Slovenya – Ljubljana

Slovenya coğrafi konumu ve kültürü sayesinde Balkanlar, Akdeniz ve Orta Avrupa’nın etkilerini hissedebileceğiniz bir ülke. Slovenya’nın başkenti olan ve adını yazarken hala zorlandığımız Ljubljana biraz İtalyan biraz Alman biraz da Balkan şehirlerini andıran ufak ve sevimli bir şehir. Yalnız şu var ki bu küçük şehir nüfusuna göre hem tarih, hem yeme içme hem de kültür sanat anlamında görecek ve yapacak çok fazla şey sunuyor. Yolu Balkanların batısına düşenlere mutlaka birkaç günlüğüne Ljubljana’ya uğrayıp keyfini çıkarmalarını tavsiye ederiz.

Ljubljana Kalesi

Ljubljana kalesi şehre hakim bir tepede ve şehrin tam ortasında inşa edilmiş. Kale oldukça iyi korunmuş durumda. Kalenin surlarından şehrin dört bir yanının panaromik manzarası izlenebilir. Kalenin yalnızca kendisi değil çevresi de oldukça keyifli ve bu bölgede vakit geçirilebilecek bir çok ufak cafe, dükkan ve meydan var.

Ljubljana kalesine teleferik ile çıkılıyor. Teleferik hemen kalenin bulunduğu tepenin eteklerindeki kafelerin yanından kalkıyor. Tabiiki kaleye kadar yürümek de diğer bir seçenek ama özellikle yaz sıcağında bu oldukça yorucu olabilir.

Osmanlı Etkisi

Diğer eski Yugoslavya cumhuriyetlerindeki tarihi Osmanlı etkisinden haberdar olsak da konum olarak Avusturya ve İtalya’ya daha yakın olan Slovenya’ya gidene kadar aynı etkinin burada da bu derece fazla olduğunu açıkçası bilmiyorduk. Börek Slovenya’da milli fast-food; Türk kahvesi her yerde eski usul bakır süslü fincanlarda lokum ve su eşliğinde bol köpüklü servis ediliyor.

Her ne kadar Osmanlı ve Balkan etkisi kültür, yeme ve içmede hissedilse de Slovenya’nın folklor ve halk danslarında Avusturya-Macaristan etkisi daha baskın. Biz kısa seyahatimiz sırasında bu halk danslarını izleme şansı bulabildik.

Ljubljanica

Ljubljanica nehri ve nehrin her iki yakasını sağlı sollu dolduran kafe ve barlar akşamları şehrin yeme içme hayatının nabzının attığı bölge. Öğrenciler ve şehrin diğer sakinleri akşamları bu bölgeyi tıklım tıklım dolduruyorlar. Yalnız uyaralım Ljubljana’nın sivri sineklerinin benzerini gittiğimiz ülkelerin çok azında gördük.

Eski Şehir

Ljubljana’nın şehir merkezi küçük olsa da kentteki binlerce öğrenci nedeni ile oldukça canlı. Şehirin dar sokakları çoğunlukla renkli ve eğlenceli graffittiler ile kaplı.

Metelkova ve Celica

Metelkova kültürel merkezi (ve Celica hostel) Yugoslavya döneminde kışla ve askeri hapishane olarak kullanılan olan eski bir bina kompleksi. Yugoslavya’nın dağılmasından sonra genç sanatçı ve öğrenciler tarafından bir kültür sanat merkezine dönüştürülmüş. Duvarları graffittilerle kaplı olan binaların içinde konser merkezi, sanat galerileri, öğrencilerin işlettiği restoran, cafe, barlar ve daha bir çok şey bulunuyor. Hemen her gece Metelkova’da canlı müzik performansları oluyor. Kompleksin hostel bölümünde bulunan odalar eski kışla ve askeri hapishane hücreleri konsepti korunarak restore edilmiş. Her oda farklı bir tasarımcının elinden çıkma. Fiyatlar gayet uygun.  www.metelkovamesto.org

Plecnik House

Joze Plecnik Ljubljana’nın yetiştirdiği en önemli mimar ve sanatçılardan. Evini ziyaret edince onu ve nasıl bu şehri var ettiğini daha iyi anladık. Oldukça küçük olan ev rehber eşliğinde gezdiriliyor, çok ilginç bilgiler veriliyor ancak içeride fotoğraf çekmek yasak.

Plecnik’in evine doğru giden yol üzerinde Ljublanica nehri kıyısında çok güzel cafe ve pub’lar var. Tarihi şehir merkezinin çok az da olsa dışında kalan bu bölge geceleri biraz daha sakin olabiliyor.

Konserler ve Kuyruklar

Slovenler gördüğümüz kadarıyla oldukça sanatsever bir halk. Biz Ljubljana’dayken gördüğümüz yegane kuyruk türlü konserler ve diğer sanat etkinliklerinin önünde oluşan uzun kuyruklardı. Özellikle klasik müzik ve jazz konserlerinin biletleri Ljubljana’da haftalar öncesinden tükeniyormuş.

Architecture Museum of Ljubljana

Buranın kolleksiyonunun çok iyi olduğunu duymuştuk ancak biz Ljubljana’dayken ne yazıkki tadilattaydı. Bir sonraki ziyaretimizde mutlaka ziyaret edeceğiz. Yalnız uyaralım: Müze şehir merkezinden biraz uzakta, gitmeden açık olup olmadığını kontrol etmekte fayda var. www.mao.si/

Pod Lipo

Burası Ljubljana’da tesadüfen keşfettiğimiz en güzel yeme içme mekanlarından biri. Bahçesi büyük ve ağaçlarla dolu. Menüsü tamamen geleneksel, basit ve doyurucu Sloven yemeklerinden oluşuyor. İşkembeden, yahni ya da sebze yemeklerine kadar her şeyi bulmak mümkün. Porsiyonlar çok büyük. Gelen porsiyonun büyüklüğü ve ödenen para oranına baktığımızda sanırım Avrupa kıtasında gördüğümüz en tatmin edici mekanlardan biri burasıydı. Çevrede çalışan kol işçilerinin de yemek aralarında buraya gelmesi bunun bir göstergesi sayılabilir. Üç kap yemek söylediğimiz Pod Lipo’da daha birinci kabın sonunda tıka basa doymuş ve kalanlara yer açmak için yarım saat beklemek zorunda kalmıştık. Mekanın garsonu ise durumu kısaca ‘eh biz Slovenler biraz çok yeriz’ şeklinde açıkladı. Dünyanın en uzun boylu ve iri yarı insanlarının Karpat dağlarının Slovenya’da kalan bölümünde yaşadığı düşünülecek olursa bu açıklama hiç de mantıksız değildi. www.penzion-podlipo.com/

Kinoteka

Ljubljana şehir merkezinde Kinoteka yani Sloven Sinema Kültür Sanat Merkezi var. Bizim seyahatimiz süresince Eric Rohmer retrospektifi vardı. Slovenya’daki film ve sinema ortamını daha yakından tanımak, için özellikle sinemaya özel ilgisi olanlara önerilir. www.kinoteka.si

Le Petit Cafe

Le Petit Cafe, ismi ve dekorasyonu ile daha çok Fransız cafelerini andırsa da burayı tercih etmemizin nedeni Ljubljanalılar arasında çok popüler olmasıydı. Bu cafe şehrin oldukça merkezi bir bölgesinde bulunmasına rağmen pek turistik değil. Kahvaltılar, kahveler gayet lezzetli ve ucuz. Müzikler genelde fransız chanson (şanson) ları. Duvarlar boydan boya 1800’lü yıllardan Fransız dergi ve gazeteleri ile kaplı. Buranın restoran bölümü de var ancak biz burada sadece sabah kahvaltısı yaptık.  www.lepetit.si/domov.html

Cajna Hisa

Eski Şehirin (Old Town) en merkezi sokaklarından (Stari trg 3) birinde yer alan bu çay dükkanı ve cafede dünyanın her yerinden toplanmış değişik çaylar bulunuyor. Gold Tea kategorisinde içtiğimiz çayı gittiğimiz her ülkeden çay toplayan bizler için bile hayatımızda içtiğimiz en güzel çaylardan biriydi. Buraya her gece otelimize dönmeden sayısız yeşil çay veya yasemin çaylarından içmeye uğradık.  www.cha.si

Ljubljanica Kıyısı

Ljubljanica nehri boyunca çoğu gündüzleri cafe, akşamları restoran ve geceleri bar olan onlarca güzel mekan var. Drago E Tinta da bunlardan biri.

Nobel Burek

Daha önce de bahsettiğimiz gibi Slovenya’da en temel atıştırmalık yiyecek: börek. En meşhur ve en iyi börek zinciri ise Nobel Börek. Burada günde 24 saat boyunca 2 tür börek satılıyor, börekler biraz yağlı. Ama su böreği tadında böreği Avusturya-İtalya sınırında bulabilmek güzel. Oturmak için yeri yok. Bazı rehberlerde börek, ya da slovencesiyle burek, Sloven milli yemeği olarak sayılıyor.

www.ljubljana-life.com/eat/restaurants_details/97-Nobel_Burek

Maxi Market

Ljubljana şehir merkezinde alışveriş merkezi arıyor veya bal, çörek, reçel gibi lokal gurme ürünleri bulmak istiyorsanız Maxi Market en uygun adreslerden biri. Ya da sadece bulunduğu Cumhuriyet meydanında otururken Türk kahvesi içip soluklanabilir, alışveriş merkezinin tatlılarını deneyebilirsiniz. Müthiş lezzetli.  www.maxi.si

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s