Tayland: Bangkok ve Çevresi

Tayland “gülümseyen insanların ülkesi” olarak da bilinir. Refah açısından üst sıralarda yer alan bir ülke olmasa da Tayland’lıların genel ruh halleri bu mutluluğun herhalde en büyük nedeni.  Tayland’da uzakdoğuya daha önce gitmemiş ve tam olarak ne beklediğinden ya da neyle karşılaşacağından emin olamayanlar için, gerektiğinde Avrupa standartlarında istendiğinde ise dünyanın bambaşka bir köşesinde olduğunuzu tamamen hissettirecek derecede farklı ve şaşırtıcı seçenekler var. Yeme içmeden, tarih ve kültüre kadar Tayland’ın sunduğu çeşitlilik gerçekten etkileyici.

Rahip1

Tayland krallıkla yönetilen bir ülke. Üstelik monarşinin olduğu pek çok Avrupa ülkesinin tersine Tayland’da kral pek çok konuda söz ve yetki sahibi ve halktan büyük saygı görüyor. Bangkok’ta her yerde kralın büyük boy heykel ve posterleri var.

Kral

Tuk Tuk

En kısa mesafelerin bile saatlerce sürebildiği kalabalık ve kaotik Tayland trafiğinde bir yerden bir yere gitmek için belki de en iyi çözüm buraya has hem hızlı hem de küçük bir ulaşım aracı olan Tuk Tuk’lar. Şehirde birçok Tuk Tuk taksi olarak da dolaşıyor. Tabii herseyde olduğu gibi Tuk Tuklar da pazarlığa açık.

tktk

Khaosan Road

Bir zamanların hippie ve backpacker cenneti olan Khaosan Road için günümüzde Bangkok’un İstiklal Caddesi denebilir. Khaosan, Taice pirinç unu demek ve büyük saraydan Phra Kaew tapınağına kadar uzanan bu cadde eskiden şehrin pirinç unu pazarıymış. Bugün Bangkok’a yolu düşen hemen herkesin yolunun düştüğü kaotik ve kalabalık Khaosan Road’da sokaklarda kızarmış balık ve çekirge satan seyyar satıcılardan, tasarım ve hediyelik eşya dükkanlarına kadar ne ararsanız var.

khaosan

Büyük Saray (Grand Palace – Phra Borom Maha Ratcha Wang)

Bangkok’ta gezilebilecek bir diğer ilginç yapı. Tam 200 bin metrekarelik bir alana kurulmuş. 1925 yılına kadar Tayland Kralı, hanedan ve hükümet burada ikamet ediyormuş. Tüm kubbeleri altın kaplama. Sarayın içinde bir çok budist tapınağı ve sanat galerisi de bulunuyor. Şu anda kullanılmasa da Bangkok’ta en çok ziyaretçi alan yerlerden biri.

sray

Jim Thompson House

Jim Thompson 1900’lerin başlarında Uzakdoğu Asya’da ipek ticaretiyle uğraşan Amerikalı bir işadamıymış. Bir sanat meraklısı olan Thompson, çok sevdiği Bangkok’ta yaptırdığı büyük ahşap konakta bir yandan yaşarken tüm Güneydoğu Asya’dan topladığı sanat eserlerini toplamaya başlamış ve bu zamanla Tayland’ın en büyük sanat koleksiyonlarından biri olacak kadar büyümüş. Bugün evi gürültülü ve kalabalık Bangkok’un ortasında büyük ağaçlarla çevrili sakin ve huzurlu bir müze ve restoran olarak görülebilir.  http://www.jimthompsonhouse.com

thmps

Chao Phraya Nehri ve Tekneler

Bulanık sularında yüzen binlerce iri balığın her iskeleden görülebildiği Chao Praya nehri üzerinde çalışan ve İstanbul’da boğazın iki yakası arasında çalışan motorları andıran tekneler Bangkok’un ulaşımını oldukça kolaylaştırıyor. Nehrin şehrin içlerine doğru nüfuz eden dar kanallı uzantıları ise pekçoklarına güvensiz ve korkutucu gelse bir yerden bir yere giderken oldukça zaman kazandıran ağzına kadar insan dolu motorlu kayıklarla dolu. Biz de birkaç kez kullandık ve oldukça işimize yaradığını söylemeliyiz.

cprys

Chatuchak Pazarı

Dünyanın en büyük açık hava Pazar alanı olan Chatuchak pazarında tam 5000 stand kuruluyor ve her gün 200 binin üzerinde insan buradan alışveriş ediyor. Chatuchak pazarında bulunamayacak birşey yok gibi. Burada ipekten, fildişine, sebze meyveden canlı hayvanlara hediyelik eşyalardan gıdaya kadar herşey var.

ctck1

İpek

Tayland’da ipek kaliteli, bol ve ucuz. Türkiye ve Avrupa’da ipekten yapılabileceğini beklemeyeceğiniz pek çok tekstil ürünü burada kaliteli ve saf ipekten yapılıyor. Buna yastık kılıfları ve yatak örtüleri örnek verilebilir.

thslk

Tai Mutfağı ve Sokak Yiyecekleri

Bangkok’ta dünyaca ünlenmiş zengin uzakdoğu mutfaklarından biri olan Tai mutfağının en güzel örneklerini gayet makul fiyatlara yemek elbet mümkün. Ama buralara kadar gelmişken damak tadı olarak yeniliklere önyargısız bir şekilde tamamen açık, midesi sağlam ve meraklı olanlara Tayland’da her köşede satılan meşhur sokak yemeklerini denemelerini de öneririz. Sokaklarda çekirge ve böceklerden, farklı deniz ürünlere ve balıklara kadar herşeyi bulmak ve yemek mümkün. Tabi ki hijyenik olduğunu ve mutlaka seveceğinizi iddia etmiyoruz, ama tadı aslında kızarmış patatesten çok da farklı olmayan çekirge bizce hiç de fena değildi.

bocek

Çay

Tayland’da çayın birçok çeşidi soğuk ve sıcak olarak tüketiliyor. Özellikle Çin Mahallesi bölgesinde iyi kalite çay ve çay hazırlama malzemeleri satan bir çok dükkan var.  Tayland’da en çok tercih edilen çay ise zevke göre anason, demirhindi ya da manyok köküyle tatlandırılmış buzlu seylan çayı. Sıcakta gerçekten iyi gidiyor.

tea

Thai Dili

Tam 59 harften oluşan Tai alfabesinde 44 sessiz ve 15 sesli harf var.  Latin alfabesine alışık olanlar için tamamen yabancı ve anlaşılmaz olsa da kaligrafik olarak oldukça estetik olduğunu ve göze hoş geldiğini söyleyebiliriz.

alfabe

Phranakorn Nornlen Guesthouse

Phranakorn Nornlen’in sahibi olan çift bildiğimiz anlamda turizmci ya da otel işletmecileri değiller. Donald ve eşi Tayland’da doğanın ve kültürel rezervin korunması ile ilgili bir çok projede aktif olarak yer alan ve işlettikleri Phranakorn Nornlen’i bir kültür merkezi olarak da kullanan entelektüel bir çift. Bazen arkadaşlarımız ve bloğumuzu takip edenler gittiğimiz ülkelerde en çok sevdiğimiz kalmaktan keyif aldığımız otelleri soruyorlar. Phranokorn Nornlen’i bu anlamda rahatça ilk sıralara yerleştirebiliriz. Buranın mekan olarak verdiği huzuru, (Tai) kültürüne göre tasarlanmış herbiri farklı odalarındaki zevk ve inceliği  biz buradan çok daha pahalı birçok butik otelde görmedik. Her gece odaya geldiğimizde bizim için hazırladıkları yasemin çaylarını ve küçük şirin notlarını sevgiyle hatırlıyoruz. Buranın kahvaltısından da özellikle bahsetmek lazım.  Kendi deyimleriyle kahvaltı vermiyor, kendileri için hazırladıkları farklı bitki ve meyvelerden hazırladıkları organik çorba ve karışımları misafirlerine de veriyorlar. Seven yiyor. Bizce çok sağlıklı ve lezzetliydi.  Biz orada kaldığımız sırada Phranokorn Nornlen pek bilinmiyordu. Bu yazıyı yazarken TripAdvisor’da Tayland’ın en iyi oteli seçildiğini gördük.  www.phranakorn-nornlen.com

prnok

Ko Samet Adası

Tayland’a gelmişken Tayland’ın herbiri bir yeryüzü cenneti olan binlerce adasından birine gitmemek olmazdı. Sınırlı zamanımız ve ulaşımız olanaklarımız nedeniyle Bangkok’a yakın ve ulaşılabilir bir adaya gitmeye karar verdik. Diğer yandan kitle turizmi nedeniyle seyahatlerimizde bizim keyif aldığımız şeyleri sunmayan/ ya da artık sunamayan ama meşhur bazı yerleri ise baştan elemiştik. Ko Samet’e gitme fikri böyle ortaya çıktı. Adaya Bangkok’tan üç saatlik bir otobüs ve sonrasında yarım saatlik bir tekne yolculuğu ile ulaşılabiliyor. Ko Samet turistik açıdan çok tanınan bir ada değil ve bu nedenle oldukça sakin. Hafta sonlarını şehir dışında, denize girerek geçirmek isteyen Bangkok’lular da bu adayı tercih ediyorlar.

ksamet

Sık ormanlarla kaplı küçük bir ada olan Ko Samet’de deniz ve güneşin keyfini çıkarmak dışında yapılabilecek en iyi şey yemek yemek olabilir. Ko Samet’de Avrupa standartlarına göre bedava sayılabilecek fiyata okyanustan çıkan taze ve lezzetli balıkları, istakozları, karidesleri ve buraya has büyük mavi yengeçleri, taze meyve sularından yapılma kokteyllerle  birlikte deneyebilirsiniz. Bütün bunların Türkiye ya da Avrupa’da herhangi bir fast food mekanında vereceğiniz hesaptan çok daha ucuza geleceğini ekleyelim. Tabii ki sadece turistler için kurulmuş ve Tayland’lıların uğramadığı suni bir mekana denk gelmediyseniz.

balikthai

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s