Yukarı Normandiya: Le Havre, Honfleur ve Rouen

Normandiya Fransa’nın kuzey batısında. Elma şarapları, Calvados adlı elma konyağı, 2. Dünya Savaşı ve Normandiya Çıkarması, Monet ve diğer empresyonist ressamların eserlerinin çoğunu verdikleri yer olması, Le Havre ve Rouen gibi liman şehirleri ile de biliniyor. Normandiya’ya ulaşım, havaalanı olmaması ve Fransızların hızlı TGV trenlerinin bu bölgeye uğramaması nedeniyle Paris ve diğer bölgelerden oldukça sıkıntılı. Normandiya Fransa’nın diğer bir çok bölgesine göre oldukça serin ve yağışlı bir okyanus iklimine de sahip. Bu yönleri ile ilk anda pek cazip gelmese de tarih, kültür, doğa ve yeme içmeye meraklı olanların Normandiya’yı seveceklerini düşünüyoruz.

IMG_2037

Cidre: Elma Şarabı

Her ne kadar Türkçe kaynaklarda elma şarabı olarak geçse de, cidre’e şarap demek ya da onu Türkiye’de sıklıkla tercih edilen içkiler üzerinden tanımlamak oldukça zor. Çok farklı çeşitleri olan cidre’lerin bazı türleri tat olarak hafif ve tatlı beyaz şarapları andırırken, bazıları biraya diğer bazı türleri ise seyreltilmiş sirkeye ya da şalgam suyunu andırabiliyor. Cidre üretimi tüm Avrupa’da İngiltere’den başlayarak İspanya’nın kuzeyine uzanan Atlantik Okyanusu kıyılarında oldukça yaygın. Normandiya cidre’leri de kendine has tatları ve Normandiya’nın kendine has küçük ve tatlı elmalarından aldığı tatla Avrupa cidre’leri içinde oldukça önemli bir konuma sahip.

IMG_2052

Calvados

Türkiye’de henüz pek tanınmasa da Normandiya’nın tüm Avrupa’da ve Fransa’da nam salmış diğer yıldız içkisi Calvados denen ve elmadan üretilen yüksek alkollü bir elma konyağı – ya da brendy. Calvados Kuzey Normandiya’daki aynı adlı ve üretildiği tek yer olan bölgenin adını almış. Normandiya’nın elma üretiminin önemli bölümünü karşılayan bu bölgede yüzlerce farklı elma çeşidi yetiştiriliyor. Elma hasadı sonra ilk olarak elde edilen sek Cidre – yani düşük alkollü elma şaraplarının tekrar damıtılıp yıllandırılması ile üretilen Calvados brendisinin Fransa ve Avrupa’da çok sayıda meraklısı var.

kalva

Normandiya Evleri

Fransa’nın bu bölgesinin kendi alamet-i farikası olan karakterli ve ilginç tarihi evleri var. Tarihi Normandiya evlerinin özelliği duvarların üzerine çekilen harcı çapraz ya da dik şekilde kesen kalın ve dışarıdan görünebilen kalaslar. Bu yapılarda hem kalaslar hem de sıvayla örtülen bölümler farklı ve canlı renklerde boyanıyor.

evler

LE HAVRE

Batı Avrupa’da doğu bloğu havası taşıyan tek şehir olarak da bilinen Normandiya’nın en önemli limanlarından Le Havre, 2. Dünya Savaşındaki bombardımanlarla tamamen yıkıldıktan sonra Belçikalı mimar Auguste Perret tarafından modernist bir tarzda baştan aşağı tekrar inşa edilmiş. Bu nedenler şehrin özellikle de merkezi ve liman bölgesinde diğer Fransız şehirlerinin aksine tek bir tarihi bina bile yok. Le Havre’ın diğer ilginç yanı ise merkezdeki tüm binalar aynı mimar tarafından tasarlanıp birlikte inşa edildiği için tüm binaların birbirine benzemesi. Bu ilk anda biraz ürkütücü gelse de şehre öyle farklı bir hava katıyor ki Le Havre şehir merkezi UNESCO tarafından kültür mirası listesine alınmış.

Auguste Perret tarafından belirli bir kaç modelde birbirine benzer şekilde yapılan evler ilginç bir şekilde şehre kendi karakterini vermiş.

mimari

Le Havre’da aynı mimari ekolden modernist ve deneysel binalara her yerde rastlanıyor.

IMG_1977

La Havre Saint Joseph Kilisesi

St. Joseph Kilisesi Fransa’nın en büyük ve etkileyici modern mimariye sahip kiliselerinden. Eskisinin yıkılmasıyla Le Corbusier’in de hocası olan Belçikalı mimar Auguste Perret tarafından tasarlanıp şehrin geri kalanıyla birlikte inşa edilmiş.

IMG_1904

Hem gece hem de gündüz görülmesini tavsiye ettiğimiz St. Joseph kilisesisinin gece dışarıdan görünümü, gündüz ise güneşli havalarda duvarlarında oluşan ışık oyunları muhteşem.

katedral

Le Havre Limanı

Le Havre – Fransızca’da ‘liman’ anlamına geliyor. Le Havre limanı da Normandiya’nın ve Kuzey Fransa’nın en önemli liman şehri. Le Havre limanı Paris’e gelen ve Paris’ten deniz yolu ile ihraç edilen ticari malların da tüm dünyaya dağıldığı önemli bir liman ve yıl boyunca binlerce gemi tarafından ziyaret ediliyor.

liman

La Havre Filmi

La Havre kentinde geçen Finli yönetmen Aki Kaurismaki’nin çektiği filmin afişi. Filmi Normandiya’ya gitmeden izleme fırsatımız oldu. Biraz ürkütücü olsa da şehrin kendisi gibi ilginç ve güzel bir film, ve Le Havre’ın havasını yansıtmada çok başarılı. Filmin afişi:

LHavre

A La Petite Brocante ve Tartare

Burası Le Havre sakinlerinin de çokça tercih ettiği yerel restoranlardan biri. Hafta içi akşamları bile oldukça dolu. Menüde tipik fransız yemekleri ve şarapları var. Hem yemekler hem de şaraplar gayet hesaplı ve lezzetli. Benim buradaki favorim Fransızların Türk yeme içme alışkanlıklarına biraz uzak yemeklerinden Tartare. Tartare taze ve yağsız kıymanın çiğ olarak yine çiğ yumurta ve soğanla servis edilmiş haline deniyor ve bence iyi yapılmışının tadına doyum olmuyor. Her ne kadar kulağa biraz yabancı gelse de bir şans vermenizi ve denemenizi öneririm.

IMG_1887

Le Bistrot des Halles

Le Havre kapalı halinin hemen önündeki bu bistro aynı zamanda çok sayıda bira çeşidini deneyebileceğiniz güzel bir bira evi. Özellikle öğlen yemekleri için ideal.

IMG_1961

La Nuage dans Le Tasse

Normandiya yemekleri ve cidre’lerini kent sakinlerinin de uğradığı sade ve hesaplı bir mekanda denemek için gidilebilecek diğer bir mekan.

IMG_2174

HONFLEUR

Fransa’nın en pitoresk balıkçı köylerinden olan Honfleur’ün limanının görüntüsü o kadar güzel ki Gustave Courbet, Eugène Boudin, Claude Monet gibi empresyonist ressamların çoğu bu köyde vakit geçirmiş ve hem limanın hem de köyün pek çok resmini çizmişler. Bugün tamamen bir kültür ve tarih turizmi merkezi haline gelen bu eski balıkçı köyünde onlarca restoran, sanat galerisi, elma şarabı ve calvados satan küçük dükkan var. Hatta burada km2’ye düşen sanat galerisi ve müzayedesi sayısı Avrupa’da orta büyüklükte bir şehirle yarışacak düzeyde..

IMG_2028

Honfleur’ün en özellikli ve görülesi yapılarından biri tamamen tahtadan inşa edilen 500 yıllık Saint Catherine kilisesi.

tahta

ROUEN

Rouen Yukarı Normandiya bölgesinin en büyük kenti ve de idari başkenti. Sen Nehri kıyısında Paris’e yakın ama Paris’e göre çok daha ucuz olması nedeniyle Paris’te çalışıp burada yaşayan pek çok insan var. Rouen, Fransızların en önemli tarihi kahramanlarından Jeanne D’Arc’ın da İngilizler tarafından esir alınıp şehir meydanında kazığa bağlanığ yakılarak idam edildiği yer. Eskiden bu yana Kuzey Fransa’nın dini merkezi de olan Rouen’ın 800 yıllık Gotik katedrali de ünlü. Pek çoğu Normandiya’yı mesken tutan empresyonist ressamlar ve özellikle Monet bu katedralin yüzlerce resmini yapmışlar.

kent

Paul Brasserie

Rouen’deki Paul’ün Türkiye’den de tanıdığımız Fransız ekmek ve pastacı zinciriyle bir ilgisi yok. Rouen’in en eski café/ restauranlarından olan Paul katedralin hemen yanındaki meydanda bulunuyor. Ünlü fransız yazar, felsefeci ve Jean Paul Sartre’ın sevgilisi Simon de Beauvoir Rouen’de çalıştığı yıllarda her gün burada öğlen yemeği yer ve hatta Sartre ile burada buluşurlarmış. Paul Brasserie’de Fransız ve de özellikle de Normandiya mutfağından güzel yemekler yenebilir. Herkes için olmasa da sakatat’a meraklı olanlar için bir Normandiya klasiği olan kelle yemeği tavsiye edilebilir.

IMG_2434

Filmler

Normandiya ile ilgili en sevdiğimiz filmlerden biri, Finli yönetmen Aki Kaurasmaki’nin şehir ile aynı adlı yukarıda da bahsettiğimiz Le Havre adlı filmi. Filmin fragmanı şuradan izlenebilir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s