New York – Brooklyn Heights

Bir kaç Amerikan filmi izleyen herkese arkada Manhattan gökdelenlerinin ve hemen yanında uzun bir köprünün olduğu New York manzarası tanıdık gelir. Belki de yüzlerce filmde film kahramanlarını bu manzara önünde sabah koşusu yaparken ya da birbirlerine ilan-ı aşk ederken görürüz. İşte bu manzaraya sahip yer Manhattan’ın hemen batı yakasında yer alan meşhur Brooklyn semti ve Brooklyn köprüsünün altında çekilen filmlerin gerçekten haddi hesabı yok. Brooklyn Manhattan’da çalışan bir çok insanın yaşadığı gayet şirin bir semt ve en az Manhattan kadar zengin bir tarih ve kültürü var. Manhattan’da bulunan ve artık turistik bir atraksiyon olma dışında özelliği kalmayan Little İtaly’nin tersine öz ve hakiki İtalyan mahallesi tam da Brooklyn’de bulunuyor.

Grimaldi’s

Brooklyn Bridge’e yakın bir otoyolun kenarında dışarıdan görünüşü iddiasız bir pizzacı olan Grimaldis kulaktan kulağa tüm eyalette şöhret yapmış bir mekan. Öyle ki Manhattan’dan sadece burada pizza yemek için buraya gelenler oluyormuş. Mekanda pizza çeşitleri çok sınırlı ama odun pizzalar odun fırınında pişmiş ve güzel. Tüm duvarlar İtalyan-Amerikan kültürünün simgeleri olan poster ve resimler ile dolu. Fonda her daim İtalyan-Amerikan toplumunun medarı iftaharı olan Frank Sinatra ve Dean Martin çalıyor.

http://www.grimaldis.com/

Hayatımızda bir pizzacıda gördüğümüz en şirin ve yaratıcı afişlerden birini Brooklyn’de Grimaldis pizzacısında gördük. Bu afiş The Godfather filminden esinlenme ve izleyenlerin hemen hatırlayacağı bir cümle. Şuradan izlenebilir: “I’m gonna make him an offer he can’t refuse (The Godfather)”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s