New York – Manhattan: Chelsea, Broadway ve Garment District

Bütün Manhattan’ı baştan sona kesen devasa Broadway Bulvarı’nı bir gün içinde hakkını vererek gezebilmek neredeyse imkansız. Müzikalleri ile ünlü olan bölge kilometreler boyunca uzanan ve üzerinde binlerce mağaza, cafe ve tiyatronun bulunduğu bu bulvarın yalnızca çok küçük bir bölümü. Broadway bulvarı her tür alışveriş için de tam bir cennet. Kısıtlı vakti olanlar Broadway Bulvarı’nın parkı da oldukça keyifli olan Union Square’ı kuzey ve güneyden kesen bölümlerini gezerek tadını çıkarabilirler.

Broadway bulvarında sadece mağazaları dolaşarak sıkılmadan saatlerce değil günlerce vakit geçirmek mümkün (ki normalde mağazalarda vakit geçirmekten sıkılırım). Birçok mağazanın çeşitli sanatçılar tarafından hazırlanan vitrinleri modern sanat müzeleri ile yarışacak derecede iyiler. Uniqlo, MUJI gibi Japon markaları bu konuda oldukça başarılı.

Eski New York fotoğraflarından da aşina olduğumuz ve Manhattan’da dolaşırken karşınıza çıkabilecek ilginç görüntülerden biri olan cam silicileri biz Garment District’de görüp fotoğrafladık. Düşük ücretlerle çalışan ve çoğu göçmen olan bu işçiler uzun iplerin ucuna kurulmuş küçük iskelelerde gökdelenlerin yan cephelerini temizliyorlar. İnşası ayrı temizliği ayrı tehlikeli olan gökdelenlerde gördüğümüz manzara bize biraz da Charles C. Ebbets’in Gökdelende Öğlen Yemeği (1932) adlı ünlü fotoğrafını hatırlattı.

Ünlü konser salonu Madison Square Garden’ın hemen yanında bulunan Madison Square Park’da gördüğümüz diğer bir ilginç görüntü ise parka kurulmuş masalarda langırt oynayarak vakit geçiren insanlardı. Avrupa’dan parklara kurulan ve halkın faydalandığı satranç, dama ve sudoku gibi oyunlara alışıktık. Ama Türkiye’de çocukluğumuzda kurulan panayır ve lunaparklardan hatırladığımız langırt oyununun bu şekilde halka açılmasını çok sevdik.

Chelsea Market

Meatpacking District’in Chelsea ile kesiştiği bölgede bulunan Chelsea Market özellikle kötü havalarda bir yarım gün geçirmek için ideal olabilir. İçinde kitapçılardan manava, pastanelerden butiklere kadar herşey bulunan Chelsea Market’da yiyecekler genellikle organik, butikler ise zincir mağalardan ziyade bağımsız tasarım yapan mekanlar.

High Line

Birçok köprüyle birbirine bağlanan tarihi ve artık kullanılmayan tren raylarının mahalle halkının da yardımıyla bir park -ya da boş zaman değerlendirme makanı- olarak yeniden düzenlenmesiyle High Line ortaya çıkmış. Yerin sekiz on metre üzerinde Chelsea bölgesinden Meat Packing District’e doğru uzanan eski raylar üzerinde her şey var: ağaçlar, cafeler, barlar, sanat aktiviteleri ve hem tarihi hem modern bir atmosfer. Keyifli birkaç saat geçirip bölgeyi de yukarıdan izlemek için önerebiliriz. www.thehighline.org

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s