Kanarya Adaları – Tenerife

Tenerife adası İspanya’ya bağlı özerk Kanaryalar eyaletinin başkenti ve Kanarya Adaları içinde yüzölçümü ve nüfus olarak en büyük ada. Bu nedenle Tenerife adası, gemiyle diğer Kanarya adalarına ulaşım açısından da merkez alınabilecek bir yer. Adanın tam ortasında bulunan 3900 metre yüksekliğindeki El Teide dağı ve çevresindeki sık ormanlar nedeniyle adada çok farklı iklimler aynı anda yaşanıyor. Tenerife’nin ortasında yer alan dağlık bölgeler karlıyken, aynı anda adanın sahil bölgelerinde 30 derece sıcaklıkta deniz ve güneşin tadı çıkarılabilir. Tenerife sadece deniz-kum için değil aynı zamanda kültür, trekking, kanarya mutfağı gibi pek çok nedenden dolayı özellikle kışın tercih edilebilir.

IMG_3347

Kanarya Adaları tarihi ve kültürel olarak İspanya ile Hispanik Latin Amerika kültürü arasında bir geçiş bölgesi gibi. Mimarisi, yemekleri ve konuşulan İspanyolcanın aksanıyla Kanaryalar kendine has bu özelliğini, İspanya ve Hispanik kültüre biraz da olsa aşina olan ziyaretçilere hemen hissettiriyor.

IMG_2355

Kanarya Adaları ismi sanılanın aksine Kanarya’dan gelmiyor. Kanarya: Latince canariae (köpek) sözcüğünden türemiş. Bir çok köpek türü bu adalarda (özellikle de Gran Canaria adasında) yaşadığı için adalara Köpek Adaları ismi verilmiş. Yine de adalılar zamanla bu ismi diğer anlamıyla da benimsemişler. Pek çok evde, mağazada ve restoranda tahta kafeslerde kanarya kuşları görülebilir.

IMG_3041

Santa Cruz de Tenerife

Santa .Cruz da Tenerife kenti, Tenerife’nin ve tüm Kanarya adalarının idari başkenti. Santa Cruz müzeleri, limanı, cafe, restoran ve mağazaları ile günün her saati hareketli büyük bir İspanyol kenti. Barcelona, Madrid, Valencia gibi büyük ve canlı İspanyol kentlerini sevenler Santa Cruz’da da keyifli vakit geçirebilirler.

IMG_3617

Santa Cruz’un modern sanat müzesi ve büyük kütüphanesinin bulunduğu TEA kompleksi hem içeriden hem de dışarıdan görmeye değer.

IMG_5500

Kentin merkezinde bulunan Afrika pazarı hem her türlü gıda maddesinin hem de farklı ürünlerin bulunabileceği Santa Cruz’un yerlilerinin de çokça rağbet ettikleri açık bir pazar. Latin Amerikan Hispanik mimarisini andırır tarzda inşa edilmiş.

IMG_3628

La Laguna

Tenerife’nin hemen yarım saat kuzeyinde tarihi üniversite kenti La Laguna var. La Laguna hepsi yüzlerce yıllık olan rengarenk ahşap evleri, katedralleri ve şarap evleri ile karakterli ve keyifli bir şehir. Kent 1999 yılında UNESCO tarafından dünya kültür mirası listesine alınmış.

IMG_2653

La Laguna kentinin İspanya’da bizdeki Safranbolu benzeri bir şöhrete sahip. Laguna’ya vardığınızda Tenerife’de çok sayıda olan yabancı turistlerden burada neredeyse hiç olmadığını, ama Laguna’nın bu tarihi kenti görmeye gelen İspanyol ziyaretçilerle dolu olduğunu görüyorsunuz. La Laguna, İspanya’da yıllardır yapılan anketlerde Gijon ve Marbella ile birlikte en beğenilen kırsal kent (provencial) seçiliyor, ve İspanyolların en yaşanası buldukları kentlerden biri.

IMG_3538

La Laguna, Tenerife’nin çok yakınında olmasına karşın tamamen farklı bir iklime ve dağ havasına sahip. Tramvayla yarım saatlik bir yolculuk sonunda Laguna’ya ulaşıldığında hava sıcaklığının bir anda 4-5 derece azalması ya da Santa Cruz’da günlük güneşlik olan havanın burada serin ve yağmurlu olması gayet olağan.

IMG_3517

Puerto de la Cruz

Tenerife’nin kuzeyinde, bir zamanlar temiz havası ve sakinliği nedeniyle Agatha Christie gibi yazar ve sanatçıların de uzun süre konakladıkları eski bir liman ve balıkçı kasabası olan Puerto de la Cruz zamanla gelişip büyüyerek kuzey Tenerife’nin en önemli turizm merkezlerinden biri haline gelmiş. Puerto de la Cruz bugünlerde özellikle orta ve üst yaş grubundaki Alman turistlerin en çok tercih ettiği yerlerin başında.

IMG_2575

Puerto de la Cruz her ne kadar büyüyüp kalabalıklaştığı yıllarda yeni beton binalarla dolsa da, hala kentin eski günlerini yansıtan Kanarya tarzında inşa edilmiş pek çok tarihi yapı ve kilise, özellikle eski şehir bölgesinde görülebilir.

IMG_3324

Eski Liman bölgesi Puerto de la Cruz’un turizmden nispeten uzak kalabilmiş, eski karakterini koruyan bir diğer bölgesi. Burada hala balık avından dönen tekneler, oltayla avlanan balıkçılar ve imparatorluk döneminden kalma eski yapılar var.

IMG_2582

La Orotava

La Orotava, Puerto de la Cruz’un güneyinde balkonlu ve cumbalı tarihi evleri ve Tenerife’yi tepeden gören manzarasıyla Teide dağı eteklerine kurulmuş güzel bir kasaba. Tıpkı Santa Cruz ve Laguna’da olduğu gibi Puerto de la Cruz ve La Orotava arasında da sıcaklık ve iklim farkı kısa mesafeye rağmen hemen hissediliyor. Kısa mesafelerde dağların konumuna ve yüksekliğe göre değişen bitki örtüsü ve iklim Tenerife’nin özelliği.

IMG_3343

Orotava klasik Kanarya Adaları mimarisiyle inşa edilmiş eski konakları ile ünlü. Casa de los Balcones bunların en ünlülerinden biri. Bugün 1600 ve 1700’lerdeki Kanarya adalıların yaşamını muhafaza eden bir müze olarak kullanılıyor.

IMG_5459

Oldukça yokuşlu ve yorucu olan Orotava’nın caddelerini arşınladıktan sonra yorgunluk atmak için Casa Lercano ideal bir yer olabilir. Tarihi bir değirmenin hemen yanında yer alan bu cafe restoranın manzarası mükemmel.

lrcro

Los Cristianos, Playa de las Americas ve Costa Adeje

Adanın geri kalanına göre sıcak bir iklime sahip güney bölgesinde daha çok Batı Avrupalı turistlerin tercih ettiği tatil merkezleri var. Bu bölgede adanın tarihi ve kültürü ile ilgili çok da fazla şey bulmak mümkün değil, ama yine de denizi, mavi bayraklı plajları ve hareketli gece hayatıyla genç batı Avrupalı turistler arasında oldukça popüler. Cristianos La Gomera veya La Palma adasına gitmek için liman kenti, bu sebeple yolunuzun bir şekilde düşeceği bir kent. Burada konaklayacaksanız şehir merkezinde kalmak daha mantıklı.

IMG_2954

Las Galletas

Tenerife adasının güneyindeki tatil merkezlerine sadece bir kaç kilometre uzakta bulunan Las Galletas,hala sakinliğini ve eski küçük balıkçı kasabası havasını koruyabilmiş bir mekan. Zaten burası Costa del Silencio (Sessizlik Sahili) olarak da biliniyor.

IMG_3044

El Teide Dağı

Tüm İspanya’nın en yüksek dağı, olan 3700 metrelik El Teide dağı Tenerife adasında bulunuyor. El Teide şu anda faaliyette olmayan eski bir volkan. Zirve noktasının 200 metre yakınına kadar teleferikle ulaşılabilen El Teide’de zirveye kadar çıkmak için adadaki turizm ofislerinden izin almak gerekiyor. El Teide dağında yıl boyunca ılıman olan kıyı bölgelerinin aksine tüm yıl kar görmek mümkün.

teide

Kanarya Yemeklerí

Kanarya mutfağı genel olarak İspanyol mutfağıyla oldukçe benzeşiyor. Yine de adanın eski sakinleri olan Guanche kültürünün, subtropik meyvelerin ve okyanustan çıkan farklı balık çeşitlerinin de etkisiyle kendine has yemekleriyle oldukça zengin. Papas Arrugadas denen ve küçük siyah-kırmızı patateslerin yeşil kişniş ya da acı biber sosuyla servis edilmesiyle yapılan yiyecek ekmek niyetine her yemeğin yanında sunuluyor.

ppsrgd

Farklı balık çeşitlerini denemek, Kanarya adalarına gidenlere mutlaka önerdiğimiz bir aktivite. Türkiye’de ve Avrupa’da bulamayacağınız Abadejo, Wahoo, Cherner, Vieja gibi bir çok okyanus balığını Kanaryalarda denenebilir.

IMG_3218

Casa del Mar

Balık restoranı olarak Tenerife adasında önerebileceğimiz bir mekan Casa del Mar. Mekan, güneyde Cristianos kasabasında hemen limanın yanında. Restoranın sahibi ve şefi Fidel hazırladığı balıklarla bir kaç kez yarışmalara katılıp ödül kazanmış. Kavrulmuş kıtır sarımsak ve meydonozla İspanyol usülü güzel ızgara balık yapıyorlar. Mevsimine göre okyanustan çıkan taze ve farklı balık çeşitleri var. Taze olmayan balığı çok isteseniz de vermiyorlar. Biraz Cristianos’un Balıkçı Sabahattin’i tadı aldık.

IMG_2988

Şarap ve Jamon: Solera

Her tarihi İspanyol şehrinde restoranların ve pastanelerin yanında bir de şarap ve jamon evi denemek lazım diye düşünüyoruz. Jamon İspanyolların kendilerine has kuru jambona verdikleri isim. Bellota Jamonu Portekiz sınırına yakın bir bölgede tamamen doğal ortamda yetiştirilen ve meşe palamutu ile beslenen hayvanların etinden yapılıyor ve İspanya’da yenebilecek en özel et ürünlerinden kabul ediliyor. Tarihi La Laguna şehri Kanarya Adalarının yerel şaraplarını denemek ve İspanya’da et ürünlerinin şahı sayılan Bellota Jamonlarından tatmak için gidilebilecek ilk yerlerden biri. La Laguna’da şarap evi tavsiyemiz ise şehrin tarihi bir ara sokağında yer alan ve her akşam tümü İspanyol olan ziyaretçilerle dolup taşan Solera. Burada yediğimiz yerel peynirler ve bellota jamon’u gerçekten mülkemmeldi. Kanarya adasında küçük bir üretici olan Frontos’un şarapları ise son zamanlarda içtiğimiz en güzel şaraplardandı.

belotte

Meyve Suyu Barları

Zumeria –meyve suyu barı demek ve muz, papaya, ananas, portakal gibi her tür meyvenin bolca bulunduğu Kanarya Adalarında meyve suyu barları çok yaygın. Buralarda çeşitli taze meyvelerin karıştırılmasıyla yapılan meyve sularını çok ucuza deneyebilirsiniz. Bizim en sevdiğimiz meyve suyu barlarından biri Santa Cruz’da kendine has bademli, sütlü papaya suyu gibi spesiyaliteleri de olan Bar Zumería Doña Papaya idi.

IMG_3681

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s