş gondolu andıran uzun sivri burunlu kayıklar, yüzyıllardır şaraphanelerde üretilen Porto şaraplarını Douro nehri boyunca taşımak için kullanılmış.

DSC02561

Porto’nun nehrin her iki yakası boyunca uzanan eski ve dar sokaklı mahalleleri hem çok foptojenik hem de yürüyerek saatlerce keyifle gezilebiliyor.

DSC02626

Şehir surları, Douro nehrinin iki yakasını birbirine bağlayan köprüler, sandallar ve rengarenk evlerin oluşturduğu manzaralar ile Porto gördüğümüz en pitoresk şehirlerden.

DSC02573

Atlas Okyanusu’na açıldığı için her ne kadar biraz rüzgarlı ve dalgalı olsa Porto’nun sahil bölgesi, plajları ve küçük koyları çok güzel.

DSC02605

Serralves Vakfı ve Müzesi

Modern sanata meraklı iseniz, Porto’da ilk görülmesi gereken müze bizce Serralves müzesi. Sabit koleksiyonu bulunmayan müzede, tıpkı Guggenheim müzesinde olduğu gibi sürekli güncellenen sergiler var. Vakfın bahçesi ve çevresi de görmeye değer.

http://www.serralves.pt/pt/

srvldsdsd

Majestic Cafe

Porto’nun tarihinde önemli bir yeri olan şık ve karakterli Majestic Cafe sadece Portekiz’in değil dünyanın en iyi cafelerinden biri kabul ediliyor. Burası aynı zamanda konserlerin ve sergilerin düzenlendiği bir kültür ve sanat merkezi.

Majestik

Rota do Cha

Porto’da yorgunluk sonrası dinlenmek için güzel ve huzurlu bir çayevi tavsiyesi olarak burayı verebiliriz. Rota do Cha hem bir çayhane, hem de çeşitli türde çayların satıldığı bir çay dükkanı. Portekizce çay, Türkçe’ye oldukça yakın ‘cha’ kelimesi ile söyleniyor. Bildiğiniz siyah çayı almak için ise “cha preta” demeniz lazım.

DSC02650

Porto mutfağı da diğer Portekiz sahil şehirlerinde olduğu gibi deniz ürünlerine, özellikle de bol morina ve sardalya balığına dayalı. Ama deniz ürünleri dışında da epey seçenek var. İspanyolların Chorizo’sunu andıran baharatlı sosisler burada şişe dizilerek ızgara ediliyor.

sosissaa

COIMBRA

1300’lü yıllara kadar Portekiz Krallığının başkentliğini bile yapan Coimbra kenti bugün Portekiz’in en eski ve en önemli üniversite kenti olarak biliniyor. Lizbon’dan Porto’ya yani güneyden kuzeye uzanan yol üzerinde içeride bulunan Coimbra aynı zamanda Fado’nun en eski ve toplumsal olaylara değinen, ve Lizbon’da yapılan Fado’dan oldukça farklı kabul edilen bir türünün de çıkış noktası.

coimbra

Mondego nehrinin sağ ve sol yakası boyunca uzanan Coimbra’da Porto’da görülen Portekiz’e has gondolu andıran sivri burunlu sandallardan bolca görülebilir.

DSC02262

Coimbra’nın kendi halinde ve oldukça sakin pek çok mahallesi var. Buralardaki yerel kahveler ve tektekçiler hem keyifli hem de Avrupa’da gördüklerimizin en ucuzlarından.

DSC02279

Portekizce konuşulan dünyanın en eski, dünyanın da en eski üniversitelerinden biri olan Coimbra üniversitesi şehrin yüksekteki mahalleleri içine dağılmış onlarca tarihi binadan oluşuyor. Portekiz’in akademik merkezi olduğu için Coimbra her zaman en yenilikçi siyasi ve kültürel fikirlerin Portekiz’deki çıkış noktası olmuş.

DSC02309

Coimbra üniversitesi öğrencilerinin kendilerine has, yüzlerce yıllık gelenek, ritüel ve eğlenceleri var. Ne olduğunu tam olarak öğrenemediğimiz adam (kukla) asma geleneği de bunlardan sadece biri.

DSC02318

Tam bir öğrenci kenti olan Coimbra’da şehrin her yerine yayılmış irili ufaklı öğrenci dernekleri ve işgal evleri (squat’lar) heryerde.

DSC02332

Portekiz’in en eski manastırlarından biri olan Santa Clara a Velha manastırının kalıntıları uzun yıllar süren restorasyondan sonra ziyaret edilebilir hale gelmiş. Eski üniversite binalarının bulunduğu mahallede görülebilir.

santaclara

Quinta das Lagrimas, Coimbra’da, içinde yüzlerce yıllık dev ağaçların bulunduğu ormanlık bir alan. Burası önceleri kraliyetin mülkü iken sonraları, sırasıyla Coimbra üniversitesi ve bir manastırın mülkü olmuş. Bu park içindeki gezi rotaları, dev ağaçlar ve çeşmeler eğer vaktiniz varsa görülmeye değer.

DSC02382

Görece küçük bir şehir olan Coimbra’da büyük metropollerin aksine, halk hala küçük manav, bakkal ve kasaplardan alışveriş yapmayı tercih ediyor.

DSC02374

Coimbra Fadosu

Fado’nun iki ana türünden biri Coimbra Fadosu olarak biliniyor (diğeri Lizbon Fadosu). Coimbra Fadosunun özelliği şarkı sözlerinin aşk ve sevda dışında konulara da sıklıkla değinmesi. Bunun dışında Coimbra Fadosu’nda erkek vokal de sıklıkla kullanılıyor. Sözleri anlamasanız da Coimbra Fadosunun, Lizbon Fadosuna göre daha ciddi olan tonunu hemen farkedebilirsiniz. Fado dinlerken konuşmak kesinlikle hoşgörülmüyor.

DSC02368

Yeme İçme

Portekiz’de kıyı bölgelerinde mutfak her ne kadar deniz ürünleri ağırlıklıysa da, Coimbra gibi iç bölgelerde yer alan şehirlerde etin kalitesi ve lezzeti oldukça iyi. Coimbra’da (ve genel olarak tüm Portekiz’de) kaliteli et ve balık yemek için turistik değil, gösterişsiz, kasap (ya da balıkçı) görünümlü, yaşlı Portekizlilerin mesken tuttuğu yerlere gitmekte fayda var.

Adega Paco do Conde

Dışarıdan bakılınca bir kasap dükkanını andıran, geniş ve taş avlulu bu lokanta Coimbra’da iyi kalite et yemek ve şarap yemek için doğru adreslerden biri. Taze olarak hazırlanan etin ve diğer malzemeler hem kaliteli hem de gayet lezzetli.

DSC02364

Reklamlar

One thought on “Portekiz: Coimbra ve Porto

  1. Çok beğendim.Çok bilgilendirici gastronomik bir blog.Yıllar önce Portekiz de Algarve bölgesinde tatil yaptım.Bir balıkçı lokantasında kalamar ısmarladım hiç unutamam.Temizlenmeden ızgaraya atılmış.Öyle servis yapıldı.İngilizce bilen garson uyumaya gitmiş.Tarzanca bile aşçı ile anlaşamadık.Çok açtımve ben o kalamarı çaresizlikten yedim, hala tadı damağımda unutamıyorum.Benim bloğumua da buyurun.http://dnyaninetrafinda180gn.blogspot.com/

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s