Portekiz – Lizbon, Sintra ve Cabo de Roca

Enis Batur’un Acı Bilgi romanı, hayat yorgunu baş kahramanın bir gün Elviro Guarçez adına düzenlenmiş sahte pasaport ile Portekiz’e doğru yola çıkmasıyla başlar. Fransız şair Baudelaire de bir denemesinde  “Lizbon’da yaşamak sence nasıl bir fikir?” sorusuna “orası öyle sıcak bir yer ki, kertenkele gibi mutlu mesut ve tüm gün güneşlenebilirsin” cevabını verir. Avrupa’nın batı ucunda üç yandan İspanya ve bir yanından Atlas okyanusuyla çevrelenmiş küçük ve kendi halinde Portekiz hem Avrupa’nın hengame ve gürültüsünden kaçıp uzaklaşmak hem de yılın büyük bölümünü güneşin altında geçirmek isteyenler için akla gelecek yerlerden.

trm28

Alfama

Lizbon’un en eski mahallesi olan Alfama’nın adı Arapça Al-Hamma’dan geliyor. Alfama’da genelde daracık sokaklarda sıralanmış eski ve rengarenk evler, tarihi binalar, kiliseler, cafeler ve Fado dinlenebilecek bir çok mekan var.

alfmaaaa

Mavi Beyaz Çinili Seramikler

Mavi ve beyaz renkteki seramikler Lizbon ve Portekiz’in alamet-i farikalalarından biri. Alfama mahallesindeki eski binalarda bunların güzel örnekleri görülebilir.

DSC01678

İstanbul gibi yedi tepeli bir şehir olan Lizbon’un bir tepesi üzerine kurulu Alfama mahallesinden şehrin manzarası mükemmel.

DSC01685

Alfama sokaklarında eski Portekiz’e ait bir çok görüntüye rastlamak mümkün.

DSC01754

28 No’lu Tramvay

Eski şehri boydan boya kateden ve blogumuzun açılış fonu olarak da kullandığımız 28 no’lu sarı tramvay Lizbon şehrinin alamet-i farikası sayılır.

DSC02205

Baixa

Lizbon’un en merkezi ve hareketli mahallesi Baixa, 1755’deki büyük depremde tamamen yıkıldıktan sonra depreme dayanıklı mimarinin ilk uygulamalarının yapıldığı yerlerden biri olmuş. Comercio ve Rossio gibi Lizbon’un en büyük meydan ve bulvarlarının çoğu da Baixa mahallesinde.

bxxa

Chiado

Barrio Alto ve Baixa mahalleleri arasındaki Chiado bölgesi daha temiz ve bakımlı caddeleri yanında sağlı sollu sıralanmış butikler ve cafelerle, hem eski hem de yeni Lizbon’un izlerinin görülebileceği bir mahalle.

DSC01804

Lizbon ve Fado

Portekiz’in ulusal müziği olan Fado, Lizbon ve Coimbra şehirlerinde farklı şekillerde gelişmiş. Çoğumuzun Amalia Rodriguez ismi ile hatırlayacağı Lizbon Fadosu genellikle aşk ve özlem (saudades) temalı sokak şarkıları iken, sanatsal yanı daha kuvvetli olan Coimbra Fadosu toplumsal ve tarihi olaylara bile değiniyor. Lizbon’a gelmişken, Lizbon usülü fado dinlemek için Barrio Alto ve Alfama mahallelerinde bir çok mekan var. Hem Lizbon hem de Coimbra’da Fado dinlerken kesinlikle konuşulmuyor ve fadistlerin dikkatini dağıtacak hiç bir ses çıkarılmıyor.

DSC01828

Café A Brasileira

Café A Brasileira  Lizbon’un en eski ve ünlü cafelerinden biri. Burası şair Fernando Pessoa’nın da yazmak, edebiyatçı arkadaşlarıyla buluşmak ve absinth içmek için en çok uğradığı mekanlardan biriymiş. Lizbon’un en merkezi meydanlarından olan Largo de Chiado’da bulunan bu cafenin sokağa bakan masalarında Fernando Pessoa’nın bronzdan bir heykeli de var.

SANYO DIGITAL CAMERA

Belem

Tejo ırmağının okyanusa açıldığı bölgede boylu boyunca uzanan Belem mahallesinin adı İsa’nın doğum yeri olan Beytillahim’den geliyor. Belem Kulesi, parklar, teknelerin yanaştığı balık lokantaları bu mahallede gezilebilir. Portekiz’le ilgili her reklamda gördüğümüz ünlü Kaşifler Anıtı da Belem mahallesinde.

DSC01951

Lizbon pek çok yönden İstanbul’u andırıyor. Lizbon’un kuzey ve güney yakalarını bağlayan 25 Nisan köprüsü bu manzarayı tamamlayanlardan biri.

DSC01718

Portekiz’in en eski ve büyük manastırlarından olan Jeronimos manastırı da Belem mahallesinde. Fernando Pessoa gibi Portekiz tarihinden bir çok ünlü karakterin mezarları da burada bulunuyor.

DSC01854

Belem Kulesi

Keşifler ve kaşifler çağının en önemli yapılarından biri olan Belem kulesi 15. yüzyılda şehrin savunulması amacıyla yapılmış. Bugün hem Lizbon’un hem Belem’in simgelerinden.

DSC01928

Doğu Yakası: Modern Lizbon

Yeni mahalleleri ile dooğuya doğru genişleyen Lizbon’da Parque Da Naçoes ve çevresindeki bölge şehrin tarihi bölgesi dışında farklı şeyler görmek isteyenlere ilginç gelebilir. Avrupa’nın en uzun asma köprüsünün (Lizbon’un yeni köprüsünün) de bulunduğu bu bölgede aynı zamanda teleferik, dünya fuarının gerçekleştiği alanlar, alışveriş merkezleri ve dev akvaryum Oceanario da bulunuyor.

DSC02002

Yeme İçme

Pasteis de Nata

Portekiz’in milli tatlısı deyince akla ilk önce herhalde Pasteis de Nata gelir. Her Portekizlinin gurbetteyken özlediği ve aradığı bu tatlı, en basit tarifiyle çıtır milföy hamurunun içine fırın muhallebi doldurularak bir süre daha fırına verilmesiyle yapılıyor. İspanya’da ve Bask bölgesinde benzerleri olan bu pastanın Portekiz versiyonu daha küçük, muhallebisi daha çok ve daha çıtır kıvamda iken yeniyor. Türkiye’deki profiterolü ve baklavası ile meşhur olmuş tatlıcılar misali, Portekiz’de de en iyi Pasteis de Nata’yı yapma iddiasında olan bir çok pastane var ve önlerinde kuyruklar oluşuyor.

nattata

Pasteis de Belem

İstanbul için İnci profiterol ya da Güllüoğlu Baklava neyse Lizbon ve Pasteis de Nata için de Pasteis de Belem pastanesi o diyebiliriz. Belem mahallesindeki, mavi çinilerle bezeli bu büyük pastane, hem ucuz hem de en lezzetli Pasteis de Nata’yı yapmakla övünüyor. Günün her saati tüm masaları tıklım tıklım dolu olan Belem Pastanesinin kasasının önünde de her daim kuyruk var. Tatlılar çok taze ve çok lezzetli.

blem

Bacalhau

Portekiz mutfağı daha çok balık ve kabuklu deniz ürünleri demek. Bacalhau (kod balığı) ise Portekiz’in milli balığı diyebiliriz. Yüzlerce çeşit yemeği yapılıyor. Tuzlanmışından, çorbasına ve yahnisine kadar her tür Bacalhau yemeğini farklı restoranlarda günün her vakti yemek balıkseverler için oldukça keyifli olabilir. Ne de olsa büyük ve yağlı bu okyanus balığı Türkiye’de pek bulunmuyor.

bacalhau

Vinho Verde: Yeşil Şarap

Kırmızı, beyaz ve rose şarapları çoğumuz biliriz. Portekizin ise Yeşil Şarabı meşhurdur. Hafif içimli, taze, açık yeşil renkte ve hafif asitli bu şarap günün her saati meyve ya da balık yemekleri eşliğinde içmek için gayet iyi.

verde

Peynir: Rabaçal

Portekizliler kahvaltıda Türkiyeliler gibi taze beyaz peynir yemeyi seviyorlar. Rabaçal Portekiz’in türlü peynirleri içinde en çok bilinenlerinden. Küçük tekerlekler halinde satılan Rabaçal, Türk beyaz peynirine göre çok daha az tuzlu, su içinde bekleyen ve süt tadının daha yoğun hissedildiği bir peynir. Daha çok taze köy peynirlerini andırıyor. Gayet lezzetli.

rabacal

Berardo Modern Sanatlar Müzesi

Belem mahallesinde bulunan Berardo, Portekiz’in en büyük modern sanat müzesi. Sabit koleksiyonu yanında sürekli değişen sergiler de var. Koleksiyon gerçekten büyük ve eserler modern sanat sevenler için görmeye değer. http://en.museuberardo.pt/

DSC01894

Gülbenkyan Müzesi

İstanbullu Ermeni işadamı Calouste Gulbenkian 1896 yılında Osmanlı topraklarını terketmek zorunda kaldıktan sonra birçok ülke dolaşmış ve en son 1942 yılında yerleştiği Lizbon’da hayatının sonuna kadar yaşamış. Petrol ticaretiyle uğraşan Gulbenkian servetininin büyük bölümünü hayır işleri, eğitim ve sanat kurumlarına bağışlamış. Antik ve modern döneme ait bir çok tarihi obje ve sanat eseri toplayan Gulbenkian Vakfı, Lizbon’da açtığı büyük müzede bunları sergiliyor. Gulbenkian müzesi halen Lizbon’un en büyük ve en çok ziyaret edilen müzelerinden biri. www.museu.gulbenkian.pt/main.asp?lang=en

DSC02162

Sintra

Sintra, Lisbon’a yakın, Sintra dağlarının eteğindeki sık ormanlar içine kurulmuş bir sayfiye kasabası. Temiz havası ve 19. yüzyıldan kalma konakları ile günübirlik bir gezi için ideal. Lord Byron bir arkadaşına yazdığı mektupta Sintra için “burası dünyadaki en güzel kasaba olabilir” demiş. Sintra ve çevresi aynı zamanda bir milli park.

DSC02065

Cabo de Roca

Cabo de Roca, Kıta Avrupasının en batı ucu. Burada sadece okyanustan gelen gemilere Avrupa kıtasının başladığını haber veren bir deniz feneri, bir bekçi kulubesi ve dik yamaçlar var. Manzara çok güzel.

DSC02118

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s