Singapur: Bir Şehre Sığan Uzakdoğu

Tek şehirden oluşan küçük bir devlet Singapur bu küçüklüğünden beklenmeyecek kadar büyük bir kültürel çeşitliliğe sahip. Büyüklüğü bir uçtan bir uca  50 kilometre olan Singapur’da tam dört resmi dil, yüzlerce farklı halktan insan ve kültür birarada yaşıyor. Uzakdoğunun refah düzeyi en yüksek ülkelerinden olması ve de vergi politikaları neticesi birçok şirketin yönetim merkezi olması nüfusun %40’ını yabancılardan oluşmasına katkıda bulunmuş. Ekvator çizgisi üzerinde bulunan Singapur yıl boyunca sıcak ve nemli tropik iklime sahip. Singapur bunlar yanında sakız çiğnemeye uygulanan para cezaları gibi alışılmadık kanunları ile de bilinen ilginç bir ülke.

sing

Singapur’da birçok halk yaşasa da nüfusun çoğunu sırasıyla Çinliler, Malaylar, İngilizler ve Tamil etnik grubundan Hintliler oluşturuyor. Nüfus içindeki oranları yüksek olan bu dört etnik grubun başkent Singapur’da kendi kültürlerini yaşattıkları mahalleleri ve parlamentoda siyasi partileri bile var. Okullarda isteğe göre bu dört dilin tümüyle eğitim veriliyor.

lang

Eski bir İngiliz sömürgesi olan Singapur’un resmi dillerinden biri İngilizce.  Ülkede yaşayan farklı etnik gruplar birbirleri ile genellikle İngilizce anlaşıyorlar. Fakat Singapur’da konuşulan ingilizce dünyada genel kabul görmüş İngilizceden o kadar farklı ki, bu dile Singlish de deniyor.Singlish’in başlıca özelliği Mandarin ve Malay dillerinden bir çok kelime ödünç almış olması ve Çin aksanı ile konuşulması. Bir de sayıları söylerken, mesela yüzyirmi demek yerine “bir iki sıfır” gibi sayıları tek tek söylemeyi tercih ediyorlar.

 sle

Çin Mahallesi – Chinatown

Nüfusun çoğunluğunu Çinlilerin oluşturduğu Singapur’da tabii ki büyükçe bir Çin mahallesi de var. Burada caddeler üzerinde sıralanmış ve kazanlarda noodle’ların kaynatıldığı Çin lokantalarından çay satan dükkanlara, Çin’den gelen film ve müzik CD’lerini satan büyük elektronikçilerden Çin tapınaklarına kadar herşey var.

ctsngp

Çin Mahallesi akşam saatlerinde daha da eğlenceli hale geliyor. Sokaklara kurulan tezgahlar arasında dolaşarak ve yapılan gösterileri izleyerek burada saatlerce vakit geçirilebilir. Gecenin sıcağında serinlemek için dragon fruit, papaya gibi meyvelerin sularını taze olarak sıkıp çok ucuza satan sokak tezgahlarını tavsiye ederiz.

singpr

Hint Mahallesi – Little India

Her yerden yükselen curry ve kızartma kokularından Hint Mahallesi’ne geldiğinizi anlamanız oldukça kolay. Buradaki Hindu Tapınakları ve Hintli Müslümanların kendi mimari tarzlarını kullanarak inşa ettikleri camiler görmeye değer. Sri Veeramakaliamman Temple en önemli mahalledeki en önemli Hint tapınağı. Biz de bu tapınakta tesadüfen bir ayine denk geldik.

 tmple

Arab Street

Şehrin doğusundaki bu cadde ve çevresindeki mahalleye yüzyıllar boyunca Singapur’a yerleşen Arap tüccarlar ve Singapur’un kuzey komşusu Malezya’dan Singapur’a gelen müslüman Malaylar yerleşmişler. Burada da her iki kültürün özelliklerini yansıtan camiler, rengarenk evler ve dükkanlar var.

arbstret

Arap Mahallesinde canlı müzik dinleyip bir şeyler içilecek ya da yemek yenebilecek bir mekan olarak Blu Jaz Cafe’yi önerebiliriz. www.blujaz.net/

 kelebk

Sentosa Adası

Singapur şehrinden deniz üzerinden geçerek teleferikle veya tram ile ulaşılabilen Sentosa adası yılda yaklaşık 5 milyon kişi tarafından ziyaret ediliyor. Önceleri sessiz ve sakin bir balıkçı kasabası olan ada, son yıllarda hızla gelişerek klüpler, eğlence parkları, plajlar ve doğal alanlarla dolu bir boş zaman değerlendirme merkezi haline gelmiş.

IMAG6078

Sentosa Adasına giden teleferiğin manzarası gerçekten çok güzel.

ccar1

Orchard Road

Adı her ne kadar Bostan Yolu olsa da burası Singapur’un ticari merkezini boydan boya kateden şehrin en işlek ve önemli caddesi. Orchard Road kilometrekareye düşen kapalı alışveriş merkezi sayısında dünyanın ilk sıralarında yer alıyor. Singapur’da alışveriş amacıyla ya da elektronik eşya almak için bulunanlar için faydalı bir bilgi olabilir.

mhtmsa

Raffles Hotel

Singapur’un simgelerinden olan bu tarihi ve beyaz koloniyal otel 1800’lerde İran Ermenisi iki kardeş tarafından kurulmuş. Daha sonraları bugün modern Singapur’un kurucusu kabul edilen İngiliz devlet adamı Stammford Raffles’ın adı verilen otel hem mimarisi, hem de tarihi ile bugün Singapur’u ziyaret eden hemen herkesin bir kez mutlaka uğradığı bir mekan.

www.richard-seaman.com

Singapore Art Museum

Şehrin tam merkezinde bulunan bu müzede ağırlıklı olarak Singapur dahil Tayvan, Çin, Tayland, Endonezya, Malezya gibi uzakdoğunun çeşitli ülkelerinden modern sanat eserleri var. Uzakdoğu sanatıyla ilgilenenler mutlaka birkaç saat ayırmalı. www.singaporeartmuseum.sg/

mze

Clarke Quay, Riverside ve Gece Hayatı

Nüfusun yüzde 40’ına yakınını burada çalışmaya gelen (expat) yabancıların oluşturduğu Singapur’un haliyle canlı bir gece hayatı var. Hava gece gündüz sıcak olduğu için barların bulunduğu sahil bölgesindeki bazı sokaklar geceleri klimalarla soğutuluyor. Burada gece klüplerinden, canlı rock ya da caz müzik yapılan barlara, İrlanda publarından Japon karaoke barlarına kadar aklınıza ne gelirse bulunabilir.

keysngpr

Orkide Bahçeleri – National Orchid Garden

Tropik iklime sahip Singapur’da orkide bolca yetişiyor. Ulusal botanik bahçesine bağlı orkide bahçeleri dünyanın en büyük ve en güzel orkide bahçelerinden biri. Burada 1000’den fazla ana orkide türü ve 2000’den fazla melezleme ile elde edilmiş hibrid orkide türü var. www.sbg.org.sg/

orkgardn

1 thought on “Singapur: Bir Şehre Sığan Uzakdoğu

  1. Geri bildirim: :) | kharisnem

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s