Slovenya – Piran

Piran, Akdeniz’e sadece 10 km kadar kıyısı bulunan Slovenya’nın Akdeniz kıyısında yer alan en büyük ve kasabadan hallice tek kenti. İsmi nedeniyle Arnavutluk’un başkenti Tiran’ı çağrıştursa da ne coğrafi ne de kültürel olarak bu iki şehrin çok da alakası yok. Piran İtalyan sınırına ve İtalya’nın en önemli limanlarından Trieste’ye sadece bir kaç kilometre uzaklıkta. Tarihi dokusu, kırımızı kiremitli küçük evleri, manzarası ve deniziyle komşu Hırvat ve İtalyan kentlerine çok benzeyen Piran’da çok az vakit geçirmemize rağmen burayı çok sevdik. Sakin, huzurlu, deniz kıyısında ama kitle turizminin çok ulaşmadığı bir tatil seçeneği arayanlara öneririz.

Tuz Çiçeği

“Piran’ın nesi meşhur?” diye soranlar oldukça ilginç bir cevap alabilirler: Tuz. Piran Avrupa ve Akdeniz bölgesinin en kaliteli tuzunun arıtıldığı ve üretildiği yerlerden biri. Tamamen zanaatkarlığa dayanan tekniklerle üretilen tuz zamanla bu küçük şehir için öylesine önem kazanmış ki şehrin ana meydanında bile turistik olarak tuz ve tuz ürünleri satan dükkanlar var. Bu dükkanlarda tuzun en kaliteli ve rafine hali olan “tuz çiçeğinden” tuzlu çikolataya kadar oldukça ilginç ürünler bulunuyor. Meraktan alıp hemen denediğimiz tuzlu çikolata beklentilerimizin aksine oldukça güzeldi.

Kale ve Surlar

Eski Piran şehri Akdeniz’e bakan sarp kayalıklar üzerinde kurulmuş. Dar merdivenlerden tırmanılarak çıkılan surların bulunduğu tepeden görülen Akdeniz manzarası ve buradaki eski kilise ve deniz fenerlerinin görünümü muhteşem.

İtalyanca

Tıpkı Hırvatistan’ın Istria bölgesinde olduğu gibi Slovenya’nın bu bölgesinde de İtalyanca neredeyse ikinci bir resmi dil. Hemen herkes İtalyanca anlıyor ve hatta konuşabiliyor. Bu yüzden cadde ve sokak isimleri Slovence ve İtalyanca yazılıyor. Bizi şaşırtan bir diğer şey ise Doğu Avrupa ülkelerinde Sovyet zamanından kalma sokak ve meydan isimlerinin hemen tümünün değiştirildiğini bildiğimizden burada hala bir Lenin caddesi görmek olmuştu.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s